Jest to nauka o charakterze interdyscyplinarnym zajmująca się opracowywaniem skutecznych sposobów wykrywania przestępstw. W tym celu wykorzystuje ona własne badania, a także osiągnięcia innych dziedzin wiedzy. Wypracowane przez nią metody i procedury wykrywania przestępstw mają zastosowanie w postępowaniu karnym. Wyniki jej badań są wykorzystywane także do przygotowywania różnych systemów zabezpieczeń dotyczących np. zapobiegania kradzieżom samochodów. Celem kryminalistyki jest zwalczanie i zapobieganie konkretnym przestępstwom poprzez wykrycie sprawcy i zabezpieczenie dowodów na potrzeby wymiaru sprawiedliwości.

W ramach kryminalistyki wyróżnia się kilka jej głównych nurtów, tzn. taktykę i technikę śledczą (kryminalistyczną), a ostatnio także strategię kryminalistyczną. Taktyka śledcza dotyczy metod postępowania organów ścigania karnego (chodzi głównie o metody związane z prowadzeniem pościgów, przeszukań, zatrzymań, przesłuchań itp.). Technika kryminalistyczna zajmuje się technicznymi środkami i metodami stosowanymi przy uzyskiwaniu, badaniu i zabezpieczeniu dowodów rzeczowych (przykładowo można wskazać, że do jej zakresu należy ustalanie tożsamości osób na podstawie odcisków palców). Z kolei strategia kryminalistyczna określa kierunki rozwoju przestępczości i innych negatywnych zachowań społecznych, a także metody ich zwalczania i zapobiegania im.

Monika Burzyńska

Kryminalistyka /*<![CDATA[*/ body,div,td, th {font-size: 12px} td {vertical-align:top} h1 {font-size: 14px} .mainText {text-align: justify} .header {color: #d90043} /*]]>*/