Artykuły na temat: "PIK PRAWO PRACY"

Krytykujesz pracodawcę? Może grozić ci proces i grzywna

24 stycznia 2020 r.

Coraz więcej pracodawców zabrania załodze wypowiadania się na swój temat, a wszelkie przejawy krytyki ściga. Jak jednak wskazują eksperci i co wynika także z orzecznictwa – umiarkowana krytyka, choćby publiczna, jest w pełni dopuszczalna przez prawo.

Ciężarna w pracy. Jakie ma szczególne uprawnienia?

19 stycznia 2020 r.

Pracująca ciężarna objęta jest szczególną ochroną oraz uprawnieniami. Dotyczą one m.in. limitowania czasu pracy, szczególnej ochrony stosunku pracy oraz zakazu wykonywania prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia.

Urlop od korporacji na założenie start-upu wsadzi pracodawcę na minę

17 stycznia 2020 r.

Sześć miesięcy wolnego, by przetestować pomysł na biznes, a w razie niepowodzenia wrócić spokojnie do dotychczasowego pracodawcy – o tym rządowym pomyśle jest głośno od początku roku. I budzi on skrajne emocje. Zwłaszcza, że dla firmy zatrudniającej startupowca byłoby to równoznaczne ze zgodą na to, by pod jej skrzydłami rosła konkurencja.

Najważniejsze orzeczenia SN z zakresu prawa pracy z 2019 roku

16 stycznia 2020 r.

Ubiegły rok obfitował w wiele niezwykle ciekawych wyroków Sadu Najwyższego z zakresu prawa pracy. Można nawet odnieść wrażenie, że w 2019 r. istotnych rozstrzygnięć było więcej niż w poprzednich latach. Z myślą o pracodawcach i działach kadr wybraliśmy spośród nich te najważniejsze.

Etyczny weganizm pod ochroną także w Polsce?

16 stycznia 2020 r.

Jest to bowiem określony światopogląd, który po zmianach w kodeksie pracy może być obecnie uznany za kryterium dyskryminujące. By uniknąć konfliktów na gruncie wyznawanych przekonań, warto odpowiednio ukształtować proces rekrutacyjny i wprowadzić np. programy dobrowolnych odejść.

Taniec radości nie jest wypadkiem przy pracy

15 stycznia 2020 r.

Niefortunne zdarzenie wynikające z satysfakcji po dobrze wykonanym zadaniu nie może być zakwalifikowane jako wypadek przy pracy – stwierdził Sąd Okręgowy w Suwałkach.

Kiedy można uznać badania z poprzedniej pracy

9 stycznia 2020 r.

Kluczowa jest tu weryfikacja warunków pracy, które wynikają ze skierowania. Pracownika nie trzeba wysyłać do lekarza medycyny pracy, jeżeli ryzyko występujące w starym i nowym miejscu pracy są tożsame.