We wtorek o godz. 16 ma się rozpocząć posiedzenie sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, która rozpatrzy uchwałę Senatu w sprawie nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Senat na ostatnim posiedzeniu zaproponował 36 poprawek do tej noweli.

Szef komisji rolnictwa Robert Telus (PiS), poinformował PAP, że zwrócił się do rządu o opinię odnośnie poprawek Senatu. Dopytywany, co sądzi o tych poprawkach podkreślił, że "jest zbyt wcześnie, by to ocenić". "Pewne rzeczy się rozstrzygają" - stwierdził Telus.

Senat 14 października zaproponował 36 poprawek do nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, która m.in. zakazuje hodowli zwierząt na futra, wprowadza ograniczenia uboju rytualnego i zabrania wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych. Wśród przyjętych poprawek jest wyłączenie z ograniczeń dotyczących uboju rytualnego uboju drobiu - co było propozycją rządową, a także wydłużenie o 2,5 roku wejście w życie przepisów dot. zakazu hodowli na futra i o 5 lat wejście przepisów dot. uboju rytualnego.

Senatorowie poparli też poprawkę wprowadzającą obowiązek czipowania psów oraz przepis, dzięki któremu zwierzęta domowe nie podlegałyby egzekucji komorniczej.

We wtorek rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Sejmu; jak wynika ze wstępnego porządku obrad izby, niewykluczone że porządek zostanie uzupełniony o sprawozdanie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi ws. senackich poprawek do noweli o ochronie zwierząt.

Uchwalona we wrześniu przez Sejm z inicjatywy PiS nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt wprowadza m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra z wyjątkiem królika, zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych oraz ogranicza ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych.

Nowelizacja ma wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem m.in. przepisów dotyczących zakazu chowu zwierząt na futra, które - zgodnie z wersją przyjętą przez Sejm - mają wejść w życie po upływie 12 miesięcy, oraz przepisów dotyczących m.in. zakazu trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały, które mają wejść w życie po upływie 6 miesięcy od ogłoszenia ustawy w Dzienniku Ustaw.