statystyki

Wilno wie, kogo nie wpuści na rynek

autor: Michał Potocki08.03.2018, 07:35; Aktualizacja: 08.03.2018, 07:53
Na liście newralgicznych inwestycji jest port w Kłajpedzie

Na liście newralgicznych inwestycji jest port w Kłajpedzieźródło: ShutterStock

Firma zagrażająca bezpieczeństwu narodowemu Litwy nie zainwestuje w tamtejsze branże strategiczne.

Litwa doprecyzowała prawo pozwalające zablokować inwestycję w branże i firmy o znaczeniu strategicznym, także te nienależące do państwa, jeśli może ona zagrozić bezpieczeństwu narodowemu. – Przepisy są wymierzone przede wszystkim w rosyjskie koncerny państwowe i spółki powiązane z tamtejszymi oligarchami – mówi DGP źródło w litewskim resorcie energetyki.

Przygotowana przez resort gospodarki nowa redakcja obowiązujących od 2002 r. zapisów weszła w życie 1 marca. Parlament przyjął ją bez głosu sprzeciwu. Częścią przepisów – jak dotychczas – jest lista firm o znaczeniu strategicznym. Jeśli ktoś zechce w nie zainwestować, specjalna komisja może sprawdzić wpływ umowy na bezpieczeństwo narodowe. Jeśli ocena będzie negatywna, transakcja nie może dojść do skutku.

Na liście znajdują się m.in. operatorzy lotnisk, infrastruktury drogowej i kolejowej, likwidowanej elektrowni atomowej w Ignalinie, portu i terminalu gazowego w Kłajpedzie, wreszcie terminalu naftowego w Butyndze, przez który Orlen Lietuva sprowadza ropę do rafinerii w Możejkach. Są też operator sieci elektroenergetycznych Litgrid, koncern Lietuvos Energija, państwowa poczta i telewizja publiczna.

Do oddzielnej III kategorii zaliczono trzy spółki, w tym Orlen Lietuva, który został wpisany na listę w 2012 r. W tego typu firmach podejrzany inwestor nie może mieć więcej niż jedną trzecią udziałów. „Ta lista nie jest symboliczna. Kiedy prywatne spółki pojawiają się na liście przedsiębiorstw strategicznych, nie zyskują żadnych dodatkowych praw, za to otrzymują nowe obowiązki” – krytykował na łamach „Lietuvos žinios” Žilvinas Šilenas, szef Litewskiego Instytutu Wolnego Rynku. Komentarza Orlenu Lietuva nie udało nam się uzyskać.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie