Artykuły na temat: "budżet"

Morawiecki: Możliwe, że negocjacje ws. budżetu UE potrwają jeszcze długo

18 lipca 2020 r.

Z dużą dozą prawdopodobieństwa ani w sobotę, ani w niedzielę nie dojdzie do ostatecznych uzgodnień ws. budżetu UE i funduszu odbudowy; możliwe, że negocjacje ws. budżetu UE potrwają jeszcze długie miesiące - mówił premier Mateusz Morawiecki po zakończeniu obrad pierwszego dnia szczytu UE.

Wybory prezydenckie 2020. Ile zarabia prezydent RP

10 lipca 2020 r.

Wysokość zarobków polskiego prezydenta ustala Sejm w trakcie głosowania nad ustawą budżetową. Wynagrodzenie to zmienia się nieznacznie co roku i jest zależne od wskaźnika inflacji w kraju.

Przedwyborcze pudrowanie publicznych finansów: Jak rząd manipuluje liczbami [OPINIA]

9 lipca 2020 r.

Nieoczekiwanie finanse publiczne znalazły się w głównym nurcie kampanii prezydenckiej. Nie, to nie jest dyskusja o tym, do jakiego stanu możemy się zadłużyć, żeby wyciągnąć gospodarkę z recesji, nikogo nie interesują reguły fiskalne czy progi ostrożnościowe. Debata o finansach publicznych jest taka, jak wszystkie w tej kampanii, czyli odwołuje się do emocji, a niekoniecznie rozumu, co w przypadku tak hermetycznego zagadnienia przeradza się w groteskę. Oto Rafał Trzaskowski, kandydat PO na prezydenta, wyraźnie sugeruje, że rząd ukrywa prawdę o finansach publicznych. W domyśle: jest aż tak źle, że władza woli milczeć o budżecie, bo mogłoby to zaszkodzić starającemu się o drugą kadencję prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Ale jednocześnie sam zgłasza obietnice warte – licząc z grubsza – 50 mld zł, nie wdając się w szczegóły, gdzie zamierza znaleźć te pieniądze. 

Z 1,5 do 19 mld euro: Czesi uchwalili budżet z rekordowym deficytem

8 lipca 2020 r.

Czeska Izba Poselska uchwaliła w środę nowelizację budżetu z deficytem sięgającym 19 mld euro. Deficyt zwiększono po raz trzeci. W budżecie na 2020 r. pierwotnie miał wynosić 1,5 mld euro, jednak znacznie go podniesiono w związku z pandemią koronawirusa.

Nowela ustawy o finansach publicznych - z podpisem prezydenta

1 lipca 2020 r.

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o finansach publicznych, która umożliwia zawieszenie stosowania stabilizującej reguły wydatkowej. O podpisaniu ustawy poinformowało w środę biuro prasowe Kancelarii Prezydenta RP.

W oczekiwaniu na zrównoważony budżet [OPINIA]

25 czerwca 2020 r.

Chyba nikt nie ma pretensji do rządu o skokowy wzrost długu i deficytu w finansach publicznych. Nie mamy do czynienia ze zwykłym wahnięciem koniunktury. Stawka jest znacznie wyższa.