Rządząca w Libii od czasu obalenia Muammara Kadafiego Tymczasowa Rada Narodowa przekazała w środę władzę wybranemu w lipcu Zgromadzeniu Narodowemu.

Uroczystość odbyła się późnym wieczorem w stolicy Libii - Trypolisie. Przewodniczący Rady Mustafa ad-Dżalil symbolicznie przekazał kierownictwo państwa na ręce najstarszego członka liczącego 200 deputowanych Zgromadzenia Narodowego Mohammeda Ali Salima.

"Tymczasowa Rada Narodowa przekazuje konstytucyjne obowiązki kierowania państwem ogólnonarodowemu kongresowi, który jest od tej chwili jedynym prawowitym reprezentantem narodu libijskiego" - powiedział Dżalil ku aplauzie tłumów zgromadzonych na Placu męczenników w centrum Trypolisu.

Członkowie Zgromadzenia, na czele z Salimem, zostali zaprzysiężeni. Ich pierwszym zadaniem będzie wybór przewodniczącego. Tymczasowa Rada Narodowa, która była politycznym reprezentantem sił opozycyjnych walczących z reżimem Kadafiego, zostanie rozwiązana.

Zgromadzenie wyznaczy następnie nowego premiera, który powoła rząd. Będzie on sprawował władzę do czasu opracowania nowej konstytucji i rozpisania wyborów do parlamentu, co ma nastąpić w przyszłym roku.

Liberalna koalicja kierowana przez premiera z okresu powstania przeciwko Kadafiemu, Mahmuda Dżibrila uzyskała w Zgromadzeniu Narodowym 39 miejsc a jej islamscy rywale z Partii Sprawiedliwości i Rozwoju, będącej polityczną reprezentacją Bractwa Muzułmańskiego - 17. Pozostałe miejsca przypadły kandydatom niezależnym, których polityczne orientacje są niejasne i małym partiom.

Reuter pisze, że toczy się obecnie zacięta walka o kontrolę nad Zgromadzeniem, w którym najważniejsze decyzje wymagają większości 2/3 głosów. Sojusz Sił Narodowych Dżibrila i Partia Sprawiedliwości i Rozwoju usiłują sformować koalicje z deputowanymi niezależnymi i małymi ugrupowaniami.