Artykuły na temat: "podatki"

Interpretacja nie może być warunkowa

18 lutego 2020 r.

Jeżeli odpowiedź na pytanie podatnika zależy od przeprowadzenia postępowania dowodowego i analizy prawa cywilnego, to fiskus nie wyda interpretacji – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Sprawdź Twój e-PIT, zanim zaakceptujesz. Brakujące dane można uzupłęnić

18 lutego 2020 r.

W udostępnionych w sobotę wypełnionych zeznaniach rocznych skarbówka nie uwzględniła wszystkich kosztów uzyskania przychodów. W niektórych zabrakło 50-proc. kosztów m.in. z praw autorskich. Tak jak rok temu. Wtedy urzędy skarbowe same korygowały zeznania i wysyłały podatnikowi informację o tym pocztą.

Jakie koszty nielimitowane odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej [PODCAST]

11 lutego 2020 r.

W tym podcaście skupimy się na kosztach nielimitowanych, które przewiduje ustawa o PIT w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Skupimy się na trzech takich wydatkach, związanych z: przystosowaniem pojazdów mechanicznych, adaptacją i wyposażeniem mieszkań oraz budynków mieszkalnych, a także zakupie i naprawie indywidualnego sprzętu i urządzeń, jak np. komputer czy tablet. Przyjrzymy się praktycznym kwestiom i interpretacjom podatkowym, dotyczącym takich odliczeń.

Składki na ubezpieczenie bez podatku u źródła

10 lutego 2020 r.

Płacona za granicę składka ubezpieczeniowa nie jest opodatkowana w Polsce. Usługi ubezpieczeniowe nie są bowiem podobne do umów gwarancji i poręczeń – orzekł WSA w Bydgoszczy.

NSA: Fiskus nie może pomagać w nieskończoność

10 lutego 2020 r.

Interes publiczny nie pozwala na to, by urzędnicy skarbowi raz za razem umarzali podatnikowi jego zaległości fiskalne. Tym bardziej, gdy kwoty są relatywnie niewielkie oraz istnieje możliwość ich spłaty – orzekł NSA.

NSA: Opłata skarbowa jest od każdej prokury

10 lutego 2020 r.

Nie tylko reprezentowanie spółki przez prokurenta w postępowaniu sądowym lub administracyjnym, ale też samo ustanowienie prokury w Krajowym Rejestrze Sądowym wymaga uiszczenia 17 zł – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Kiedy upominek od firmy jest darowizną dla pracownika

10 lutego 2020 r.

Spółka z o.o. PROMESA z okazji 25-lecia istnienia firmy zafundowała pracownikom z 15-letnim stażem pracy zagraniczną wycieczkę o wartości 2000 zł. Dodatkowo firma w ramach nagród za dobre wyniki w pracy ufundowała załodze bilety do teatru. Upominki przekazane pracownikom zostały sfinansowane ze środków obrotowych spółki. Czy wycieczka oraz bilety są dla pracowników darowizną czy przychodem z nieodpłatnych świadczeń ze stosunku pracy?