statystyki

Wybory w Izraelu: Bibi znów walczy o wszystko

autor: Jakub Kapiszewski17.09.2019, 07:33; Aktualizacja: 17.09.2019, 10:07
Wyborców nie zraża korupcyjna atmosfera wokół premiera

Wyborców nie zraża korupcyjna atmosfera wokół premieraźródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: JIM HOLLANDER

W Izraelu odbywają się dzisiaj wybory, które zadecydują o dalszej karierze politycznej premiera Binjamina Netanjahu.

Dla dotychczasowego szefa rządu dzisiejszy plebiscyt oznacza być albo nie być. Izraelczycy albo zaufają mu kolejny raz, otwierając drogę do następnych paru lat rządów, albo wyślą na polityczną emeryturę, gdzie czeka go nieciekawa perspektywa walki przed sądem z oskarżeniami o korupcję. Los Binjamina Netanjahu może leżeć w rękach jego byłego koalicjanta i ministra obrony Awigdora Liebermana.

To drugie wybory parlamentarne w tym roku. W poprzednich, które odbyły się w kwietniu, w Knesecie nie wyłoniła się większość. Premierowi i jego prawicowym sojusznikom zabrakło jednego mandatu po tym, jak z rozmów wycofał się Lieberman. Źródłem konfliktu stała się chęć religijnej prawicy do utrzymania status quo w przepisach zwalniających młodych ortodoksów od służby wojskowej, co były minister obrony chciał zmienić. Nie widząc perspektyw przełamania impasu, Netanjahu zdecydował się na nowe wybory.

Podobnie jak w kwietniu, największym konkurentem premiera jest Benny Ganc, były głównodowodzący sił zbrojnych. Jego zarejestrowana w lutym partia Niebiesko-Biali, od barw flagi Izraela, szturmem zdobyła popularność wśród zniechęconej do Netanjahu części elektoratu. To jednak nie wystarczyło do przejęcia władzy; ugrupowanie Ganca w większości sondaży szło łeb w łeb z Likudem, partią szefa rządu. Ostatecznie obie zdobyły po 35 mandatów w 120-osobowym Knesecie.


Pozostało jeszcze 81% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie