Komisja Wenecka, grupa doradcza Rady Europy, skrytykowała w środę francuski system legislacyjny w kwestii trójpodziału władzy z powodu art. 49 ustęp 3 konstytucji, który rząd Francji stosuje, by pomijać parlament w przyjmowaniu ustaw.

Od maja 2022 roku rząd francuski wykorzystał art. 49.3 jedenaście razy; ostatni raz w marcu do przyjęcia reformy emerytalnej.

Artykuł ten „nie stanowi formy delegacji, ale raczej autonomiczną władzę ustawodawczą w rękach władzy wykonawczej” – zauważa Komisja Wenecka, która bada „nadmierne używanie i ryzyko nadużycia” tego artykułu przez rząd.

Komisja „podnosi kwestie dotyczące zasad pluralizmu, podziału władzy i suwerenności ustawodawcy” - oświadczono w tzw. opinii tymczasowej.

Zapowiedziano, że przed opublikowaniem ostatecznych wniosków Komisja Wenecka przeprowadzi analizę porównawczą narzędzi, które pozwalają rządom „interweniować w uprawnienia ustawodawcze parlamentów” innych krajów europejskich.

Rada Europy, której siedziba znajduje się w Strasburgu, zrzesza 46 państw-sygnatariuszy Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

ksta/ ap/