Program zdrowotny - zespół zaplanowanych i zamierzonych działań z zakresu opieki zdrowotnej ocenianych jako skuteczne, bezpieczne i uzasadnione, umożliwiających w określonym terminie osiągnięcie założonych celów. Polegają one na wykrywaniu i realizowaniu określonych potrzeb zdrowotnych oraz poprawę stanu zdrowia określonej grupy świadczeniobiorców.

Programy zdrowotne mogą opracowywać, wdrażać, realizować i finansować ministrowie, jednostki samorządu terytorialnego lub Narodowy Fundusz Zdrowia. Dotyczą one w szczególności:

  • - ważnych zjawisk epidemiologicznych,
  • - istotnych problemów zdrowotnych całej lub wybranej grupy pacjentów,
  • - wdrożenia nowych procedur medycznych i działań profilaktycznych.

Program zdrowotny może być realizowany w ciągu jednego roku lub rozłożony na wiele lat. Wybór realizatora danego programu dokonuje się w drodze konkursu ofert, prowadzonego przez określonego ministra lub jednostkę samorządu terytorialnego. Informacja o konkursie musi być m.in. zamieszczona na stronie internetowej ww. podmiotów na co najmniej 30 dni przed wyznaczonym terminem składania ofert. W ogłoszeniu tym określa się przede wszystkim przedmiot konkursu, wymagania stawiane oferentom, które są niezbędne do realizacji konkretnego programu zdrowotnego, oraz termin i miejsce składania ofert.W przypadku programów zdrowotnych opracowywanych, wdrażanych, realizowanych i finansowanych przez fundusz dokonuje on wyboru realizatora danego programu i zawiera z nim umowę na zasadach i w trybie określanym dla umów zawieranych ze świadczeniodawcami.

Dominika Sikora

Podstawa prawna

  • - Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. nr 210, poz. 2135 z późn. zm.) - wersja obowiązująca do 30.09.2006 r.
  • - Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. nr 210, poz. 2135 z późn. zm.) - wersja obowiązująca od 01.10.2006 r., tekst uwzględnia zmiany z Dziennika Ustaw nr 104 z 2006 r..