Artykuły na temat: "budżet"

Na podziękowania rządowi za walkę z kryzysem mamy czas. Wpierw warto by poznać odpowiedzi na kilka pytań [OPINIA]

3 września 2020 r.

Tarcze antykryzysowe zadziałały jak trzeba. Dzięki miliardom złotych publicznej pomocy uratowano tysiące przedsiębiorstw i dziś produkcja przemysłowa może rosnąć tak szybko. A wyniki sprzedaży detalicznej świadczą o szybkim odrabianiu strat przez konsumpcję. Nie byłoby możliwe to, gdyby ludzie stracili pracę, ale szczęśliwie udało się ją uratować. To opinie, które często słychać w kontekście pierwszych danych z III kwartału, świadczących o tym, że gospodarka podnosi się po wiosennym lockdownie dość dziarsko.

Minister finansów o budżecie 2021: Deficyt ma wynieść 82,3 mld zł

27 sierpnia 2020 r.

Projekt budżetu na 2021 r. przewiduje deficyt w wysokości 82,3 mld zł - poinformował w czwartek na spotkaniu z dziennikarzami minister finansów Tadeusz Kościński. Premier Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę na impulsy fiskalne - estoński CIT i pieniądze z UE.

Chądzyński: Rekordowo wysoki deficyt? Hasło dość luźno związane z rzeczywistością [OPINIA]

24 sierpnia 2020 r.

Z rekordowo wysokim deficytem budżetowym w tym roku jest trochę tak, jak ze zrównoważonym budżetem w 2020 r. Na papierze wszystko się zgadza, ale w obu przypadkach hasła są nieco nieprecyzyjne. I w gruncie rzeczy służą tylko do wymierzania politycznych szturchańców. Różnica polega na tym, że argumentem o dziurze Morawieckiego dziś szermuje opozycja, a „budżet bez deficytu” było nośnym propagandowym hasłem rządu. Poza tym jedno z drugim łączy dość luźny związek z rzeczywistością. Tak jak budżet był zrównoważony tylko z nazwy, tak i ubytek w nim nie musi wcale być historycznie duży, w pewnej części jest efektem przeniesienia wydatków z przyszłego na ten rok, a poza tym nie on jest dziś najważniejszy dla salda całych finansów publicznych.

Jak znika zysk, który powinien być opodatkowany w Polsce

22 sierpnia 2020 r.

3 mld zł rocznie traci polski budżet z powodu zysków sztucznie wytransferowanych poza granice kraju. Utracony kapitał trafia najpierw do krajów „przesiadkowych”, co bardzo utrudnia kontrolę urzędów skarbowych.

Rząd przyjął projekt nowelizacji budżetu. Deficyt przekroczy 100 mld zł

20 sierpnia 2020 r.

Rada Ministrów przyjęła dziś projekt nowelizacji tegorocznej ustawy budżetowej, zakładając w nim deficyt na poziomie 109,3 mld zł, podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR). W projekcie zapisano też spadek PKB w tym roku o 4,6%, średnioroczną inflację na poziomie 3,3% oraz stopę bezrobocia rejestrowanego w wysokości 8% na koniec roku.

Prokuratorzy są przeciwni zamrożeniu płac

20 sierpnia 2020 r.

O propozycji zamrożenia wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2021 r. poinformowała Radę Dialogu Społecznego strona rządowa. Uchwałę w tej sprawie podjęła rada główna Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP, w której wyraziła zdecydowany sprzeciw wobec takich rozwiązań.