Chilijscy sędziowie przepraszają za współpracę z reżimem gen. Augusto Pinocheta i proszą rodziny ofiar o wybaczenie. Specjalne oświadczenie opublikowano na kilka dni przed 40. rocznicą zamachu stanu, przypadającą 11 września.

Deklaracja dostępna jest na stronie stowarzyszenia sędziów w Chile. Proszą w niej o wybaczenie swoich “czynów i zaniedbań niegodnych powierzonej funkcji”. Chodzi o okres, trwającej od 1973 do 1990 r, dyktatury gen. Augusto Pinocheta.

Sędziowie oświadczają, że “władza sądownicza mogła i powinna była zrobić dużo więcej, jako jedyna instytucja państwowa niebędącą pod bezpośrednim wpływem rządu”. Zarzucają sobie m.in. odrzucanie próśb o udzielenie azylu, brak systematyczności w badaniu przestępstw i niestawianie się w centrach zatrzymań i tortur. Sędziowie zaapelowali do Sądu Najwyższego o podobne przeprosiny.

Deklaracja została opublikowana na kilka dni przed 40. rocznicą zamachu stanu, w skutek którego Pinochet doszedł do władzy. W kraju trwa obecnie gorąca debata o konieczności przeprosin ze strony tych, którzy bezpośrednio lub pośrednio współpracowali z rządem w tym okresie.