statystyki

Czy transport trzeba przyporządkować do poszczególnych pozycji na fakturze

autor: Radosław Kowalski10.10.2020, 14:00
Warto przypomnieć, że oznaczenia GTU nie muszą być zamieszczane w treści faktury. Jeżeli jednostkowy dokument sprzedaży (bo zbiorcze nie są oznaczane GTU) dotyczy dostawy towarów lub świadczenia usług z listy GTU, wówczas przy wpisie takiego dokumentu w ewidencji sprzedaży należy zamieścić stosowne oznaczenie.

Warto przypomnieć, że oznaczenia GTU nie muszą być zamieszczane w treści faktury. Jeżeli jednostkowy dokument sprzedaży (bo zbiorcze nie są oznaczane GTU) dotyczy dostawy towarów lub świadczenia usług z listy GTU, wówczas przy wpisie takiego dokumentu w ewidencji sprzedaży należy zamieścić stosowne oznaczenie.źródło: ShutterStock

Otrzymałem od klienta do rozliczenia fakturę sprzedaży, która dokumentuje dostawę towaru z listy GTU (np. części samochodowe) oraz drugiego towaru, który nie znajduje się w katalogu GTU. Ponadto fakturą tą zostało udokumentowane świadczenie usługi transportu. Jak w takiej sytuacji mam oznaczyć transport? Chodzi konkretnie o to, w jaki sposób przyporządkować transport do poszczególnych pozycji i oznaczyć go GTU. Czy muszę uzyskać od klienta informację, jaka część usługi dotyczy jednego, a jaka drugiego towaru?

TEMAT: JPK_V7

PROBLEM: Jak oznaczać usługi transportowe

Wraz z nowymi zasadami prowadzenia ewidencji VAT i przekazywania jej wraz z deklaracją organom podatkowym w strukturze JPK_V7 prawodawca wprowadził obowiązek oznaczania dostawy niektórych towarów i świadczenia wybranych usług symbolami grup towarowo usługowych (GTU).

Z pytania wynika, że jego autor jest świadomy tego, że usługa transportowa, za którą dostawca towaru obciąża nabywcę, nie ma w takiej sytuacji samodzielnego bytu podatkowego w VAT. Nie wziął on jednak pod uwagę kwestii technicznych związanych ze stosowaniem oznaczeń GTU. Tymczasem to właśnie one decydują o tym, że problem poruszony w pytaniu tak naprawdę nie występuje. Chodzi tutaj o sposób, w jaki powinny być użyte oznaczenia GTU i bynajmniej nie ma znaczenia, czy dane świadczenie zawiera się w konkretnym grupowaniu GTU czy nie.

Symbol dotyczy całego dokumentu


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie