Oczekujemy od premiera Mateusza Morawieckiego prezentacji Krajowego Planu Odbudowy, zarówno środków dotacyjnych, jak również tych, które będą pożyczką udzieloną Polsce; chcemy poznać szczegóły - podkreślił w czwartek prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

"Oczekujemy od premiera Mateusza Morawieckiego prezentacji Krajowego Planu Odbudowy, zarówno środków dotacyjnych, jak również środków, które będą pożyczką udzieloną dla Polski" - oświadczył Kosiniak-Kamysz w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie.

Jak dodał, "chcemy poznać szczegóły". "Bo, żeby móc podjąć ostateczną decyzję, to nie wolno kupować kota w worku. Trzeba stawiać własne żądania, oczekiwania. My już dawno je postawiliśmy. Część z nich jest zrealizowana, ale część wciąż nie, dlatego chcemy poznać szczegóły" - powiedział lider PSL.

Kosiniak-Kamysz wyraził też opinię, że podpisana przez premiera Morawieckiego w lipcu 2020 deklaracja "o dopuszczeniu obligacji, o wspólnym zadłużaniu się, o powstaniu w efekcie KPO jest deklaracją o charakterze przekazania przez państwo polskie części uprawnień na rzecz instytucji europejskich".

Według niego, w takim przypadku powinien być zastosowany przy przyjęciu przez parlament ustawy upoważniającej do ratyfikacji decyzji o zasobach własnych UE art. 90 Konstytucji RP. "Który mówi o tym, że żeby takie umowy międzynarodowe mogły zafunkcjonować, muszą być przyjęte większością 2/3 głosów w polskim parlamencie" - zaznaczył Kosiniak-Kamysz.

Dodał, że uchwała mówiąca o tym, została już zgłoszona i PSL ją popiera. "Oczekujemy przedłożenia w pierwszej kolejności tej uchwały, my będziemy za nią głosować" - powiedział szef ludowców.

Chodzi o projekt uchwały wniesiony przez posłów KO w sprawie trybu wyrażenia zgody na ratyfikację Decyzji Rady Europejskiej z dnia 14 grudnia 2020 r. w sprawie systemu zasobów własnych Unii Europejskiej. Wskazano w nim, że Sejm wyraża zgodę na ratyfikację na podstawie art. 90 ust. 4 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

We wtorek rząd przyjął projekt ustawy ws. ratyfikacji decyzji o zasobów własnych UE; w środę projekt trafił do Sejmu i został opublikowany na stronach internetowych izby. Ratyfikacja decyzji o zasobach własnych przez kraje członkowskie jest konieczna do uruchomienia wypłat z unijnego Funduszu Odbudowy. Podstawą do sięgnięcia po środki z Funduszu Odbudowy będzie Krajowy Plan Odbudowy.

Przedstawiciele rządu, w tym m.in. minister ds. UE Konrad Szymański informowali w ubiegłych tygodniach, że projekt ustawy o ratyfikacji zasobów własnych powinien zostać głosowany w Sejmie zwykłą większością głosów, tak jak miało to miejsce w podobnych przypadkach w przeszłości. Klub PiS liczy obecnie 234 posłów, z czego 19 posłów to politycy zapowiadającej swój sprzeciw z Solidarnej Polski.