Rząd zajmie się projektem uchwały o Krajowym Planie Działań na rzecz Zatrudnienia, który ma wskazać cele i działania kierunkowe, jakie powinna uwzględniać polityka zatrudnienia, aby skutecznie odpowiadać na wyzwania rynku pracy.

Publikacja projektu uchwały dotyczącej Krajowego Planu Działań na rzecz Zatrudnienia

Informację o projekcie uchwały w sprawie ustanowienia Krajowego Planu Działań na rzecz Zatrudnienia na lata 2024–2026 opublikowano w poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych rządu.

Zakres i cele Krajowego Planu Działań na rzecz Zatrudnienia

W rządowej informacji czytamy, że do przygotowania Krajowego Planu Działań na rzecz Zatrudnienia (KPDZ) zobowiązują ministra właściwego do spraw pracy przepisy ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Plan ma stanowić punkt odniesienia do przygotowania przez samorządy województw corocznych regionalnych planów działań na rzecz zatrudnienia (RPDZ).

Krajowego Planu Działań na rzecz Zatrudnienia ma wskazywać cele i służące ich realizacji działania kierunkowe, jakie powinna uwzględniać polityka zatrudnienia, aby odpowiedzieć skutecznie na wyzwania rynku pracy, związane m.in. z zachodzącymi zmianami technologicznymi i cyfryzacją, transformacją sektora energetycznego, zmianami demograficznymi (w tym procesami migracyjnymi) oraz sytuacją geopolityczną.

Opracowany przez MRPiPS projekt ustawy wskazuje cele KPDZ na lata 2024–2026, które obejmą: zwiększenie dostępności zasobów kadrowych, w tym wykorzystanie niewykorzystanych dotychczas zasobów rynku pracy; wspieranie przedsiębiorczości oraz przedsiębiorców w zakresie tworzenia nowych miejsc pracy i wsparcie dotychczasowych miejsc pracy; dostosowanie kwalifikacji i umiejętności osób do potrzeb gospodarki, w związku ze zmianami technologicznymi, ekonomicznymi i społecznymi; modernizację publicznych służb zatrudnienia oraz Ochotniczych Hufców Pracy; doskonalenie regulacji dotyczących prawa pracy i dialogu społecznego a także doskonalenie zarządzania migracjami zarobkowymi.

Termin przyjęcia projektu uchwały przez Radę Ministrów

Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to trzeci kwartał 2024 r.

Za opracowanie projektu odpowiada szefowa resortu pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. (PAP)

Autor: Iwona Żurek

iżu/ jann/