Ranking mocy: Polska dwudziestym szóstym imperium [OPINIA]

autor: Piotr Arak10.07.2018, 07:28; Aktualizacja: 10.07.2018, 07:48
Wraz z osłabianiem się krajów zachodnich Polska ma szansę stać się middle power regionu. Do tego trzeba jednak zatrzymać spadek populacji i zapewnić wysoki wzrost gospodarczy.

Wraz z osłabianiem się krajów zachodnich Polska ma szansę stać się middle power regionu. Do tego trzeba jednak zatrzymać spadek populacji i zapewnić wysoki wzrost gospodarczy.źródło: ShutterStock

 Polska jest 26. krajem na świecie, a siódmym w Europie pod względem mocy na arenie międzynarodowej. W globalnym rankingu mocy Instytutu InEuropa nasz kraj uplasował się obok Tajlandii, Kazachstanu i Norwegii. Ranking mocy jest publikowany corocznie i pokazuje drogę 168 krajów od 1991 r. Uwzględnia czynniki takie jak wojsko, produkcja broni, wielkość gospodarki, kraju, populacji i starzenie się, rating długu krajowego czy skuteczność dyplomacji.

Wysoką pozycję Warszawy podtrzymuje silny wzrost gospodarczy i zaufanie inwestorów. Polska ma niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, ale w kolejnych latach w porównaniu z innymi krajami negatywnie będzie wpływało na jej pozycję starzenie się społeczeństwa i zmniejszanie się populacji. W Indeksie Mocy Państw 2018 zajmujemy 26. miejsce na 168 krajów, uzyskując 0,66 pkt, i w rankingu znaleźliśmy się tuż za Tajlandią, Argentyną i Nigerią. Bezpośrednio za Polską znalazły się Kazachstan, RPA, Norwegia i Ukraina, a dalej Wietnam, Holandia czy Iran.

Począwszy od 1991 r., widoczny jest wyraźny wzrost znaczenia naszego kraju (co odzwierciedla awans z miejsca 33. na 26.), ale w tym roku wynik jest taki sam jak w poprzednim. W latach 2014–2015 było lepiej: zajmowaliśmy 24. miejsce, dzięki temu, że kraje rozwijające się miały mniejsze gospodarki i populacje w porównaniu do reszty świata.

Polska, niegdyś będąca peryferiami, przechodząca przez czas półperyferii, czyli państwa, które tylko przez skuteczność dyplomatyczną i sieć powiązań gospodarczych jest w stanie raz na jakiś czas odgrywać ważną rolę na świecie, chce zostać średnią potegą (middle power). Dzięki takiemu ujęciu nasz kraj zyskiwałaby w warstwie opisowej status wskazujący na rolę lidera w swoim regionie.


Pozostało jeszcze 57% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie