Banknoty z wizerunkiem zmarłej królowej Elżbiety II pozostają prawnym środkiem płatniczym - podkreślił w czwartek Bank Anglii, dodając, że dalsze decyzje w tej sprawie zostaną podjęte po zakończeniu żałoby narodowej.

"Ikoniczne portrety królowej, która jako pierwszy monarcha znalazła się na banknotach Banku Anglii, są synonimem najważniejszych działań, jakie podejmujemy. Obecne banknoty z wizerunkiem Jej Wysokości Królowej nadal będą prawnym środkiem płatniczym. Dalsze informacje dotyczące banknotów Banku Anglii zostaną ogłoszone po zakończeniu okresu żałoby" - przekazał Bank Anglii wraz z kondolencjami od gubernatora Andrewa Baileya.

Portrety królowej po raz pierwszy pojawiły się na banknotach emitowanych przez Bank Anglii w roku 1960 i od tego czasu znajdowały się na wszystkich kolejnych seriach. Elżbieta II faktycznie była jedynym brytyjskim monarchą na banknotach Banku Anglii, choć nie jedynym monarchą na brytyjskich banknotach. Na pierwszych banknotach Royal Bank of Scotland w XVIII i XIX wieku znajdowały się portrety brytyjskich monarchów Jerzego II, Jerzego III i Jerzego IV, a obecnie na banknocie o nominale 20 funtów szkockich emitowanym przez Clydesdale Bank jest portret XIV-wiecznego króla Szkotów Roberta I Bruce'a.

Jak donosi portal "Mirror" niebawem zostanie wyznaczona data, po której nie będzie można ich już używać.

Gotówka z wizerunkiem królowej jest również używana w takich krajach jak Kanada, Australia i Nowa Zelandia; one również stopniowo będą wycofywać banknoty i monety, na których widnieje Elżbieta II.

Monogram królowej jest na mundurach wielu formacji brytyjskich, w tym na ubiorach policjantów i żołnierzy. Mundury te prawdopodobnie będą sukcesywnie zastępowane przez ubiory z monogramem Karola III.

Brytyjski paszport zawiera formułę: "Sekretarz Stanu Jej Brytyjskiej Królewskiej Mości prosi i wymaga w imieniu Jej Królewskiej Mości wszystkich, których może to dotyczyć, aby pozwolili okazicielowi tego dokumentu przejść swobodnie bez przeszkód i udzielili okazicielowi takiej pomocy i ochrony, jaka może być konieczna". Nowo wydawane paszporty będą uwzględniały zmianę zaimków osobowych związaną z odmienną płcią nowego monarchy. Stare paszporty zachowają jednak ważność do końca okresu określonego podczas ich wydania.

Zmianie ulegnie również brytyjski hymn narodowy. W miejsce "God Save the Queen" (Boże, chroń Królową) powróci dawna wersja przewidziana dla króla płci męskiej "God Save the King" (Boże, chroń Króla), zaimki w tekście zostaną odpowiednio zamienione. "Męska" wersja hymnu była ostatni raz używana w 1952 roku, za panowania Jerzego VI, ojca zmarłej w czwartek Elżbiety II.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ mma/