Sejmowa komisja spraw zagranicznych jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała w czwartek kandydaturę Dariusza Bachury na ambasadora w Albanii. Bachura to doświadczony dyplomata - w przeszłości kierował m.in. ambasadą RP w Macedonii.

Podczas czwartkowego posiedzenia komisji spraw zagranicznych kandydaturę Dariusza Bachury zgodnie chwalili posłowie PiS i PO. "Cieszę się, widząc pana ambasadora Bachurę jako kandydata z doświadczeniem bałkańskim: macedońskim, słoweńskim, serbskim, bośniackim. Nie widzę lepszej kandydatury na ten region" - powiedział Andrzej Halicki (PO).

Wiceprzewodnicząca komisji spraw zagranicznych Małgorzata Gosiewska (PiS) powiedziała, że Bachura, to jest "właśnie ta nowa jakość", którą PiS chce "widzieć w polityce zagranicznej".

Kandydat na ambasadora w Tiranie zapowiedział, że będzie pracował na rzecz rozwoju bilateralnych kontaktów politycznych Polski i Albanii na wszystkich możliwych szczeblach. "Skupię się również na rozbudowie bazy prawno-traktatowej; chciałbym dokonać przeglądu umów dwustronnych, ponieważ kilka umów wymaga finalizacji, m.in. są to tak drażliwe umowy, jak umowa o współpracy i zwalczaniu przestępczości zorganizowanej oraz innego rodzaju przestępczości" - mówił Bachura.

Jak dodał, rozważyłby ponadto możliwość zawarcia deklaracji o strategicznych kierunkach współpracy oraz o umowach o kredycie wiązanym między Polską i Albanią.

Bachura zadeklarował pracę na rzecz wzmocnienia współpracy dwustronnej z Albanią w dziedzinie bezpieczeństwa, w tym w ramach NATO, współpracy na forum OBWE. Przypomniał, że Polska popiera aspiracje Albanii do członkostwa w Unii Europejskiej.

Dyplomata zapowiedział, że będzie starał się zainteresować Tiranę wspieranym przez prezydenta Andrzeja Dudę projektem Adriatyk-Bałtyk-Morze Czarne. Projekt ten tworzą obecnie: Polska, Bułgaria, Chorwacja, Rumunia, Słowenia, Słowacja, Austria, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa i Węgry. Jego celem jest współpraca tych państw w trzech obszarach: energetyki, transportowej i telekomunikacyjnej.

Bachura ocenił, że wiele jest jeszcze do zrobienia jeśli chodzi o wymianę gospodarczą między Polską i Albanią. "Zdaję sobie sprawę, że obroty handlowe między Polską i Albanią są stosunkowo niewielkie, bo wynoszą niewiele 40 mln euro, tym nie mniej widzę wiele możliwości na ich rozwój" - zaznaczył kandydat na ambasadora RP w Tiranie.

Jego zdaniem Albania ma również ogromny potencjał jeśli chodzi o inwestycje turystyczne. "Albania to jest wciąż jeszcze taka +terra incognita+, trochę dziewicza, +piękna nieznajoma+ i w tej kwestii również są ogromne możliwości przed polskimi pzredsiębiorstwami" - powiedział Bachura. Jak dodał, należałoby zastanowić się nad uruchomieniem rejsów czarterowych do Albanii.

Według informacji Bachury, w ubiegłym roku Albanię odwiedziło 60 tys. Polaków.

Podczas czwartkowego posiedzenia kandydaturę Bachury zaprezentował wiceszef MSZ Alekasnder Stępkowski.

Bachura (ur. 1964 r.) to absolwent filologii angielskiej i pedagogiki na Uniwersytecie Budapeszteńskim; odbył też studia podyplomowe z dziedziny stosunków międzynarodowych w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.

W 1993 podjął pracę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych; wcześniej pracował w biurze wolnych wyborów KBWE (Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie) w Warszawie. Przez trzy lata był ekspertem w Wydziale Europy Środkowej w Departamencie Europy MSZ. Od 1996 do 1998 pełnił funkcję I sekretarza Ambasady RP w Słowenii.

Przez rok pracował w Ambasadzie w Budapeszcie, gdzie pełnił funkcje m.in. zastępcy kierownika placówki. Od 1999 do 2001 był zatrudniony na analogicznym stanowisku w Zagrzebiu. Po powrocie do kraju przez sześć lat pracował w centrali MSZ. Najpierw jako specjalista w Departamencie Zagranicznej Polityki Eksportowej, a w latach 2002–2007 jako I radca w Departamencie Polityki Bezpieczeństwa.

12 grudnia 2007 objął kierownictwo polskiej placówki dyplomatycznej w Skopje, odwołany został 15 sierpnia 2011.

Od 15 września 2011 pełnił, w randze ambasadora tytularnego, funkcję zastępcy Wysokiego Przedstawiciela ds. Bośni i Hercegowiny oraz szefa Biura Wysokiego Przedstawiciela (Office of the High Representative - OHR) w Banja Luce (Bośnia i Hercegowina, Republika Srpska).(PAP)