statystyki

Dobry trybunał i tchórzliwe państwo. Wnioski płynące z orzeczenia TSUE ws. kredytów we frankach

autor: Bartek Godusławski04.10.2019, 00:36; Aktualizacja: 11.10.2019, 22:30
Bartek Godusławski

Bartek Godusławskiźródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ucieszył frankowiczów. Zarówno oni, jak i ich pełnomocnicy twierdzą, że orzeczenie jest jednoznacznie korzystne dla kredytobiorców. Niejasności co do tego, jak będzie ta korzyść wyglądała, rozstrzygną – de facto – polskie sądy. Dopóki nie ukształtuje się linia orzecznicza, nie będzie iluś wyroków po decyzji TSUE, trudno rozstrzygnąć, ile tak naprawdę frankowicze zyskają i jak ryzykowne jest to dla sektora bankowego.

Do pewnego stopnia wyrok luksemburskiego trybunału ucieszył też polityków. Ci przez ponad cztery lata mamili frankowiczów wsparciem państwa i przygotowaniem ustaw, które pozwolą im się pozbyć kredytów denominowanych i indeksowanych do walut obcych, i to po korzystnym kursie. Propozycji było wiele, począwszy od tych, które zgłaszała jeszcze rządząca koalicja PO-PSL, przez obietnice kampanijne z 2015 r., po przygotowanie specjalnego funduszu, który będzie służył przewalutowaniu. Nie brakowało ekstrawagancji w postaci kursu sprawiedliwego czy przewalutowania po kursie z dnia zaciągnięcia zobowiązania. W koncepcjach celował prezydent, bo to w jego wyborczym menu znalazła się obietnica ulgi dla frankowiczów.

Każdy śledzący polską scenę polityczną już w lutym 2017 r. powinien uznać, że żadnej pomocy nie będzie. Bo wówczas to prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział frankowiczom, że powinni wziąć sprawy w swoje ręce i o rację walczyć w sądach. Wszystkie późniejsze ruchy były pozorowane. Teraz więc ten zły TSUE, który miał powstrzymywać ambitne reformy wymiaru sprawiedliwości ordynowane przez Zbigniewa Ziobrę, ostatecznie pozwala umyć ręce politykom i powiedzieć: „Macie wyrok trybunału, mówicie, że jest dla was pozytywny, to bez problemu uzyskacie korzystne rozstrzygnięcia w sądach powszechnych. Droga wolna. Działajcie”.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny

Reklama

Komentarze (12)

 • Kuba(2019-10-04 07:32) Zgłoś naruszenie 281

  ZBP, KNF, Prezydent i wszystkie rządy od 2000r dbały i dbają o kasę banków, obywateli mają za nic.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Konsument(2019-10-04 11:23) Zgłoś naruszenie 240

  Rolą sądu jest stosowanie prawa a nie branie pod uwagę jak rozstrzygnięcie zgodne z prawem wpłynie na kondycję sektora bankowego. Ta kwestia jest całkowicie poza przedmiotem wyrokowania.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • UŚWIADAMIACZ NIEŚWIADOMYCH(2019-10-04 11:33) Zgłoś naruszenie 131

  Państwo po tym wyroku powinno NAKAZAĆ bankom prawidłowe rozliczenie się z klientami poprzez zaproponowanie sensownej ugody. Ale państwo teoretyczne klaszcze "biednym" bankom i nic nie zrobi. W USA banki dostałyby miliardowe kary a w Polsce nic złego ich nie spotka. Mogą dalej robić to co robią!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • emeryt(2019-10-04 18:13) Zgłoś naruszenie 103

  Państwo PIS " olało frankowiczów " na czele z prezydentem.............................

  Odpowiedz
 • mDziad(2019-10-04 12:43) Zgłoś naruszenie 61

  Trafny tytuł!!!

  Odpowiedz
 • Amigo(2019-10-04 12:54) Zgłoś naruszenie 61

  Jakby Panstwo wcześniej ustawowo nakazało bankom zwracać pieniądze frankowiczom to pewnie rząd miałby zesłaną kolejną komisję wenecką z Brukseli

  Odpowiedz
 • alina(2019-10-04 22:27) Zgłoś naruszenie 51

  Tu nie będzie żadnej akcji tego nibypaństwa, tu obywatel się nie liczy , liczą się interesy polityków, ich uwikłanie w chore, ale intratne dla nich interesy. W moim mniemaniu nie mamy państwa, tylko jakąś przedziwna i chorą organizację.

  Odpowiedz
 • alelleuja i do przodu(2019-10-04 13:20) Zgłoś naruszenie 42

  Państwo nie może być tchórzliwe, z tektury, słabe, silne - tworzą je urzędnicy czyli ludzie Zgromadzenia Narodowego, które nie świadome jest jakie prawo tworzy. Sędziowie mogą rozstrzygać sprawiedliwie - tylko po co? Po 1989 r. rządzą kościelni oszuści i sprzedajne elity. Dojna zmiana grupuje i chroni kryminalne elity, Ojczulek z Torunia im błogosławi , Episkopat popiera. TVP wiernie służy. Okradzeni muszą bronić się sami - czyli muszą myśleć - a właśnie tego chce im zabrać czarna i świecka urzędnicza mafia. Jest nowa grupa oszustów to tzw, INMEDIA - biorą 18 % prowizji od kupującego - coś czego nie robi RUCH. I udają RUCH - CBŚ, CBA nie broni okradzionych. RUCH też sprawy nie nagłaśnia. To Polak okrada Polaka, a nie państwo.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie