Wbrew wcześniejszym planom, debata nad liczącym 329 stron projektem ustawy nie zaczęła się już w czwartek, lecz będzie miała miejsce w poniedziałek. Rząd chciałby, aby ze względu na powagę sytuacji, ustawa przyjęta została w ekspresowym tempie. Wcześniej sugerowano, że biorąc pod uwagę dużą większość Partii Konserwatywnej w Izbie Gmin, projekt może zostać przyjęty bez głosowania, które i tak by nie zatrzymało ustawy, a zwiększałoby tylko ryzyko zakażenia się posłów.

Projekt ustawy przewiduje m.in. umożliwienie powrotu do pracy emerytowanych pracowników służby zdrowia oraz opieki społecznej, umożliwienie rejestracji w systemie opieki zdrowotnej studentów ostatnich lat kierunków medycznych, wprowadzenie ochrony zatrudnienia dla osób, które chcą przerwać pracę, by wspomóc służbę zdrowia jako wolontariusze.

Ustawa da policji i urzędnikom imigracyjnym prawo do zatrzymywania ludzi i umieszczania ich w izolacji w celu ochrony zdrowia publicznego, a funkcjonariuszom straży granicznej prawo do czasowego zamykania lotnisk i węzłów transportowych, jeżeli nie ma wystarczających możliwości utrzymania bezpieczeństwa granic.

Ponadto ustawa da rządowi prawo do ograniczania lub zakazywania zgromadzeń masowych w dowolnym miejscu, da możliwość zamykania szkół i placówek opieki nad dziećmi, zmniejsza także wymagania wobec nich, pozwalając np. zmniejszyć liczbę nauczycieli. Umożliwi też osobom przebywającym w izolacji nawet bez symptomów zakażenia uzyskiwanie pełnego zasiłku chorobowego od pierwszego dnia, a nie od trzeciego. Zwiększy też możliwość przesłuchań sądowych przez internet lub telefon.

Obowiązywanie przewidzianych w nim rozwiązań jest ograniczone do dwóch lat.