Świat nie staje się łatwiejszy i bezpieczniejszy, wyzwania nie stają się prostsze a oczekiwania mieszkańców nie są mniejsze. W skomplikowanej rzeczywistości wiedza i kompetencje stają się szczególnie istotne. W zalewie informacyjnej papki prawdziwie wartościowe informacje stają się coraz trudniej dostępne. Szczególnie rzadkim dobrem jest realny kontakt, możliwość rozmowy z ciekawymi ludźmi, uczestnictwo w spotkaniach w wybranym, wartościowym gronie
Kongres Perły Samorządu 2025 to czas na najważniejsze rozmowy. To miejsce, w którym można swobodnie, merytorycznie dyskutować o naszych sprawach. To okazja do tego, żeby podzielić się najlepszymi praktykami i poszukać inspiracji i partnerstwa. Seria krótkich rzeczowych paneli, rozmów i szkoleń uzupełniona jest przez wyjątkową atmosferę kuluarowych rozmów, wywiadów i możliwość spotkania się na wieczornej gali rozdania nagród prestiżowego rankingu Perły samorządu.
Spotykamy się w rzeczywistości, w której wiele spraw zostało rozstrzygniętych. Jednocześnie jednak pojawiło się wiele nowych fundamentalnych pytań. Wiemy już jakie są nowe fundamenty finansowe samorządów. Pytanie jak je praktycznie i efektywnie wykorzystać. A także jak będą wyglądały fundusze unijne.
Kolejnym ważnym tematem jest sprawa bezpieczeństwa. Nowe rozwiązania regulacyjne to nowe obowiązki. Jak im sprostać? Czego możemy się spodziewać w obszarze bezpieczeństwa w kolejnych latach? Czy lokalne wspólnoty powinny szykować się na kolejną fale uchodźców czy raczej spodziewać się czasu spokoju?
To jakie losy czekają zielony ład i transformację energetyczną jest kluczową wiedzą dla włodarzy. Jakie będą ceny prądu? Ile zapłacimy za ogrzanie majątku komunalnego? Jakie inwestycje są potrzebne mieszkańcom a jakie niosą w sobie puste obietnice? Na co szykować się w świecie szoków regulacyjnych?
Wszyscy słyszymy dookoła siebie hasło sztuczna inteligencja. Co w zasadzie AI dla nas oznacza? Jakie procesy może zmienić w samorządzie? Kiedy może pomóc w codziennej pracy, a kiedy obsługa jej niesie w sobie regulacyjne ryzyko.
Rozumiemy, że mieszkańcy chcą dobrej infrastruktury, renowacji i nowych inwestycji. Jak je zdefiniować i zapewnić w czasach zmieniających się regulacji, rynkowej niepewności i wymuszonej finansowej ostrożności.
To tylko niektóre z tematów którymi będziemy się zajmować na kongresie. Chcemy rozmawiać o transformacji szpitali, zmianach w służbie zdrowia, demografii, dialogu z aktywistami lokalnymi, relacjami z miastami.
Tematów nie zabraknie
W Kongresie wezmą udział samorządowcy, przedstawiciele rządu, świata biznesu, nauki, organizacji pozarządowych i mediów.
Podczas wydarzenia zostaną również wręczone wyróżnienia w trzynastej edycji rankingu Perły Samorządu dla najlepszych gmin i włodarzy oraz rozstrzygnięty zostanie ranking Skarbnik samorządu.
PRELEGENCI
Krzysztof Bałękowski
„Dziennik Gazeta Prawna”
Dziennikarz działu Samorząd i Administracja „Dziennika Gazety Prawnej”. Na co dzień zajmuje się kwestiami związanymi z gospodarką odpadami komunalnymi, ochroną środowiska i finansowaniem JST. W przeszłości związany m.in. z „Super Expressem” – dział Polityka i Opinie. Absolwent prawa na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II oraz filozofii i politologii na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej.
Piotr Całbecki
Województwo Kujawsko-Pomorskie
Od 2006 r. przez pięć kadencji Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Przewodniczący Komisji Zasobów Naturalnych (NAT) w Europejskim Komitecie Regionów. Reprezentant Województwa w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi pierwszego stopnia za szczególne osiągnięcia na rzecz rozwoju samorządu w Polsce, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz medalem „Za zasługi dla Obronności Kraju”.
Marszałek Piotr Całbecki jest żonaty, ma trzy córki. Prywatnie zajmuje się pszczelarstwem, jest także miłośnikiem górskich wędrówek.
Aleksandra Hołownia
„Dziennik Gazeta Prawna”
Dziennikarka Dziennika Gazety Prawnej. Pisze głównie o gospodarce, środowisku i energetyce. Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej, Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu i Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. W czasie wolnym chętnie czyta i uprawia wspinaczkę.
Krzysztof Jedlak
„Dziennik Gazeta Prawna”
Od czerwca 2016 redaktor naczelny „Dziennika Gazety Prawnej”. Z DGP związany od 2012, kolejno był szefem działu podatkowego „Dziennika Gazety Prawnej”, szefem działu „Gazeta Prawna”, a następnie pierwszym zastępcą redaktora naczelnego DGP.
Wcześniej pracował w „Gazecie Giełdy Parkiet” gdzie w latach 2006-2012 był redaktorem naczelnym. W latach 2009-2012 był równolegle szefem Newsroom Online Economy (NOE), utworzonego z działu ekonomicznego redakcji „Rzeczpospolitej”, redakcji „Parkietu” i gospodarczych serwisów internetowych obydwu gazet.
Jest absolwentem studiów prawniczych na Wydziale Prawa i Administracji UW.
Patrycja Otto
„Dziennik Gazeta Prawna”
Dziennikarka w dziale Kadry i Płace. Z Dziennikiem Gazetą Prawną związana od ponad 15 lat. Specjalizuje się w tematyce ochrony zdrowia, samorządowej, rynku pracy. W kręgu jej zainteresowań pozostaje też branża turystyczna, logistyczna, spożywcza i handlowa. Wcześniej pracowała w „Dzienniku” oraz „Pulsie Biznesu”. Z wykształcenia prawniczka.
Joanna Pieńczykowska
„Dziennik Gazeta Prawna”
Redaktor prowadząca cotygodniowy dodatek Samorząd i Administracja w Dzienniku Gazecie Prawnej. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, przez wiele lat pracowała w ogólnopolskich dziennikach jako redaktor i dziennikarka. Specjalizuje się w tematyce samorządowej i gospodarczej.
Jacek Pochłopień
Infor PL
Redaktor ds. projektów specjalnych Infor PL. Dziennikarz, redaktor, publicysta telewizyjny i radiowy. Pełnił między innymi funkcję redaktora naczelnego tygodnika „Wprost” a także zastępcy redaktora naczelnego miesięcznika „Forbes”. Jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Marek Tejchman
„Dziennik Gazeta Prawna”
Zastępca redaktora naczelnego Dziennika Gazety Prawnej. Dziennikarz specjalizujący się w tematach gospodarczych i międzynarodowych, autor filmów dokumentalnych. W latach 2007-2015 prowadził autorskie programy w TVN CNBC, TVN24 i TVN24 BIS. Wcześniej pracował między innymi w Polsacie i Radiu TOK FM, w którym pełnił funkcję zastępcy redaktor naczelnej.
Kontakt organizacyjny i współpraca
Anna Beczek
Dział Projektów Korporacyjnych kom. 510 024 984 e-mail: anna.beczek@infor.pl
Robert Lubański
Dział Projektów Korporacyjnych kom. 510 784 560 e-mail: robert.lubanski@infor.pl
W sprawach związanych z rankingami
W sprawach techniczno-organizacyjnych:
Edgar Jurkevic
Dział Projektów Korporacyjnych kom. 510 024 784 e-mail: edgar.jurkevic@infor.pl
W sprawach merytorycznych:
Ranking Perły Samorządu
Konrad Abramowski
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie kom. 691 112 448 e-mail: perlysamorzadu@sgh.waw.pl