Celem tegorocznych ćwiczeń, organizowanych po raz 15., jest obrona strategicznych systemów i krytycznej infrastruktury w obliczu intensywnego konfliktu cybernetycznego odzwierciedlającego zmieniające się zagrożenia na świecie – poinformowało Centrum Doskonałości ds. Współpracy w Dziedzinie Obrony przed Atakami Cybernetycznymi (CCDCOE), think tank i ośrodek szkoleniowy z siedzibą w Tallinie akredytowany przy NATO.

Jak przekazał estoński nadawca ERR uczestnicy ćwiczeń zostali podzieleni na 17 sojuszniczych międzynarodowych zespołów (Blue Teams), które będą zmagać się z ponad 8 tys. masowymi cyberatakami na wirtualne systemy odpowiadające państwowej infrastrukturze.

W tegorocznych ćwiczeniach, w bazowym scenariuszu, odzwierciedlającym m.in. napięcia geopolityczne, naruszenia suwerenności i cyberataki na dużą skalę, przewidziano także dodatkowe fikcyjne państwa i szersze regiony. W Locked Shields 2025 hipotetyczny scenariusz obejmuje dwa fikcyjne państwa wyspiarskie na Oceanie Atlantyckim, które kiedyś były regionalnymi rywalami – pisze agencja BNS.

"Zagrożenia są coraz bardziej złożone, a granica między pokojem a konfliktem zaciera się"

"W świecie, w którym zagrożenia cybernetyczne przekraczają granicę, Locked Shields udowadnia, że odporność w cyberprzestrzeni buduje się razem, a łączenie państw, ekspertów i partnerów we wspólnej obronie w czasie rzeczywistym jest ważniejsze niż kiedykolwiek" – powiedział dyrektor CCDCOE Mart Noorma. "Zagrożenia są coraz bardziej złożone, a granica między pokojem a konfliktem zaciera się" – dodał.

Ćwiczenia symulują różnego rodzaju incydenty, które mogą mieć wpływ na telekomunikację, energetykę, łączność satelitarną i inne obszary o znaczeniu dla bezpieczeństwa narodowego. Ponadto testowana jest zdolność podejmowania decyzji strategicznych w ramach krajowych i międzynarodowych procedur reagowania na kryzysy.

Polska drużyna – przekazało Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni – utworzy zespół z ekspertami z Francji.

W Locked Shields biorą udział wszystkie 32 kraje NATO oraz kraje wspierające tallińskie centrum doskonałości, m.in. Australia, Austria, Japonia, Korea Płd., Szwajcaria i Ukraina.