Przystępujemy do wielkiego finału, który nazwaliśmy "100 konkretów na 100 dni". (…) Do ich realizacji przystąpimy dzień po wygranych wyborach" - powiedział Donald Tusk, otwierając konwencję wyborczą Koalicji Obywatelskiej w Tarnowie. Jakie postulaty pojawiły się?

Konwencja KO w Tarnowie

W samo południe o godz. 12:00 w Tarnowie rozpoczęła się konwencja Koalicji Obywatelskiej pod hasłem "100 konkretów na 100 dni". Najpierw głos zabrał Donald Tusk: "Przystępujemy do wielkiego finału, który nazwaliśmy "100 konkretów na 100 dni". (…) Do ich realizacji przystąpimy dzień po wygranych wyborach" - powiedział Tusk, podkreślając, że postulaty oparte są na marzeniach zwykłych ludzi.

"Te marzenia to nie są jakieś wielkie ideologie, to nie są też wielkie pretensje. Ludzie w Polsce chcą po prostu żyć godnie normalnie. Ludzie w Polsce chcą zarabiać na życie, które nie przypomina tego dramatu, tego myślenia, czy starczy do pierwszego. To są te myśli marzenia kobiet, które chciałyby żeby nasza ojczyzna stała się miejscem jak najbardziej przyjaznym. Takim miejscem do życia dla naszych córek dla naszych żon matek."

Tusk: Oni obiecali, że ludziom będzie się żyć łatwiej, a stali się rekordzistami w drożyźnie

"Tylko ludzie wiarygodni mogą formułować tak konkretne propozycje. Oni obiecali, że ludziom będzie się żyć łatwiej, a stali się rekordzistami w drożyźnie. Mają jedną z największych inflacji w Europie. Oni mówili o strategii odpowiedzialnego rozwoju, a okazuje się, że dane z polskiej gospodarki, z drugiego kwartału, są najgorsze w Europie" - powiedział lider PO.

"Mówili tyle o patriotyzmie gospodarczym a wiecie, że tylko w tym roku 2000 polskich sklepów zniknęło z powierzchni ziemi. A w zeszłym roku blisko 4 000 sklepów polskich zniknęło z powierzchni ziemi. Dla bardzo wielu ludzi każdy dzień każdy tydzień zwłoki jest niebezpieczny z punktu widzenia ich życia. Te 100 dni te 100 konkretów doprowadzą do tego że ludzie w Polsce będą mieli więcej w kieszeni będzie taniej w polskich sklepach i będzie lepiej w każdym polskim domu" - dodał Donald Tusk.

"100 konkretów na 100 dni" [POSTULATY]

Donald Tusk zapowiedział podniesienie kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł - "To konkret, który przeprowadzimy w ciągu pierwszych 100 dni"- powiedział w sobotę szef PO Donald Tusk przedstawiając program wyborczy tej partii.

"W Polsce każdy emeryt, który ma emeryturę do 5 tys. zł, nie będzie płacił podatku dochodowego, a ci którzy mają emerytury wyższe, zapłacą podatek, ale w wyraźnie niższej skali"- powiedział Tusk.

"Każdy pracujący, kto zarabia do 6 tys. zł, nie będzie płacić podatku dochodowego, a ten kto zarabia więcej, będzie płacił wyraźnie niższy podatek od dochodów."

W ciągu pierwszych 100 dni wprowadzimy przepis, zgodnie z którym za chorobowe pracownika płaci ZUS, a nie przedsiębiorca. Wprowadzimy przepisy, które dadzą urlop dla prowadzących małe firmy i samozatrudnionych - mówi Tusk.

