Artykuły na temat: "PIK PRAWO PRACY"

Czas pracy w 2020: Tak długo pracowaliśmy ostatnio 10 lat temu

8 grudnia 2019 r.

To, że czas pracy w nadchodzącym roku będzie najdłuższy od dekady, nie wynika wcale z faktu, że 2020 r. będzie przestępny, ale z układu kalendarza. Najdłużej, bo aż 184 godziny, popracujemy w lipcu. W pozostałych 11 miesiącach wymiary będą się wahały od 160 do 176 godzin – jak widać będą one zrównoważone i nie będzie żadnego krótkiego miesiąca pracy. Aż dwa święta przypadną w sobotę i trzeba będzie wyznaczyć w zamian dodatkowy dzień wolny od pracy.

Egzaminy dla maszynistów pod specjalnym nadzorem

5 grudnia 2019 r.

Rząd przestawia zwrotnicę w sprawie zdobywania uprawnień do kierowania pociągami i wzmacnia dozór czasu pracy kierujących. Reforma niby słuszna, ale szczegóły niedopracowane.

Negatywna ocena pracy może być podstawą do zwolnienia

4 grudnia 2019 r.

Z samorządowym urzędnikiem rozwiązano umowę o pracę z powodu słabej oceny jego pracy. Ten zdecydował się zwrócić do sądu. Czy może pozwać urząd, choć wcześniej nie odwołał się od noty wystawionej przez kierownika jednostki?

Smog jest wszędzie, ale jeszcze nie w prawie pracy. To powinno się zmienić

29 listopada 2019 r.

Niejasne regulacje dotyczące ochrony przed smogiem są problemem zarówno pracowników, jak i pracodawców. Ci pierwsi muszą często na własną rękę bronić się przed nadmierną ekspozycją na rakotwórcze substancje. Drudzy nie mogą zaś mieć pewności, czy dzisiejsze ewentualnie niedopatrzenia nie zaprowadzą ich w przyszłości na salę sądów.

Długi byłego pracownika: Co z niespłaconą pożyczką po zwolnieniu

28 listopada 2019 r.

Mamy nietypowy problem związany z długami byłego pracownika. Mianowicie nie spłacił on pożyczki zaciągniętej z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych na cele mieszkaniowe. Miało to miejsce 10 maja 2010 r., a pożyczone mu zostało 20 tys. zł na cztery lata. Do spłaty na dzień dzisiejszy pozostało jeszcze 11 tys. zł z odsetkami. Niestety nie ma możliwości odzyskania od niego tej kwoty. Pożyczka była jednak poręczona przez poręczyciela – będącego również moim pracownikiem (osoba ta nadal jest u mnie zatrudniona). Czy można dochodzić wymienionego długu właśnie od poręczyciela? Czy powinienem obawiać się przedawnienia?

Posiedzenie przygotowawcze: Wszystkie karty na stół?

28 listopada 2019 r.

Wstępne stadium rozpatrywania sprawy wprowadziła ostatnia nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego. Dla sądu to możliwość zaplanowania procesu. Dla stron – dodatkowy wysiłek już na samym jego początku.

Przenoszenie etatu trudne w holdingu

28 listopada 2019 r.

Kodeks pracy nie ułatwia transferu pracownika do innej spółki tego samego koncernu. Dodatkowe wątpliwości wywołują przepisy o PPK.