Recydywa to przestępstwo dokonane przez osobę już raz (albo więcej razy) karaną. Recydywista to osoba, która powraca do przestępstwa.
Osoba, która powraca do przestępstwa, nie może liczyć na zastosowanie wobec niej warunkowego umorzenia postępowania karnego, a kara jej wymierzona może być surowsza niż w przypadku osoby wcześniej niekaranej.
Recydywa specjalna zwykła ma miejsce wtedy, gdy sprawca był skazany za przestępstwo umyślne na karę pozbawienia wolności i popełnia, w ciągu 5 lat po odbyciu co najmniej 6 miesięcy kary, umyślne przestępstwo podobne do przestępstwa, za które był już skazany. Sąd w tym przypadku może wymierzyć karę przewidzianą za przypisane sprawcy przestępstwo w wysokości do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę, czyli maksymalna kara dla recydywisty może być zwiększona o połowę.
Recydywa specjalna wielokrotna, zwana multirecydywą, zachodzi wtedy, gdy sprawca:


* był już uprzednio skazany w warunkach recydywy specjalnej zwykłej,
* odbył co najmniej rok kary pozbawienia wolności,
* w ciągu 5 lat po odbyciu w całości lub w części ostatniej kary popełnia ponownie umyślne przestępstwo przeciwko życiu lub zdrowiu, przestępstwo zgwałcenia, rozboju, kradzieży z włamaniem lub inne przestępstwo przeciwko mieniu popełnione z użyciem przemocy lub groźbą jej użycia.

W takiej sytuacji sąd wymierza karę pozbawienia wolności przewidzianą za przypisane przestępstwo w wysokości powyżej dolnej granicy ustawowego zagrożenia, a może ją wymierzyć do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę, czyli sąd musi wymierzyć karę powyżej dolnej granicy ustawowego zagrożenia, a może ją wymierzyć do górnej granicy zwiększonej o połowę.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Podwyższenie górnego ustawowego zagrożenia nie dotyczy zbrodni, czyli czynu zabronionego zagrożonego karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3 albo surowszą karą. Zbrodnię można popełnić tylko umyślnie.

Katarzyna Rychter

Podstawa prawna
* Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz.U. nr 88, poz. 553 z późn. zm.).