Artykuły na temat: "RPO"

RPO popiera Sopot w sporze z wojewodą

10 października 2019 r.

Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich (RPO), zgłosił swój udział do postępowania toczącego się w Ministerstwie Finansów w sprawie odwołania Sopotu od decyzji wojewody pomorskiego nakazującej zwrot prawie 850 tys. zł dotacji budżetowej na świadczenia pielęgnacyjne dla opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych.

Skarga nadzwyczajna: Najlepszy element reformy

4 października 2019 r.

Miała zachwiać stabilnością systemu prawnego i służyć politykom do niecnych celów. Na razie pomaga przede wszystkim zwykłym obywatelom, umożliwiając uchylanie niesprawiedliwych orzeczeń.

RPO: TSUE stanął po stronie kredytobiorców frankowych

3 października 2019 r.

TSUE stanął po stronie kredytobiorców i wskazał polskim sądom, jak rozstrzygać spory o kredyty „frankowe” z klauzulami niedozwolonymi - napisało w czwartek na stronie internetowej biuro Rzecznika Praw Obywatelskich. Sąd może unieważnić wadliwą umowę kredytową, ale tylko za zgodą kredytobiorcy.

Sprzeczene orzeczenia spadkowe naprawione przez sąd

1 października 2019 r.

Z inicjatywy Rzecznika Praw Obywatelskich sąd rejonowy naprawił sytuację, w której w odstępie 22 lat wydał dwa rozbieżne orzeczenia w sprawie spadkowej - przekazało we wtorek Biuro RPO. To kolejna z takich spraw podjęta przez RPO.

Jak Polacy oceniają pracę RPO? [SONDAŻ]

30 września 2019 r.

Działalność Rzecznika Praw Obywatelskich pozytywnie ocenia ponad dwie piąte Polaków (43 proc.) a negatywnie 16 proc. – wynika z najnowszego badania CBOS. Znaczna część ankietowanych (41 proc.) nie ma w tej kwestii sprecyzowanej opinii.

RPO: Nie ma zakazu publikacji list poparcia do KRS

24 września 2019 r.

Trybunał Konstytucyjny nie powinien badać przepisu mówiącego o sposobie postępowania z listami poparcia kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa – uważa rzecznik praw obywatelskich.

Wróbel: Dobrze wymierzyć granicę

13 września 2019 r.

No i wydało się. Nie jestem Polakiem, nie stanę się Turkiem i nie zakoleguję się z Koalicją Obywatelską. Jestem – i chyba pozostanę już – dinozaurem, z grubą gadzią skórą.

Atak Pawłowicz na RPO. Gasiuk-Pihowicz: Składamy zawiadomienie o możliwości znieważenia

11 września 2019 r.

We wtorek na komisji sprawiedliwości odbył się bezpardonowy atak na Rzecznika Praw Obywatelskich. To sytuacja bez precedensu. Platforma składa zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa znieważania konstytucyjnego organu - poinformowała w środę w Sejmie posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz (PO-KO). Jej ugrupowanie złoży też dwa wnioski do komisji etyki poselskiej.

Pawłowicz atakuje RPO: Jest pan wyjątkowym szkodnikiem

10 września 2019 r.

Rzecznik Praw Obywatelskich jest elementem politycznej opozycji; jest wyjątkowym szkodnikiem - powiedziała we wtorek posłanka PiS Krystyna Pawłowicz podczas debaty sejmowej komisji nad raportem z działalności RPO. "To łamanie prawa, to kryminał" - komentowali posłowie PO-KO.