60 procent ankietowanych jest za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych. Przeciwnego zdania był co piąty respondent (20 procent), tyle samo nie wie, jak zagłosuje. 73 procent uczestników sondażu jest za zmianą obecnego systemu finansowania partii politycznych z budżetu. Za jego utrzymaniem było 19 procent, 8 procent nie miało wyrobionego zdania. Dziewięciu na dziesięciu respondentów (90 procent) chce wprowadzenia zasady rozstrzygania wątpliwości co do przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika.
Przeciwnego zdania było 4 procent, a 6 procent nie miało wyrobionej opinii.
Sondaż przeprowadził TNS Polska w dniach 8-9 czerwca na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie dorosłych mieszkańców Polski, liczącej tysiąc osób.
Komentarze (3)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarszeFinansowanie partii z budzetu panstwa powinno zostac utrzymane i nie ma potrzeby, aby obywatele wypowiadali sie na ten temat w referendum.
Polska to nie USA, gdzie partie finansowane sa przez wielkie korporacje i pozniej sa na ich uslugach.
Media powinny uzmyslowic polskiemu wyborcy, jakiego rzedu kwota jest przeznaczana na dzialalnosc partii politycznych i na co jest wydawana, zarowno z budzetu panstwa jak i innych zrodel.
Troche poczytalam na ten temat w Internecie, ale ostatecznie i tak nie wiem, czy dofinansowanie partii z budzetu wynosi rocznie okolo 60 mln zl, czy 500 mln zl.
Mysle, z najblizszych miesiacach dowiem sie dokladnie z mediow, w tym rowniez z Gazety Prawnej.
Generalnie jestem przeciwnikiem partii w ogóle a obecnym kształcie zwłaszcza. Powinny utrzymywać się TYLKO ze składek członków (maksymalna składka nie powinna być wyższa od płacy minimalnej) a majątek który zgromadziły te istniejące obecnie powinien być upaństwowiony. Powinna być też ograniczona kwota na reklamę przedwyborczą.