Inne postulaty Koalicji Obywatelskiej to:

 • stałe finansowanie in vitro z budżetu państwa,
 • skrócenie kolejek do lekarzy specjalistów (ustanowienie systemu rezerwacji wizyt)
 • przywrócenie opieki stomatologicznej w szkołach podstawowych
 • przedsiębiorcy zapłacą podatek dochodowy dopiero po otrzymaniu środków z zapłaconej faktury
 • 30 proc. podwyżki pensji dla nauczycieli
 • wycofanie przedmiotu Historia i Teraźniejszość
 • poszerzenie oferty bezpłatnych zajęć pozalekcyjnych
 • osoby niepełnosprawne będą mogły pracować bez ryzyka utraty renty
 • 20 proc. rekompensaty dla sfery budżetowej (rekompensata za inflację)
 • odebranie 3 miliardów złotych mediom rządowym
 • dostęp do "antykoncepcji awaryjnej" bez recepty
 • likwidacja funduszu kościelnego
 • postawienie przed Trybunałem Stanu: Andrzeja Dudy, Mateusza Morawieckiego, Jacka Sasina, Zbigniewa Ziobro, Adama Glapińskiego, Macieja Świrskiego, Piotra Glińskiego
 • obniżeni3 podatku VAT w branży beauty
 • wyłączenie najcenniejszych przyrodniczo obszarów lasów z wycinki
 • zatrzymanie niekontrolowanego wywozu nieprzetworzonego drewna z Polski
 • uchwalenie ustawy o związkach partnerskich

Trzaskowski: Postaram się ani razu nie wymówić nazwiska pewnego starszego pana

Po Donaldzie Tusku na scenę wszedł prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski:

"Powiem kilka słów o przyszłości, ale postaram się ani razu nie wymówić nazwiska pewnego starszego pana. Postaram się też nie wymówić ani razu nazwiska pewnego innego młodszego pana, kostycznego i pozbawionego emocji; oraz ani razu nie wymówić nazwy pewnej partii. Dlaczego? Aby ci ludzie nie stanowili już żadnego punktu odniesienia, aby nie trzeba było już mówić o ich paranojach i kompleksach. Abyśmy mogli mówić o przyszłości, o rzeczach najważniejszych".

"Musimy przestać rozpamiętywać przeszłość, należy o niej pamiętać, ale trzeba odważnie patrzeć w przyszłość. Zawdzięczamy to miejsce, w którym jesteśmy wielu bohaterom naszej historii. Często o nich mówimy, stanowią dla nas źródło inspiracji. Ale prawdziwymi bohaterami są także bohaterzy, których widzimy na naszych spotkaniach marszach. Oni borykają się z drożyzną, inflacją, szkołą pogrążoną w mrokach średniowiecza, a także z ludźmi, którzy nami rządzą, a są kompletnie oderwani od rzeczywistości. To dla nich tworzymy program. On wynika z bezpośrednich rozmów z nimi- mówi prezydent Warszawy.

Trzaskowski: Trzeba znieść prace domowe dla uczniów

Rafał Trzaskowski przedstawił też postulat odnoszący się do polskiej szkoły:

"Należy znieść te straszne prace domowe. Należy odchudzić program w szkołach. Szkoła powinna być nowoczesna i uczyć zupełnie nowych umiejętności. Szkoła powinna uczyć podejmowania ryzyka i weryfikacji prawdziwych informacji.

Brejza: Rozliczymy wszystkich zaangażowanych w nielegalne podsłuchy Polaków

Senator KO Krzysztof Brejza poruszył kwestię prawa do prywatności Polaków:

Rozliczymy Wąsika, Kamińskiego, Ziobrę, wszystkich zaangażowanych w nielegalne podsłuchy Polaków. Okradają was z pieniędzy i z prywatności, waszych praw, sprawdzają co wyszukujecie, co oglądacie. Opublikujemy listę wszystkich funkcjonariuszy zaangażowanych w nielegalne podsłuchy, zapewnimy bezpieczeństwo waszych telefonów, korespondencji. Komendant Szymczyk odpowie nie tylko za granatnik, ale też za zniszczenie autorytetu policji.

Budka: Uczciwe zasady korzystania z zielonej energii

Na scenie pojawiali się kolejni politycy, prezentujący postulaty. Poruszano m.in. temat dbania o klimat i przeprowadzenia transformacji energetycznej. Borys Budka omówił postulaty związane z energetyką, która ma się opierać na odnawialnych źródłach energii.

"Stworzymy zieloną energię w Polsce. Odnawialne źródła energii staną się kołem zamachowym polskiej gospodarki. (…) Połączymy potencjał polskich przedsiębiorców, przemysłu, nauki i organizacji pozarządowym, a centrum tego wszystkiego będzie Śląsk" - zapowiedział Borys Budka.