W połowie września doszło do zorganizowanego ataku na serwery polskich instytucji państwowych. Szczegóły są tajne - informuje "Rzeczpospolita".

Według doniesień "Rzeczpospolitej" atak nastąpił w połowie września, w "gorącym okresie", po wizycie premiera Rosji Władimira Putina na Westerplatte i kiedy trwały polityczne spory wokół sejmowej uchwały dotyczącej rocznicy 17 września i zbrodni katyńskiej.

Jak informuje "Rz", atak pochodził ze strony rosyjskiej i był zorganizowany. Równocześnie usiłowano uderzyć w serwery kilku instytucji rządowych. Próbom tym zapobiegły tzw. cyberpatrole ABW. W porę wychwyciły one podejrzany ruch w sieci.

O sprawie poinformował wiceszef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego płk. Paweł Białek.

ABW, tłumacząc się bezpieczeństwem państwa, odmawia udzielania szczegółowych informacji o ataku.

ABW: ataki w cyberprzestrzeni jak dotąd nieskuteczne

Do ataków w polskiej cyberprzestrzeni dochodzi dosyć często, jak dotąd udaje się im jednak zapobiegać powiedziała rzecznik ABW ppłk Katarzyna Koniecpolska-Wróblewska.

Koniecpolska-Wróblewska nie chciała mówić o szczegółach wrześniowego ataku, bo jak podkreślała, objęte są one tajemnicą.

Rzeczniczka ABW powiedziała dziś, że "do ataków dochodzi dosyć często natomiast dzięki obowiązującym mechanizmom i procedurom, które funkcjonują m.in. w ramach CERT.GOV.PL (Rządowy Zespół Reagowania na Incydenty Komputerowe) do tej pory udało się zapewnić bezpieczeństwo rządowym sieciom i witrynom".

Na stronie internetowej CERT znaleźć można m.in. informację, że w maju rządowy zespół miał informację o przypadkach ataków ukierunkowanych na pracowników administracji publicznej. Polegał on zwykle na rozsyłaniu pocztą elektroniczną złośliwego oprogramowania, które służy m.in. do zbierania informacji, "w tym transferowania poza instytucję dokumentów znalezionych na dyskach twardych lub zasobach sieciowych ofiary".

Koniecpolska-Wróblewska nie chciała mówić o szczegółach działań, jakie podejmuje ABW w celu zwalczania cyberterroryzmu. "Ponieważ ABW jest ustawowo odpowiedzialna za zwalczania terroryzmu przygotowuje się również na zwalczanie terroryzmu w sieci. Szczegółów nie mogę podawać, natomiast mogę powiedzieć, że rolą ABW w tym zakresie jest obrona sieci rządowych, państwowych w taki sposób aby funkcje państwa nie zostały zakłócone i aby dane chronione nie zostały przez tych przestępców ujawnione" - powiedziała rzeczniczka ABW.

AW/Rzeczpospolita/PAP