Stan nietrzeźwości zachodzi, gdy:

• zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub

• zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

Ruch drogowy

Obowiązek dokonania badania stanu trzeźwości kierującego istnieje w razie uczestniczenia w wypadku drogowym, w którym jest zabity lub ranny. Nie ma go zaś w przypadku rutynowej kontroli drogowej, czy kolizji. Osoby, u których przeprowadzono badania na zawartość alkoholu we krwi alkomatem, mają prawo żądać od policji przeprowadzenia badania krwi lub moczu w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu. Ustalenie zawartości w organizmie alkoholu następuje na podstawie badania krwi lub moczu również wtedy, jeżeli stan osoby podlegającej badaniu uniemożliwia jego przeprowadzenie alkomatem. Badanie w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu może być przeprowadzone również w razie braku zgody kierującego, o czym powinien on być uprzedzony.
Za prowadzenie pojazdu mechanicznego (czyli na stałe zaopatrzonego w silnik, będący siłą jego napędu ) w stanie nietrzeźwości grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. Jeśli nietrzeźwa osoba prowadzi pojazd inny niż mechaniczny (rower) na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku. Osoba, która powoduje katastrofę komunikacyjną lub wypadek, znajdując się w stanie nietrzeźwości, z zaostrzeniem wymiaru kary nawet o połowę ponad górną granice zagrożenia ustawowego.

Miejsce pracy

Pracownik, który pije alkohol w firmie albo przychodzi do niej już pijany, narusza obowiązki pracownicze. Aby pracodawca mógł wyciągnąć w stosunku do niego konsekwencje, musi udowodnić, że pracownik rzeczywiście był nietrzeźwy. Nie może jednak tego zrobić w stosunku do osoby dotkniętej przewlekłą psychozą alkoholową. Ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych dopuszcza się również przełożony pracowników, nawet jeżeli sam nie pije z nimi alkoholu, lecz zezwala na spożywanie go w firmie.

Adam Makosz

Podstawa prawna
• Art. 115 par. 16, art. 178–178a ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz.U. nr 88, poz. 553 z późn. zm.).
• Art. 52 par. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).