Europa się zbrojeniowo integruje, a Polska stoi w rozkroku

autor: Maciej Miłosz25.02.2019, 08:45; Aktualizacja: 25.02.2019, 08:45
13 mld euro – taką kwotą ma dysponować Europejski Fundusz Obronny (EDF) w latach 2021–2027 – wynika ze wstępnych ustaleń przedstawicieli unijnych instytucji ogłoszonych w zeszłym tygodniu. Projekt musi zatwierdzić m.in. Parlament Europejski. Środki mają być przeznaczone na badania i rozwój uzbrojenia.

13 mld euro – taką kwotą ma dysponować Europejski Fundusz Obronny (EDF) w latach 2021–2027 – wynika ze wstępnych ustaleń przedstawicieli unijnych instytucji ogłoszonych w zeszłym tygodniu. Projekt musi zatwierdzić m.in. Parlament Europejski. Środki mają być przeznaczone na badania i rozwój uzbrojenia.źródło: ShutterStock

Właśnie zatwierdzono 13 mld euro na Europejski Fundusz Obronny, trwają też rozmowy w sprawie współpracy zbrojeniowej Francji i Niemiec. Polska dotychczas stawiała na USA.

13 mld euro – taką kwotą ma dysponować Europejski Fundusz Obronny (EDF) w latach 2021–2027 – wynika ze wstępnych ustaleń przedstawicieli unijnych instytucji ogłoszonych w zeszłym tygodniu. Projekt musi zatwierdzić m.in. Parlament Europejski. Środki mają być przeznaczone na badania i rozwój uzbrojenia.

Jak informuje Komisja Europejska, „do zainicjowania współpracy potrzebne są trzy jednostki badawcze (niezależne od siebie) z dwóch, trzech krajów Unii Europejskiej, co pozwala na stworzenie konsorcjum. Co najmniej dwa państwa konsorcjum muszą zobowiązać się do kupna prototypu będącego efektem współpracy. W ramach współfinansowania KE bierze na siebie część ryzyka inwestycyjnego”. Także w ubiegłym tygodniu „Der Spiegel” ujawnił, że Niemcy są gotowe zmienić politykę eksportową w sprawie uzbrojenia, by wzmocnić współpracę w tej materii z Francją.

Dotychczas Paryż podchodził do sprawy mniej restrykcyjnie, a niemieckie zapowiedzi o potencjalnych ograniczeniach sprzedaży już wzbudziły problemy przy rozmowach o francusko-niemieckim samolocie bojowym przyszłości. To przykład szerszego trendu. „Projektowane unijne fundusze wspierające prace badawczo-rozwojowe w sektorze obronnym wiążą się z pogłębieniem wewnątrzunijnej współpracy przemysłowej” – można przeczytać w najnowszym raporcie Polskiego Instytutu Ekonomicznego. „W nadchodzącej dekadzie europejskim firmom działającym samodzielnie będzie coraz trudniej konkurować z konsolidującymi się koncernami amerykańskimi, firmami rosyjskimi, chińskimi i koreańskimi, które mogą liczyć na dotacje z krajowych budżetów i zamówienia od swoich rządów” – dodają autorzy. A nasz przemysł zbrojeniowy, czyli w dużej mierze Polska Grupa Zbrojeniowa, w ostatnich latach zdecydowanie bardziej współpracuje z przemysłem z Ameryki niż z Europy.


Pozostało 38% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (4)

 • Kpiarz (2019-02-25 09:26) Zgłoś naruszenie 20

  .... " Polska dotychczas stawiała na USA......" i tu następuje pytanie. Czemu i w czyim interesie........ 😁

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • iGOR(2019-02-25 10:33) Zgłoś naruszenie 11

  likwidujac i wyprzedajac za paciorki PZLe uzalezniajac armie Poska od zagranicznych firm bez ktorych dostaw Poslak armia moze dzialac pare dni.

  Odpowiedz
 • europejskie hawaje(2019-02-25 11:59) Zgłoś naruszenie 10

  Polska dotychczas stawiała na USA...... Raczej USA postawiły na swoją kolonię w Europie. Polska ma tyle do powiedzenia co wigilijny karp.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie