statystyki

Gowin: Warto rozważyć projekt, żeby studia medyczne były płatne. Zbyt wielu lekarzy emigruje

20.01.2016, 11:06; Aktualizacja: 20.01.2016, 11:23
Gowin, edukacja

Jarosław Gowin podczas konferencji prasowej w Uniwersytecie Śląskim w Katowicachźródło: PAP

„W sytuacji ogromnego drenażu polskiego budżetu, czyli portfeli nas wszystkich, wynikającego z emigracji dużej rzeszy lekarzy, warto rozważyć projekt, żeby studia medyczne były płatne. Żeby ich koszt był w 100 proc. pokrywany przez państwowe stypendia” – mówi gość Kontrwywiadu RMF FM minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, w odpowiedzi na pytania słuchaczy.

reklama


reklama


„W sytuacji ogromnego drenażu polskiego budżetu, czyli portfeli nas wszystkich, wynikającego z emigracji dużej rzeszy lekarzy, warto rozważyć projekt, żeby studia medyczne były płatne. Żeby ich koszt był w 100 proc. pokrywany przez państwowe stypendia” – mówi gość Kontrwywiadu RMF FM minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, w odpowiedzi na pytania słuchaczy. „Te stypendia trzeba byłoby przez pewien okres odpracowywać” – zapowiada.

Wicepremier dodaje, że rozpoczął już na ten temat rozmowy z ministrem zdrowia. „Ku mojemu zaskoczeniu z taką inicjatywą występuje wielu rektorów, zwłaszcza uczelni medycznych” – mówi Gowin. Gość RMF FM zaznacza, że „wykształcenie lekarza kosztuje pół miliona złotych, a potem z dyplomem, świeżo upieczony lekarz wsiada na prom i płynie do Szwecji, czy Norwegii”.

reklama


Źródło:RMF FM

reklama

  • Michał(2016-01-20 12:04) Odpowiedz 210

    Chwilka. Dopiero co Gowin twierdził, ze wymóg odpracowania stypendium uczelnianego jest niezgodny z prawem unii europejskiej i naszym. Może niech się facet wreszcie zdecyduje? Polacy niedługo się kapną, ze mówienie w każdym wywiadzie czego innego to idiotyzm. A niedobrze jeśli minister jest idiotą, prawda?

  • wniosek(2016-01-20 12:17) Odpowiedz 160

    Warto rozważyć, żeby wszystkie złe decyzje posłów, senatorów, ministrów, premierów, prezydentów i Kaczyńskiego były płatne. Równowartość 100% strat wynikających z ich podejmowania. Gdyby ethos solidarnościowy, który kradnie od ćwierć wieku z państwowego żłoba, podejmował normalne decyzje, w Polsce nie brakowałoby lekarzy i pielęgniarek.

  • Joko(2016-01-20 19:10) Odpowiedz 131

    Patomorfologów w naszym kraju, jak przestana pracować 70-85 latkowie, nie będzie wcale. Nikt nie będzie ryzykował specjalności, po której na etacie zarabia się 3000,0 zł a na śmieciówce 5 zl za diagnozę. Nikt nie będzie narażał swoich dzieci a nawet wnuków na konieczność spłacania studiów dziadka.

  • maky(2016-01-20 12:34) Odpowiedz 111

    Jestem za pod warunkiem, że wszystkie studia będą płatne. Skończy się robienie papierków dla papierków. Najgorzej jak człowiek ma wykształcenie wyższe niż intelekt.

  • A moze...(2016-01-20 11:44) Odpowiedz 100

    A moze lekarzy sprzedawac jak sportowcow?

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • obserwator(2016-01-20 14:19) Odpowiedz 100

    A ja myślę, że tym bardziej będą wyjeżdżać, chociażby po to, żeby odbić sobie straty. Panie Gowin niech Pan da spokój Pana już nie ma spalił się Pan.

  • gość(2016-01-20 16:38) Odpowiedz 80

    Jemu chyba płacą za gadanie głupot, bo ciężko jest mi w to uwierzyć, że on może być taki głupi.... chociaż....?

  • ela(2016-01-20 19:47) Odpowiedz 70

    Panie ministrze a kogo będzie stać na te studia wasze dzieci i pseudo biznesmenów a jaki będzie poziom medycyny będzie skoro na studia dostaną się jedynie matołki z kasą

  • Tomasz(2016-01-20 19:23) Odpowiedz 70

    Jeśli Tak to niech Pan Gowin zapłaci za swoje. Nie róbmy z lekarzy niewolników. Dlaczego muszą wyjechać z kraju? To pytanie proszę skierować do tych którzy to zrobili lub zamierzają i naprawić przyczynę. Wolni niech pozostaną wolnym,i11111

  • Inka(2016-01-20 17:33) Odpowiedz 60

    Co za bzdury - naprawdę z tego kraju to nie lekarze głównie wyjeżdżają więc niech każde studia będą płatne- zaraz sie dowiemy, że to nie darmozjady w polityce tylko służba zdrowia odpowiada za dziury w budżecie 😂 Litośći !!!!

  • Tomek(2016-01-20 19:27) Odpowiedz 60

    Jeśli mają płacić to niech to zrobią najbardziej zamożni np. senatorowie i politycy-przecież wyjeżdżają do Brukseli czysto z pobudek zarobkowych bo ojczyzny nie kochają, co widać po zachowaniu się szczególnie PO.

  • andrzeja(2016-01-20 12:18) Odpowiedz 511

    I to jest zgodne z zasadami i logiki i poczucia sprawiedliwości. Jeśli koszt studiów, bardzo wysoki (zwłaszcza studiów medycznych) pokrywany jest w całości z budżetu państwa zaś osoba, która uzyskuje cenne kwalifikacje wyjeżdża za granicę wyłącznie z pobudek prywatnych to finansowanie kształcenia takich osób jest kompletnie bez sensu. Podatki tworzące budżet państwa mają spełniać określoną rolę prospołeczna, inaczej nie mają sensu a wręcz są szkodliwe. Absolutnie popieram pana Gowina w tej kwestii.

  • Smutna (2016-01-20 20:06) Odpowiedz 50

    Jeśli studia lekarskie będą płatne, dużo studentów (a na pewno więcej niż teraz) zacznie wyjeżdżać już po to, aby uczyć się w korzystniejszych warunkach, np. w Danii, gdzie koszt nauki jest niewielki, a poziom - naprawdę wysoki. Pomijam fakt już istniejących prywatnych wersji kierunków, gdzie pedagogika kosztuje 2tys. za semestr, a medycyna - 10tys. za semestr. Kogo będzie na to stać, skoro teraz ludzie harują, aby dostać się na bezpłatne? Lekarzami zostaną ludzie przy kasie, a niekoniecznie przy mózgu.

  • Agnieszka(2016-01-21 13:57) Odpowiedz 20

    Lekarzem zostaje nie bylejaki absolwent LO. Absolwent, który wcale nie musi być lekarzem, bo może na piątkach skończyć każdy kierunek i zarabiać dużo więcej i wyjeżdżać kiedy chce. Jeśli wprowadzony zostanie przymus odpracowywania, to obniży się poziom kandydatów na studia, bo nikt nie jest taki głupi, żeby zaczynać swoje życie zawodowe z kredytem 500tys i pensją 2200zł! (czy ktokolwiek by się na to w ogóle pisał??) A może według społeczeństwa my nie powinniśmy mieć dzieci, swojego mieszkania, już nie mówiąc o możliwości spędzenia urlopu dalej niż na własnym balkonie?? Bo służba i tak dalej...ech, szkoda gadać... Podnieście Państwo pensje i zróbcie jednakowe warunki dla wszystkich. Nie bardzo rozumiem, dlaczego chcecie mnie karać za to, że uczyłam się najlepiej w szkole, a i na studiach bardzo dobrze, znam języki, muzykę i jeszcze parę innych rzeczy??? Już i tak moja pensja (2200zł) jest jakby mi ktoś w twarz dał! Ile płacicie urzędnikowi, który jest o wiele mniej przydatny społecznie, a który nie zaczyna życia z tak olbrzymim kredytem? Z jakimkolwiek kredytem? Nie rozumiem, czemu się dziwicie, że wyjeżdżamy, skoro płacicie nam tyle, ile płacicie, a nakładacie coraz to nowe procedury, że toniemy w biurokracji? Szczujecie nas mediami, jakby to była nasza wina, że polskiego pacjenta po prostu nie stać na godne leczenie! Macie pełno ``wykształconych`` absolwentów kierunków kompletnie na rynku niepotrzebnych, za których zapłaciliście może i niewiele, ale oni i tak siedzą teraz rodzicom w kieszeni i nie ``odpracowują`` studiów, bo nie uczestniczą w rynku pracy! A poza tym MY W PRACY PRACUJEMY!! A nie popijamy kawkę jak co niektórzy zapracowani urzędnicy...Z nimi coś zróbcie- o wiele więcej oszczędzicie! Drodzy Państwo, mnie już i tak wasze propozycje nie obejmą, ale gdybym teraz była tam, gdzie piętnaście lat temu, to na pewno zrezygnowałabym z medycyny. Żadne ideały, (które mi kiedyś przyświecały) i dobre serce nie wynagrodziłyby mi tego upokorzenia. ps. Jestem lekarzem pracującym w Polsce.

  • Lex(2016-01-20 14:28) Odpowiedz 18

    100% sie zgadzam.

  • uczony realista(2016-01-20 15:30) Odpowiedz 16

    dla mnie prosta sprawa - to bon edukacyjny - wszystkie studia sa wycenione - zgodnie z konsytytucja każdy student dostaje za darmo studia najmniej wycenione np.humanistyczne czy pedagogiczne - przyjmijmy wartośc 100 % - reszta studiów np.chemiczne, techniczne czy medyczne kosztuje np. 2 lub 5 razy 100% - i wtedy student placi rózniće miedzy najniższymi a tymi droiższymi - przed podjęciem nauki wie co studiuje i ile musi dopłacic z kieszeni lub system stypendóda najlepszych - a wtedy absolwenci moga wyjeżdzać gdzie chcą - a pieniądze przez nich zapłacone zasilają dodatkowe miejsca np.n aUniwer,Medycznych i cały system sie kreci - wilk syty i owaca cała - zgodne z Konstytucja i zdrowym rozsadkiem - że zadna partia jeszcze tego nie wymiśliła?

  • Krystian Wiśniewski(2016-01-21 23:52) Odpowiedz 00

    Żeby "zwrócić" te 500.000 (skąd ta kwota? - na wolnym rynku to już ~170tyś), to podczas specjalizacji 5-letniej musiałby oddawać ~8tyś zł miesięcznie. Powodzenia przy pensji 2.4tys zl netto, a wielu lekarzy nie może nawet liczyć na taką kwotę po tych 5 latach. Kto zostaje w Polsce, ten już jest ideowcem.

  • uczony realista(2016-01-20 15:31) Odpowiedz 07

    dla mnie prosta sprawa - to bon edukacyjny - wszystkie studia sa wycenione - zgodnie z konsytytucja każdy student dostaje za darmo studia najmniej wycenione np.humanistyczne czy pedagogiczne - przyjmijmy wartośc 100 % - reszta studiów np.chemiczne, techniczne czy medyczne kosztuje np. 2 lub 5 razy 100% - i wtedy student placi rózniće miedzy najniższymi a tymi droiższymi - przed podjęciem nauki wie co studiuje i ile musi dopłacic z kieszeni lub system stypendóda najlepszych - a wtedy absolwenci moga wyjeżdzać gdzie chcą - a pieniądze przez nich zapłacone zasilają dodatkowe miejsca np.n aUniwer,Medycznych i cały system sie kreci - wilk syty i owaca cała - zgodne z Konstytucja i zdrowym rozsadkiem - że zadna partia jeszcze tego nie wymyśliła?

  • studentka(2016-01-21 18:16) Odpowiedz 00

    ciekawe czy ktoś się zastanawia ile kosztuje przygotowanie się na studia medyczne, bo większości szkół średnich nie wyrabiają się z materiałem i trzeba pójść na korepetycje żeby dobrze się przygotować? Gorzej jak się nie uda za pierwszym razem, bo wtedy i przystąpienie do matury jest płatne. Pomijam przeżycie miesięcznie na takich studiach. Dzień dobry! Witamy w Polsce!

  • Krystian Wiśniewski(2016-01-22 00:09) Odpowiedz 00

    Szacunek dla lekarzy, którzy nie wyjechali i nie chcą wyjeżdżać, ale leczą tu w Polsce za dużo niższe pieniądze i w gorszych warunkach!