Artykuły na temat: "prawa człowieka"

ETPC: Władza ma obowiązek reagować na homofobię na Facebooku

24 stycznia 2020 r.

Europejski Trybunał Praw Człowieka w sprawie Beizaras i Levickas p. Litwie (skarga nr 41288/15) odważnie i stanowczo sprzeciwił się mowie homofobicznej na Facebooku. Jednocześnie wytknął Litwie brak środka odwoławczego, który skutecznie chroniłby prawa osób pokrzywdzonych mową nienawiści.

Wyrok ETPC ws. praktyk Barnevernet: Subiektywna ocena nie uzasadnia odebrania dziecka rodzicom

1 stycznia 2020 r.

Czy dziecko może zostać odebrane rodzicom? Na to pytanie musiał odpowiedzieć Europejski Trybunał Praw Człowieka rozpatrujący sprawę A.S. przeciwko Norwegii (skarga nr 60371/15). Sprawa dotyczy niesławnej praktyki władz norweskich umieszczania dzieci w rodzinie zastępczej przy najmniejszym podejrzeniu, że jest ono w złych warunkach bądź ma niewłaściwą opiekę. Z doniesień medialnych wynika, że dziecko może zostać odebrane biologicznym rodzicom, gdy np. nie przybiera wystarczająco na wadze.

Sri Lanka: Nie będzie śledztwa w sprawie zbrodni wojennych

21 grudnia 2019 r.

Prezydent Sri Lanki, zaprzysiężony w listopadzie Gotabaya Rajapaksa, wykluczył możliwość przeprowadzenia nowego śledztwa w sprawie zbrodni dokonanych w ostatniej fazie wojny domowej, dystansując się od deklaracji poprzedników.

Ekologia może być uzasadnieniem ograniczenia prawa własności

8 grudnia 2019 r.

Europejski Trybunał Praw Człowieka niejednokrotnie miał okazję wypowiadać się na temat potrzeby ochrony środowiska. Najczęściej działo się to na gruncie art. 8 (prawo do życia prywatnego), gdy zwiększony hałas bądź zanieczyszczenia uniemożliwiały spokojne funkcjonowanie jednostce. W ostatnim tygodniu ETPC nieoczekiwanie odniósł się do ekologii w sprawie Yasar p. Rumunii (skarga nr 64863/13) dotyczącej prawa własności.

HFPC: Pełne wykonanie orzeczenia TSUE jest obowiązkiem wszystkich władz RP

20 listopada 2019 r.

Podkreślamy, że w związku z ogłoszonym wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu ws. KRS i Izby Dyscyplinarnej. pełne wykonanie orzeczenia jest obowiązkiem wszystkich władz RP - powiedział mec. Michał Fabrykiewicz z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka podczas środowej konferencji prasowej fundacji.

Dzieci z zakazem wstępu do restauracji. Co na to RPO, RPD i prof. Ewa Łętowska?

31 sierpnia 2019 r.

Restaurator z Poznania zakazał wstępu dzieciom do lat 6 do prowadzonego przez siebie lokalu. Czy ma do tego prawo? Jak w tym kontekście prezentuje się sprawa drukarza, który odmawia wykonania usługi organizacji LGBT? Z pomocą Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka oraz sędzi TK prof. Ewy Łętowskiej, spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Rosyjskie bezprawie dostrzeżone w Strasburgu

29 sierpnia 2019 r.

Skazanie człowieka w pośmiertnym procesie narusza konwencyjne standardy rzetelnego procesu oraz zasadę domniemania niewinności. Stwierdził tak Europejski Trybunał Praw Człowieka w głośnej sprawie Siergieja Magnickiego.