Wyliczając ryczałt, chcemy premiować szpitale, które prowadzą działalność zmierzającą do podwyższenia jakości świadczeń - powiedział w środę PAP wiceminister zdrowia Piotr Gryza. W minionym tygodniu resort opublikował projekt ws. sposobu ustalania ryczałtu w ramach tzw. sieci szpitali.

Projekt rozporządzenia został przekazany do konsultacji w miniony czwartek, uwagi można przesyłać do 11 września.

"Chcemy, żeby to rozporządzenie weszło w życie przed 1 października, tak żeby wszystkie podmioty, które funkcjonują w ramach systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia, czyli tzw. sieci szpitali, wiedziały jak się zachowywać, aby mieć odpowiednią kwotę na kolejny okres rozliczeniowy" - powiedział Gryza.

"Cała idea polega na tym, że kolejny ryczałt budowany jest na podstawie tego, jak został wykonany ryczałt okresu bieżącego" - powiedział wiceminister.

Wysokość ryczałtu przede wszystkim będzie zależeć od realizacji przez szpital planów we wcześniejszym okresie rozliczeniowym. Jeśli szpital nie wykonał planu, otrzyma ryczałt odpowiadający temu, jaką część planu udało mu się wykonać. Jeśli zrealizował plan (przynajmniej jego 98 proc.), wówczas ryczałt będzie odpowiadał planowi.

Szpitale, które miały nadwykonania (wynikające z tego, że pacjenci wybierali tę placówkę, rezygnując z leczenia w innej), będą mogły liczyć na wyższy ryczałt, ale wraz ze wzrostem liczby nadwykonań ich finansowanie będzie maleć. "Jeśli dyrektor oddziału NFZ będzie miał większą pulę środków na finansowanie ryczałtu, wówczas większy udział w tym wzroście środków, będą miały szpitale, które mają nadwykonania" - dodał wiceminister.

Wyliczony ryczałt będzie mógł być jeszcze obniżony lub podwyższony o nie więcej niż 5 proc. w oparciu o określone wskaźniki jakościowe. Przykładowo placówki, które mają certyfikat Centrum Monitorowania Jakości działającego przy MZ, mogą otrzymać ryczałt większy o 1-2 proc. Wyższy ryczałt mogą otrzymać także niektóre szpitale posiadające własne laboratorium mikrobiologiczne lub diagnostyczne, a także placówki wykonujące dużo świadczeń ambulatoryjnych.

"Chcemy premiować tych, którzy prowadzą działalność zmierzającą do podwyższenia jakości, co wyraża się odpowiednimi certyfikatami. A z drugiej strony chcemy premiować tych, którzy zwiększają dostęp do świadczeń w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, a także szpitale wykonujące bardziej skomplikowane zabiegi" - powiedział Gryza.

Rozporządzenie określa zasady, według których będzie wyliczany ryczał od 1 stycznia 2018 r. Sieć szpitali będzie działać już od 1 października tego roku, a rozporządzenie regulujące zasady przyznawania ryczałtu na IV kwartał tego roku zostało już opublikowane.

Zgodnie z zarządzeniem prezesa NFZ propozycje kwot zobowiązań na pierwszy okres rozliczeniowy w zakresach świadczeń, które podlegają odrębnemu finansowaniu oraz kwotę ryczałtu dyrektorzy oddziałów wojewódzkich NFZ przedstawią szpitalom do 31 sierpnia. Kwoty zobowiązań w zakresach świadczeń w umowie na pierwszy okres rozliczeniowy mają być ustalone do 15 września 2017 r. Zarządzenie to stosuje się do świadczeń udzielanych od dnia 1 października 2017 r.

Placówki zakwalifikowane do sieci szpitali mają gwarantowaną umowę z NFZ. Finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych przez szpitale ma być oparte w znacznej mierze na finansowaniu ryczałtowym obejmującym łącznie wszystkie profile, rodzaje i zakresy, w ramach których świadczeniodawca udziela świadczeń w systemie zabezpieczenia (np. łącznie ambulatoryjne leczenie specjalistyczne, leczenie szpitalne i rehabilitację).

Przyjmując ryczałtową formę rozliczania kosztów świadczeń, odstąpiono od finansowania pojedynczych przypadków i procedur na rzecz finansowania w ramach jednej kwoty całości opieki udzielanej pacjentom w danym okresie rozliczeniowym.

W piśmie kierującym projekt rozporządzenia do konsultacji publicznych poinformowano, że w celu ułatwienia analiz proponowanych rozwiązań, na stronie siecszpitali.mz.gov.pl umieszczono plik zawierający symulator obliczania ryczałtu w danym oddziale wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia.