Artykuły na temat: "prawa człowieka"

Polska poprawność polityczna. Chcemy wolności słowa, choć już za nią nakładamy kary

18 maja 2019 r.

Wielu w Polsce oświadcza z dumą, że ich państwo nie ulega zachodniej filozofii poprawności politycznej. Jednak niedawna reakcja na dodanie tęczy LGBT do obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej świadczy o tym, że spora część tych samych osób nie tylko jest za pewną formą poprawności politycznej, ale również chce, żeby ona była wymuszona przez prawo.

Bodnar: Wciąż obowiązują patologiczne przepisy, które pozwalają służbom na jawne łamanie prawa [WYWIAD]

29 kwietnia 2019 r.

- Ostatnie 30 lat postrzegam również przez pryzmat wielu zaniedbań. Za mało mówiliśmy o ochronie praw człowieka i praw obywatelskich, i może za szybko stwierdziliśmy, że są przyznane raz na zawsze. Byliśmy w ciągłej gonitwie za czymś nowym, chcieliśmy wszystko reformować, szukaliśmy wyzwań intelektualnych, ścigaliśmy się na liczby i porównania. Jakby nie dostrzegaliśmy, że nagle mogą powrócić stare zagrożenia, że się przed nimi nie zabezpieczyliśmy - mówi w rozmowie z gazetaprawna.pl dr Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich.

Wróbel: Holokaust i weganie Biedronia

20 kwietnia 2019 r.

Sylwia Spurek, od paru miesięcy działaczka partii Roberta Biedronia, a wcześniej przez długie lata ceniona urzędniczka i zastępczyni rzecznika praw obywatelskich, niejednokrotnie padała ofiarą ostrych ataków, zwłaszcza ze strony PiS i okolic. Zapewne trudno jej będzie uwierzyć, że moje słowa nie są hejtem spod znaku Moherowej Krucjaty.

Groźba kary cielesnej uniemożliwia ekstradycję

20 kwietnia 2019 r.

Europejski Trybunał Praw Człowieka na kanwie sprawy G.S. przeciwko Bułgarii (skarga nr 36538/17) wypowiedział się na temat zgodności z prawami człowieka potencjalnej ekstradycji do państwa, w którym stosuje się w postępowaniach karnych sankcje w postaci kar cielesnych. Tym samym nałożył na państwa członkowskie obowiązek szczegółowego badania, jakie kary mogą być zastosowane w kraju domagającym się ekstradycji – niezależnie od formalnych zapewnień władz.

ETPC: Kontrola legalności pozbawienia wolności ma nastąpić szybko, ale termin musi być racjonalny

9 kwietnia 2019 r.

Kontrola legalności pozbawienia wolności powinna nastąpić szybko, ale termin musi być racjonalny – do takiego wniosku można dojść po lekturze wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 2 kwietnia 2019 r. w sprawie Aboya Boa Jean przeciwko Malcie (skarga nr 62676/16). Skarżący – obywatel Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej – przybył na Maltę samolotem we wrześniu 2016 r.

Kibic też człowiek, nie trzyma się go w klatce

14 marca 2019 r.

Czy regulacje dotyczące bezpieczeństwa w obiektach piłkarskich naruszają elementarne prawa człowieka? Chodzi o wymogi dotyczące zabezpieczeń dla sektorów gości, wynikające z przepisów licencyjnych Polskiego Związku Piłki Nożnej. Po ostatniej kolejce rozgrywek III ligi sieć obiegło zdjęcie klatki, z której mecz oglądali kibice Hutnika Kraków podczas wyjazdowego spotkania ze Spartakusem Daleszyce.

5 lat więzienia za pochwalanie aktu agresji

21 lutego 2019 r.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka przygotowała opinię do projektu nowelizacji kodeksu karnego autorstwa Ministerstwa Sprawiedliwości. Oprócz całej masy krytycznych uwag pod adresem zaostrzenia przepisów (w sytuacji gdy spada liczba przestępstw) czy ograniczania możliwości przedterminowego zwolnienia (gdy już teraz Polska odznacza się dużym współczynnikiem prizonizacji), HFPC zwraca też uwagę na całkowicie nieoczekiwane konsekwencje pomniejszych rozwiązań.

Prywatność w policyjnych bazach danych

5 lutego 2019 r.

Europejski Trybunał Praw Człowieka wypowiedział się na temat zasadności zbierania danych osobowych w bazach dotyczących działań ekstremistycznych. Ze skargą do Strasburga (nr 43514/15) zwrócił się John Oldroyd Catt, 96-letni działacz na rzecz pokoju oraz częsty uczestnik demonstracji różnego rodzaju.