Artykuły na temat: "VAT"

Prezent dla celów VAT jest mniej wart niż w PIT

3 grudnia 2019 r.

Trwa walka o podwyższenie wartości prezentów, których przekazanie nie podlega VAT. Dziś to 10 zł i 100 zł. To zdecydowanie za mało – twierdzą przedsiębiorcy, porównując z limitami w innych krajach.

Jaki PIT i VAT przy sprzedaży części do samochodu

2 grudnia 2019 r.

Przedsiębiorca prowadzi zakład fryzjerski. Od kilku lat korzysta ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Wcześniej miał status podatnika VAT czynnego i w tym okresie nabył części do pojazdów samochodów (PKWiU 45.3), które zamierzał wykorzystać do naprawy posiadanego samochodu – środka trwałego.

NIP na paragonie obowiązkowy od 1 stycznia 2020 r.

1 grudnia 2019 r.

Od 1 stycznia 2020 r. sprzedawca będzie mógł wystawić podatnikowi VAT fakturę do paragonu tylko wtedy, gdy ten będzie zawierał NIP nabywcy. Za próby naruszenia nowych przepisów będzie groziła surowa kara.

Fiskus jednak nie musi wiedzieć o każdym przelewie

28 listopada 2019 r.

Kto zapłaci na konto kontrahenta niewidniejące w wykazie szefa KAS, nie będzie musiał za każdym razem zgłaszać tego fiskusowi – zapewnia MF. Eksperci: świetnie, tylko z przepisów to nie wynika.

Duplikaty świadectw są poza VAT

27 listopada 2019 r.

Gmina, która pobiera opłaty za wydawanie duplikatów legitymacji i świadectw szkolnych, nie działa jak przedsiębiorca, tylko jako organ władzy publicznej – orzekł WSA w Poznaniu.

Oszukani na outsourcingu wciąż przegrywają w sądach

27 listopada 2019 r.

Przedsiębiorca, który zaufał nieuczciwej agencji pracy tymczasowej, nie mógł potrącić podatku z wystawionych przez nią faktur. Jeśli sam wystawił fakturę w związku z fikcyjną umową, musi zapłacić wykazaną daninę, zgodnie z art. 108 ustawy o VAT.

Montaż zagłówków do łóżka z 8 proc. VAT

26 listopada 2019 r.

Montaż paneli tapicerowanych można uznać za modernizację. Skoro są one trwale połączone z lokalem oraz spełnione są inne warunki, to ma zastosowanie preferencyjna stawka VAT – orzekł WSA w Warszawie.