1 stycznia 2012 roku wchodzi w życie ustawa umożliwiająca abolicję dla cudzoziemców nielegalnie przebywających na terenie Polski. O zalegalizowanie pobytu będą mogły się ubiegać osoby przebywające w Polsce nieprzerwanie od 20 grudnia 2007 roku lub te, którym odmówiono nadania statusu uchodźcy. Aby zalegalizować pobyt na czas określony w trybie abolicyjnym trzeba będzie złożyć wniosek w ciągu 6 miesięcy od daty wejścia ustawy w życie. - artykuł sponsorowany

Abolicja oznacza możliwość starania się o zalegalizowanie pobytu bez konsekwencji prawno-karnych. W założeniach do projektu ustawy o zalegalizowaniu pobytu niektórych cudzoziemców na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, przyjętego 22 czerwca przez Radę Ministrów, zdefiniowano trzy rodzaje osób, które będą mogły ubiegać się o zalegalizowanie pobytu w trybie abolicyjnym. O abolicję będą mogli ubiegać się cudzoziemcy nielegalnie przebywający na terenie Polski nieprzerwanie co najmniej od 20 grudnia 2007 roku, których pobyt będzie nielegalny w dniu wejścia w życie ustawy, a także uchodźcy przebywający w Polsce co najmniej od 1 stycznia 2010 roku, którym przed tym dniem ostatecznie odmówiono nadania statusu uchodźcy i w decyzji zawarto orzeczenie o wydaleniu. Ustawa obejmie także tych uchodźców, wobec których 1 stycznia 2010 roku trwało postępowanie w sprawie nadania statusu uchodźcy na podstawie kolejnego wniosku złożonego przez nielegalnie przebywającego w Polsce imigranta.

Zezwolenie na pobyt tymczasowy orzekane w trybie abolicyjnym będzie wydawane na okres dwóch lat – w poprzednich latach takie zezwolenie było wydawane tylko na rok. Imigrant w tym czasie będzie mógł także podjąć pracę na podstawie umowy o pracę bez konieczności uzyskiwania zezwolenia. W ustawie także złagodzono niektóre warunki potrzebne do legalizacji pobytu, jak na przykład konieczność posiadania wystarczających środków utrzymania.

- Cieszymy się, że ustawa umożliwia także legalny pobyt cudzoziemców, którym odmówiono nadania statusu uchodźcy, a którzy z różnych względów nie mogą wrócić lub obawiają się powrotu do własnego kraju. Osoby te będą mogły składać wnioski o zezwolenie na zamieszkanie na dwa lata. Wnioski będzie można składać w odpowiednim urzędzie wojewódzkim przez 6 miesięcy od 1 stycznia 2012 roku. Bardzo istotny jest fakt, że otrzymanie zezwolenia będzie automatycznie dawać prawo do pracy przez 2 lata. Prawnicy w Centrach Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas służą pomocą w wypełnieniu wniosków.– powiedziała Katarzyna Sekuła, koordynator projektów uchodźczych w Caritas Polska.

W projekcie nowej ustawy o cudzoziemcach znalazły się zmiany ułatwiające imigrantom zalegalizowanie swojego pobytu w Polsce. Ustawa wprowadza także nowe rozwiązania dla cudzoziemców studiujących na polskich uczelniach wyższych oraz dla absolwentów tych uczelni. Studenci drugiego i każdego kolejnego roku będą mogli uzyskać zezwolenie na pobyt czasowy na dwa lata – do tej pory zezwolenie wydawano tylko na rok. Absolwenci zaś polskich uczelni wyższych, poszukujący pracy po zakończeniu studiów w Polsce będą mogli ubiegać się o zezwolenie na roczny pobyt czasowy.

POMOC DLA CUDZOZIEMCÓW W CENTRACH POMOCY MIGRANTOM I UCHODŹCOM CARITAS - ZOBACZ ADRESY

więcej informacji: www.migranci.caritas.pl

Artykuł powstał w ramach projektu" Wspólny dom – Polska. Integracja azylantów, cudzoziemców ze statusem i ochroną uzupełniającą poprzez pomoc socjalną, psychologiczną, edukacyjną i prawną" realizowany przez Caritas i MOPR w Lublinie – współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu na rzecz Uchodźców i budżetu państwa.