statystyki

Gotkowska, Szymański: Kwartet polsko-bałtycki

autor: Justyna Gotkowska Analityk Ośrodka Studiów Wschodnich, Koordynator Projektu „Bezpieczeństwo i Obronność w Europie Północnej”, Piotr Szymański Analityk Ośrodka Studiów Wschodnich w Projekcie „Bezpieczeństwo i Obronność w Europie Północnej”21.01.2019, 08:01; Aktualizacja: 21.01.2019, 09:47
Dla państw bałtyckich Polska nie jest pierwszoplanowym partnerem w rozwijaniu współpracy wojskowej.

Dla państw bałtyckich Polska nie jest pierwszoplanowym partnerem w rozwijaniu współpracy wojskowej.źródło: ShutterStock

Obrona zbiorowa w Sojuszu Północnoatlantyckim, postrzegana jako nieprzystająca do zmienionego środowiska pozostałość zimnej wojny, w ostatnich dwóch dekadach coraz bardziej traciła na znaczeniu. Użycie siły militarnej przez Rosję wobec sąsiadów – Gruzji w 2008 r. i Ukrainy od 2014 r. – gruntownie zmieniło jednak postrzeganie wyzwań i zagrożeń w regionie i w całym Sojuszu. Czy nowa sytuacja bezpieczeństwa rozszerzyła pole współpracy obronnej państw bałtyckich i Polski? Jakie czynniki sprzyjają wzmocnieniu polsko-bałtyckiej współpracy wojskowej, a jakie ją ograniczają? Jakie polityczne i wojskowe działania warto podjąć, aby współpraca ta przeszła na wyższy poziom?

Dla państw bałtyckich Polska nie jest pierwszoplanowym partnerem w rozwijaniu współpracy wojskowej. Warszawa ma zbyt mały potencjał polityczny, gospodarczy i wojskowy, aby stać się punktem odniesienia dla tych państw, które poszukują współpracy z sojusznikami o dużym potencjale odstraszającym Rosję. Bałtyckim priorytetem pozostaje pogłębianie kooperacji obronnej ze Stanami Zjednoczonymi, które są postrzegane jako główny gwarant bezpieczeństwa regionu. Jednak równie ważne dla Litwy, Łotwy i Estonii staje się zacieśnianie relacji polityczno-wojskowych z najważniejszymi europejskimi sojusznikami – Wielką Brytanią, Niemcami i Francją.

Wraz z rozmieszczeniem na bałtyckim terytorium natowskich grup bojowych w 2017 r. zakończono stałą rotację amerykańskich kompanii prowadzoną od 2014 r. Państwa bałtyckie, pozbawione obecności wojskowej USA, zaczęły w większym stopniu wiązać swoje polityki obronne i siły zbrojne z sojusznikami europejskimi. Wilno obrało kurs na Berlin (na Litwie w ramach batalionowej grupy bojowej NATO stacjonuje ok. 500 żołnierzy Bundeswehry), kupując niemieckie bojowe wozy piechoty, haubicoarmaty i ciężarówki.

Tallinn zacieśnia współpracę z Wielką Brytanią, która jest państwem ramowym natowskiej grupy bojowej w Estonii. Angażuje się też we współpracę wojskową z Paryżem przez udział w promowanej przez prezydenta Emmanuela Macrona Europejskiej Inicjatywie Interwencyjnej czy we francuskiej operacji Barkhane w Mali. Z kolei Łotwa, gdzie państwem ramowym natowskiej grupy bojowej jest Kanada, nie ustaliła jednoznacznych priorytetów współpracy wojskowej. Jednak nowe Wielonarodowe Dowództwo Dywizji Północ w łotewskim Ādaži, podporządkowane strukturom natowskim, Ryga (wraz z Tallinnem) będzie tworzyła we współpracy z Danią.

Choć Polska nie należy do najważniejszych sojuszników państw bałtyckich, to wzmacnianie więzów z Warszawą leży w interesie Litwy, Łotwy i Estonii. Wynika to z uwarunkowań geograficznych potencjalnej sojuszniczej operacji obronnej w regionie. Państwa bałtyckie stanowią wysunięty „półwysep” na północno-wschodniej flance NATO, połączony z terytorium Sojuszu przez 104 km polsko-litewskiej granicy między rosyjskim obwodem kaliningradzkim a Białorusią, tworzącej przesmyk suwalski. To termin spopularyzowany, a czasem nawet nadużywany po 2014 r .


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie