Projekt „Rzecznictwo na rzecz osób niepełnosprawnych - standardy usług rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych” finansowany jest z dotacji przyznanej przez fundację im. Stefana Batorego oraz Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich (FIO).

KOALICJA NA RZECZ OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ
ZAPRASZA NA
KONFERENCJĘ PRASOWĄ
W DNIU 23 LIPCA 2012 r.
O GODZ.11:15
W SALI KOLUMNOWEJ SEJMU RP




Statystyki są niepokojące. Według danych GUS na koniec 2011 roku aż 82,73% osób niepełnosprawnych w Polsce nie wyrażało gotowości do podjęcia pracy. Osoby te korzystają z rent, a często również ze świadczeń pomocy społecznej. Rozwiązaniem tego problemu może być skuteczna rehabilitacja społeczna osób niepełnosprawnych. Wymaga ona jednak zagwarantowania środków finansowych na jej realizację. Jest o co walczyć - w dłuższej perspektywie rehabilitacja społeczna jest bardziej uzasadniona ekonomicznie niż obciążanie budżetu państwa utrzymywaniem rzeszy niegotowych do podjęcia pracy zawodowej osób niepełnosprawnych.

23 lipca 2012 w Sali Kolumnowej Sejmu RP Koalicja na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością organizuje konferencję merytoryczną „Gwarantowane usługi rehabilitacji społecznej w nowej ustawie – propozycja Koalicji na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością”, która odbywa się pod patronatem honorowym Władysława Kosiniaka-Kamysza, Ministra Pracy i Polityki Społecznej oraz Jarosława Dudy, Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. Patronat medialny: Dziennik Gazeta Prawna. Konferencja ma na celu wypromowanie i rekomendowanie wypracowanych usług do wpisania ich do nowej ustawy o rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych. Zdaniem środowiska osób niepełnosprawnych, brak tych usług skutkuje ogromnymi kosztami społecznymi.
Konferencję merytoryczną poprzedzi konferencja prasowa, którą poprowadzą Anna Woźniak-Szymańska, prezes Koalicji na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością, prezes Zarządu Głównego Polskiego Związku Niewidomych; Piotr Pawłowski, wiceprezes Koalicji na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracja; Agnieszka Żychalak, ekspert ds. merytorycznych.

Jednym z najważniejszych celów projektu realizowanego przez Koalicję na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością pt. „Rzecznictwo na rzecz osób niepełnosprawnych - standardy usług rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych” była próba wypracowania usług z zakresu podstawowej rehabilitacji społecznej warunkujących skuteczną rehabilitację zawodową osób niepełnosprawnych. Jedenastu ekspertów (przedstawiciele organizacji pozarządowych, naukowcy, prawnicy) – specjalistów ds. rehabilitacji osób z poszczególnymi typami niepełnosprawności pracowało półtora roku, aby sformułować i wystandaryzować takie usługi, które są niezbędne w procesie integracji społecznej osób niewidomych i niedowidzących, niesłyszących i niedosłyszących, głuchoniewidomych, chorujących psychicznie, z niepełnosprawnością intelektualną, ze stwardnienie rozsianym, niesprawnych ruchowo, z autyzmem oraz osób ze schorzeniami układu oddechowego.
Odbyło się wiele konsultacji społecznych w Warszawie i na terenie kraju, w których uczestniczyły osoby niepełnosprawne oraz posłowie i przedstawiciele organizacji i instytucji działających na rzecz osób niepełnosprawnych, m. in. PFRON-u, Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Sejmików Osób Niepełnosprawnych, Centrów Pomocy Rodzinie, Ośrodków Pomocy Społecznej, urzędów miast i powiatów.
Zwieńczeniem pracy ekspertów, zarządu i pracowników Koalicji na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością są rekomendowane do systemowego wdrożenia usługi:

1. Usługi asystenckie dla osoby z niepełnosprawnością w zakresie pomocy w codziennych czynnościach wspomagających funkcjonowanie w środowisku domowym oraz społecznym.
2. Specjalistyczne usługi wynikające z danej niepełnosprawności celem osiągnięcia optymalnego poziomu sprawności przez daną osobę.
3. Usługi asystenckie w zakresie wspomagania aktywności zawodowej osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy.
Anna Woźniak-Szymańska
Prezes Zarządu Koalicji na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością



Projekt „Rzecznictwo na rzecz osób niepełnosprawnych - standardy usług rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych” finansowany jest z dotacji przyznanej przez fundację im. Stefana Batorego oraz Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich (FIO).