Decyzja prezydenta Warszawy z 2009 r. ustanawiająca prawo użytkowania wieczystego do terenu przy Sękocińskiej 19, wydana została z rażącym naruszeniem prawa - orzekła w środę komisja weryfikacyjna, która stwierdziła w odpowiedniej części nieważność tej decyzji.

Jak poinformowano w środowym komunikacie, w postępowaniu przed komisją weryfikacyjną przeprowadzono dowód z opinii biegłego, który potwierdził, że podpis złożony na wniosku dekretowym nie był nakreślony przez dotychczasowego właściciela gruntu.

"W konsekwencji należało uznać że przedmiotowy wniosek nie został skutecznie złożony, albowiem nie pochodził ani od dotychczasowego właściciela gruntu, ani jego następców prawnych będących w posiadaniu gruntu, ani też od osoby prawa jego reprezentujące. Nie pochodził zatem od żadnego z podmiotów uprawnionych do jego złożenia" - zaznaczono w komunikacie komisji.

Ponieważ - jak wskazała komisja - wniosek dekretowy nie został podpisany przez osobę uprawnioną, to nie został skutecznie złożony, a zatem postępowanie administracyjne, toczące się przed prezydentem Warszawy zostało przeprowadzone z rażącym naruszeniem przepisów dekretu o własności i użytkowaniu gruntów warszawskich.

W związku z tym w środę komisja stwierdziła nieważność w części decyzji Prezydenta m.st. Warszawy z 20 marca 2009 r. o ustanowieniu prawa użytkowaniu wieczystego do niezabudowanego gruntu przy ul. Sękocińskiej 19, zaś w pozostałym zakresie stwierdziła wydanie kontrolowanej decyzji prezydenta stolicy z naruszeniem prawa. (PAP)

autor: Marcin Jabłoński