statystyki

Żadnych ale, żadnych jeśli. Londyn żegna się z Brukselą

autor: Jakub Kapiszewski06.08.2019, 07:45; Aktualizacja: 06.08.2019, 08:19
Warto wspomnieć także, że w opublikowanym wczoraj sondażu po raz pierwszy znalazła się w Szkocji większość za niepodległością.

Warto wspomnieć także, że w opublikowanym wczoraj sondażu po raz pierwszy znalazła się w Szkocji większość za niepodległością.źródło: ShutterStock

Premier Boris Johnson nie tylko szykuje się do rozwodu z Unią Europejską, ale też do przyspieszonych wyborów.

B rytyjczycy prawdopodobnie będą musieli udać się do urn przed terminem z dwóch powodów. Po pierwsze: po ubiegłotygodniowych wyborach uzupełniających większość partii Borisa Johnsona w Izbie Gmin zmalała do jednego głosu. Po drugie: wcześniejsze wybory mogą zostać wymuszone przez przeciwników europejskiej polityki nowego szefa rządu.

Posłowie ci – jak były prokurator generalny Dominic Grieve oraz były kanclerz Philip Hammond – mogliby bowiem porozumieć się z opozycyjną Partią Pracy i doprowadzić do uchwalenia wotum nieufności dla obecnego gabinetu. W idealnym scenariuszu w ciągu 14 dni udałoby się wówczas wyłonić nowego premiera, który powstrzymałby brexit. Gdyby to się jednak nie udało, Johnson nie miałby innego wyjścia, jak rozpisać nowe wybory.

Miałby to być manewr ostatniej szansy zabezpieczający kraj przed wyjściem z Unii Europejskiej na twardo, czyli bez żadnej umowy tymczasowej. Boris Johnson deklaruje bowiem, że Londyn żegna się z Brukselą 31 października właśnie w taki sposób – „żadnych jeśli, żadnych ale” – o ile strona europejska nie zgodzi się na zmianę zapisów uzgodnionych jeszcze przez byłą premier Theresę May. Kalkulacje proeuropejskich torysów oparte są na założeniu, że gdy Izba Gmin dwukrotnie głosowała kwestię brexitu, wariant na twardo ani razu nie zdobył większości parlamentarnej.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie