Świat nie staje się łatwiejszy i bezpieczniejszy, wyzwania nie stają się prostsze a oczekiwania mieszkańców nie są mniejsze. W skomplikowanej rzeczywistości wiedza i kompetencje stają się szczególnie istotne. W zalewie informacyjnej papki prawdziwie wartościowe informacje stają się coraz trudniej dostępne. Szczególnie rzadkim dobrem jest realny kontakt, możliwość rozmowy z ciekawymi ludźmi, uczestnictwo w spotkaniach w wybranym, wartościowym gronie
Kongres Perły Samorządu 2025 to czas na najważniejsze rozmowy. To miejsce, w którym można swobodnie, merytorycznie dyskutować o naszych sprawach. To okazja do tego, żeby podzielić się najlepszymi praktykami i poszukać inspiracji i partnerstwa. Seria krótkich rzeczowych paneli, rozmów i szkoleń uzupełniona jest przez wyjątkową atmosferę kuluarowych rozmów, wywiadów i możliwość spotkania się na wieczornej gali rozdania nagród prestiżowego rankingu Perły samorządu.
Spotykamy się w rzeczywistości, w której wiele spraw zostało rozstrzygniętych. Jednocześnie jednak pojawiło się wiele nowych fundamentalnych pytań. Wiemy już jakie są nowe fundamenty finansowe samorządów. Pytanie jak je praktycznie i efektywnie wykorzystać. A także jak będą wyglądały fundusze unijne.
Kolejnym ważnym tematem jest sprawa bezpieczeństwa. Nowe rozwiązania regulacyjne to nowe obowiązki. Jak im sprostać? Czego możemy się spodziewać w obszarze bezpieczeństwa w kolejnych latach? Czy lokalne wspólnoty powinny szykować się na kolejną fale uchodźców czy raczej spodziewać się czasu spokoju?
To jakie losy czekają zielony ład i transformację energetyczną jest kluczową wiedzą dla włodarzy. Jakie będą ceny prądu? Ile zapłacimy za ogrzanie majątku komunalnego? Jakie inwestycje są potrzebne mieszkańcom a jakie niosą w sobie puste obietnice? Na co szykować się w świecie szoków regulacyjnych?
Wszyscy słyszymy dookoła siebie hasło sztuczna inteligencja. Co w zasadzie AI dla nas oznacza? Jakie procesy może zmienić w samorządzie? Kiedy może pomóc w codziennej pracy, a kiedy obsługa jej niesie w sobie regulacyjne ryzyko.
Rozumiemy, że mieszkańcy chcą dobrej infrastruktury, renowacji i nowych inwestycji. Jak je zdefiniować i zapewnić w czasach zmieniających się regulacji, rynkowej niepewności i wymuszonej finansowej ostrożności.
To tylko niektóre z tematów którymi będziemy się zajmować na kongresie. Chcemy rozmawiać o transformacji szpitali, zmianach w służbie zdrowia, demografii, dialogu z aktywistami lokalnymi, relacjami z miastami.
Tematów nie zabraknie
W Kongresie wezmą udział samorządowcy, przedstawiciele rządu, świata biznesu, nauki, organizacji pozarządowych i mediów.
Podczas wydarzenia zostaną również wręczone wyróżnienia w trzynastej edycji rankingu Perły Samorządu dla najlepszych gmin i włodarzy oraz rozstrzygnięty zostanie ranking Skarbnik samorządu.
PRELEGENCI
Krzysztof Bałękowski
„Dziennik Gazeta Prawna”
Dziennikarz działu Samorząd i Administracja „Dziennika Gazety Prawnej”. Na co dzień zajmuje się kwestiami związanymi z gospodarką odpadami komunalnymi, ochroną środowiska i finansowaniem JST. W przeszłości związany m.in. z „Super Expressem” – dział Polityka i Opinie. Absolwent prawa na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II oraz filozofii i politologii na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej.
Dariusz Blocher
Menedżer z branży budowlanej, przez ponad 20 lat zajmujący najważniejsze stanowiska w czołowych polskich firmach z tego segmentu gospodarki. Absolwent Wydziału Mechaniki i Budowy Maszyn Politechniki Częstochowskiej oraz IESE Bussines School w Barcelonie. W latach 1992- 1994 pracował w Fabryce Kotłów Przemysłowych Ahlstrom – Fakop, a następnie w firmie dystrybucyjnej „Proman” s.c. w Katowicach. Od maja 1994 r. do lutego 2002 r. był związany z Pepsi Co. Polska. Od lutego 2002 r. był członkiem Zarządu, Dyrektorem ds. zarządzania kadrami Budimex S.A. Od listopada 2007 r. pełnił funkcję Prezesa Zarządu, Dyrektora Naczelnego Budimex Dromex S.A. i członka Zarządu Budimex S.A. Od września 2009 r. do kwietnia 2021 r. był Prezesem Zarządu, Dyrektorem generalnym Budimex S.A. Od kwietnia 2019 r. do kwietnia 2021 r. pełnił funkcję Dyrektora Wykonawczego na Europę Ferrovial Construction, od maja 2021 r. do kwietnia 2023 r. - członka Rady Nadzorczej Budimex S.A. oraz członka Zarządu Ferrovial Construction International SE w Amsterdamie.
W maju 2023 roku decyzją Rady Nadzorczej Unibep SA został mianowany na stanowisko prezesa zarządu spółki, kierował Unibep SA do 31 grudnia 2024 r. Od 1 stycznia 2025 r. członek Rady Nadzorczej Unibep SA.
Dariusz Blocher jest także członkiem Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej Polskiej Akademii Nauk, członkiem Rady Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa oraz Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Tomasz Bońdos
Urząd Miasta Bydgoszczy
Dyrektor Zespołu ds. Zarządzania Energią w Urzędzie Miasta Bydgoszczy.
Z wykształcenia hydroklimatolog i ekonomista absolwent Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Mikołajka w Kopernika w Toruniu oraz Schulisch School of Business na Uniwersytecie York w Toronto. Członek Zarządu Polskiej Sieci Energie Cites – europejskiej organizacji zrzeszającej samorządy , zaangażowane w rozwój OZE i organicznie emisji gazów cieplarnianych. W latach 1992-2000 budował, jako członek zarządu spółek zależnych grupy kapitałowej OPTIMUS , internetowe systemy do zarządzania łańcuchami dostaw, zarzadzania informacją. Od roku 2000 związany z przedsiębiorstwem MEWAT Sp. zo.o. , jako osoba odpowiedzialna za rozwój odnawialnych źródeł energii oraz biopaliw i obrót energią. W latach 2011-2015 związany z RWE Poland , jako sobą odpowiedzialna za budowanie sprzedaży energii elektrycznej poza obszarem dystrybucji spółki.
Osiągniecia zawodowe:
Wdrożenie pierwszego w Polsce systemu bankowości internetowej dla BPH SA w Krakowie, System zawierania umów ubezpieczeniowych dla Compensa SA, system tele - bankowości dal Invest Bank SA
Jako vc- prezes Emearket Sp. z o z.o. odpowiedzialny za budowę internetowej bazy produktów, towarów i usług i zarządzanie informacją w strukturze rozproszonej,
Od roku 2015 , jako główny energetyk miasta Bydgoszczy odpowiedzialny za koordynację działań ukierunkowanych na zarządzanie i samowystarczalność energetyczna miasta, budowę PV oraz innych generatorów energii
Odpowiedzialny za wdrożenie pierwszej działającej w systemie rozproszonym bazy do zarządzania energią w oparciu o automatyczne procesy , bezosobowe pozyskiwania danych. Bydgoskie rozwiązanie oparte na narzędziu klasy RPA zdobyło wiele nagród i wyróżnień w obszarze samorządu oraz informatyki,
Od lat występuje na konferencjach międzynarodowych jako ekspert od transformacji energetycznej polskich samorządów oraz ochrony klimatu. Ekspert w kwestii produkcji i zarządzania energią w obszarze jednostek samorządu terytorialnego.
Kwalifikacje : Uprawnienia elektroenergetyczne oraz ciepłownicze w zakresie odbioru i dozoru instalacji
Jacek Brygman
Samorządowiec - nie należy do partii politycznej
Absolwent Akademii Techniczno - Rolniczej w Bydgoszczy (1994r. ) oraz studium prawno - samorządowego Polskiej Akademii Nauk (2000r.)
Wójt Gminy Cekcyn od 1998r.
Radny Powiatu Tucholskiego w kadencji 1998-2002
Zastępca Przewodniczącego Związku Gmin Wiejskich RP
Przewodniczący Konwentu Wójtów Gmin Wiejskich Województwa Kujawsko - Pomorskiego
Stały Członek Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego
Członek Zespołu Finansów Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego
Członek doraźnego Zespołu ds. monitorowania finansów oświaty oraz zespołu ds. systemu wynagradzania i czasu pracy nauczycieli
Członek Rady Ekspertów ds. Optymalizacji Inwestycji Drogowych
Zainteresowania: finanse publiczne, odpoczynek w lesie lub w górach, zbieranie grzybów.
Piotr Całbecki
Województwo Kujawsko-Pomorskie
Od 2006 r. przez pięć kadencji Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Przewodniczący Komisji Zasobów Naturalnych (NAT) w Europejskim Komitecie Regionów. Reprezentant Województwa w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi pierwszego stopnia za szczególne osiągnięcia na rzecz rozwoju samorządu w Polsce, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz medalem „Za zasługi dla Obronności Kraju”.
Marszałek Piotr Całbecki jest żonaty, ma trzy córki. Prywatnie zajmuje się pszczelarstwem, jest także miłośnikiem górskich wędrówek.
Mateusz Chołodecki
Doktor nauk prawnych, adwokat i ekspert w zakresie regulacji rynku telekomunikacyjnego i pocztowego. Visiting fellow w European University Institute (EUI) we Florencji ora Kierownik Laboratorium Rynku Pocztowego w Centrum Studiów Antymonopolowych i Regulacyjnych UW. Od lat zajmuje się analizą prawnych i regulacyjnych aspektów komunikacji, ze szczególnym uwzględnieniem e-doręczeń. Autor licznych publikacji naukowych i ekspertyz dotyczących funkcjonowania rynku pocztowego i telekomunikacyjnego w Polsce i Unii Europejskiej.
Grzegorz Czarnocki
Wiceprzewodniczący Krajowej Rady RIO
Prawnik, od wielu lat związany z Regionalną Izbą Obrachunkową w Opolu, aktualnie pełniący funkcję jej prezesa. Wiceprzewodniczący Krajowej Rady RIO. Posiada wieloletnie doświadczenie w organach orzekających w zakresie dyscypliny finansów publicznych. Wykładowca, prelegent, szkoleniowiec. Autor i współautor artykułów z zakresu gospodarki finansowej samorządów, publikowanych m.in. w „Finansach Komunalnych" oraz „Finansach Publicznych". Członek Stowarzyszenia Prawa Finansowego „AUREUS”.
Michał Gil
Departament Planowania Przestrzennego w MRiT
Dyrektor Departamentu Planowania Przestrzennego w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Radca prawny. Współtwórca reformy planowania przestrzennego. Wyróżniony przez Dziennik Gazetę Prawną w rankingu 25 najbardziej wpływowych prawników 2023 r.
W przeszłości główny legislator w Senacie, gdzie głównie zajmował się prawem rolnym, energetycznym , samorządowym i administracyjnym. Ukończył aplikację sądową, a następnie zdał egzamin sędziowski i adwokacki. Jest autorem publikacji dotyczących poprawnej legislacji. Prowadził szkolenia w zakresie legislacji, procedury administracyjnej oraz kar administracyjnych.
gen. broni rez. dr Jarosław Gromadziński
Prezes Academy 24
Generał posiada imponujące 35-letnie doświadczenie zdobyte podczas służby wojskowej na wszystkich strzeblach dowodzenia w Siłach Zbrojnych RP w kraju i zagranicą, począwszy od dowodzenia batalionem, brygadą, dywizją kończąc na dowodzeniu międzynarodowym Eurokorpusem w Strasburgu.
Posiada bogate doświadczenie w współpracy międzynarodowej i sojuszniczej zdobyte między innymi podczas współpracy z NATO Forward Presence (eFP) jak również podczas służby w Security Assistance Group – Ukraine (SAG-U). Ponadto trzykrotnie uczestniczył w misjach poza granicami kraju MNDCS – Irak (2004), UNDOF (2008), NTM-I (2009).
Jest absolwentem studiów i kursów między innymi w NATO Defence College, NATO School Oberammergau, Baltic Defence College, Defence Academy of the United Kingdom, Akademii Obrony Narodowej, Wojskowej Akademii Technicznej oraz Akademii Marynarki Wojennej.
Specjalizuje się problematyce współczesnego przywództwa jak również w krajowym systemie zarządzania kryzysowego oraz reagowaniu kryzysowym NATO. Od pięciu lat zajmuję się również problematyką cyberbezpieczeństwa.
Łukasz Grzesiak
Urbanista, 18 lat praktyki zawodowej w sektorze prywatnym jako główny projektant, obecnie również kierownik Referatu Planowania Przestrzennego i Budownictwa Gminy Kłodawa (woj. lubuskie). Doktor nauk ekonomicznych (Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu) o specjalności m.in. z zakresu gospodarki przestrzennej. Członek byłej Zachodniej Okręgowej Izby Urbanistów we Wrocławiu oraz obecnie – Towarzystwa Urbanistów Polskich – Oddział Poznań. Uczestnik miejskiej i kilku gminnych komisji urbanistyczno-architektonicznych. Brał udział w pracach legislacyjnych; czynnie uczestniczy w dyskusjach nad obecnym kształtem planowania przestrzennego w Polsce. Czasami również w funkcji wykładowcy. Oprócz ekonomii i urbanistyki wielki miłośnik… nauki i astronomii.
Krzysztof Harmaciński
Wójt Gminy Iława
Wizjonerski samorządowiec, który od ponad 26 lat z pełnym zaangażowaniem i pasją kieruje Gminą Iława. Jego konsekwentna praca i dalekowzroczne zarządzanie sprawiły, że gmina dynamicznie się rozwija, przyciągając nowe inwestycje i podnosząc jakość życia mieszkańców.
Dzięki jego inicjatywom i skutecznemu pozyskiwaniu funduszy udało się zrealizować dziesiątki kluczowych projektów, od modernizacji infrastruktury po rozwój oświaty, kultury i sportu. Jest ceniony za swoją otwartość, profesjonalizm i umiejętność budowania silnej wspólnoty samorządowej.
Aleksandra Hołownia
„Dziennik Gazeta Prawna”
Dziennikarka Dziennika Gazety Prawnej. Pisze głównie o gospodarce, środowisku i energetyce. Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej, Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu i Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. W czasie wolnym chętnie czyta i uprawia wspinaczkę.
Piotr Husejko
Skarbnik Miasta Poznania
Piotr Husejko ukończył studia wyższe ekonomiczne na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu oraz studia podyplomowe w zakresie rachunkowości i podatków oraz organizacji i zarządzania w jednostkach administracji.
W latach 2012 – 2021 był dyrektorem najpierw Wydziału Budżetu i Analiz UMP, a następnie Wydziału Budżetu i Kontrolingu. Na tych stanowiskach realizował zadania związane m.in. z opracowywaniem założeń polityki finansowej Miasta, przygotowaniem budżetu Poznania oraz jego Wieloletniej Prognozy Finansowej.
Od 1 października 2021 r. pełni funkcję Skarbnika Miasta Poznania.
dr hab. Aleksandra Jadach-Sepioło
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Adiunkt Katedrze Rynku Nieruchomości i Miasta Innowacyjnego w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, ekspertka w zakresie rewitalizacji miast i mieszkalnictwa. Zastępca dyrektora Instytutu Rozwoju Miast i Regionów.
Paweł Jaworski
Departamentu Adaptacji do Zmian Klimatu i Polityki Miejskiej w MKiŚ
Dyrektor Departamentu Adaptacji do Zmian Klimatu i Polityki Miejskiej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Zajmuje się polityką adaptacyjną kraju, klimatycznym i środowiskowym wymiarem polityki miejskiej oraz rozwojem zielonych technologii. Urbanista z wieloletnim doświadczeniem w zakresie planowania przestrzennego i projektowania zmian w przestrzeni publicznej, nagrodzony w konkursach Komisji Europejskiej i Towarzystwa Urbanistów Polskich.
St. bryg. mgr inż. Michał Kamieniecki
Państwowa Straż Pożarna
St. bryg. mgr inż. Michał Kamieniecki służbę w Państwowej Straży Pożarnej rozpoczął w 1994 r., podejmując naukę jako podchorąży w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. Od roku 1998 pełnił służbę w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie, na różnych stanowiskach związanych z działalnością operacyjną, w tym dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej, Naczelnika Wydziału Operacyjnego KW PSP w Olsztynie. Od 2012 roku przez 9 lat pełnił obowiązki z-cy komendanta wojewódzkiego PSP do spraw operacyjnych, kreując rozwój systemu ratowniczego w województwie. W roku 2024 został powołany na stanowisko Komendanta Wojewódzkiego PSP w Olsztynie. Kierował wieloma działaniami ratowniczo-gaśniczymi na poziomie taktycznym i strategicznym.
W roku 2024, podczas katastrofalnych zniszczeń po przejściu fali powodziowej na południu Polski, jako Pełnomocnik Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji do kierowania działaniami prowadzonymi w celu zapobieżenia oraz usunięcia skutków powodzi na terenie gminy Lądek-Zdrój i gminy Stronie Śląskie, przez miesiąc czasu kierował działaniami kryzysowymi w obu gminach, koordynując pracą przeszło 4 tysiącami żołnierzy, strażaków, policjantów i podmiotów współpracujących oraz wolontariuszy.
dr inż. Jacek Karnowski
Poseł na Sejm RP X kadencji
Od 2023 roku poseł na Sejm RP X kadencji z ramienia Koalicji Obywatelskiej, a od czerwca 2024 roku sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.
Urodzony w 1963 roku w Gdańsku, od dzieciństwa mieszkaniec Sopotu. Doktor nauk ekonomicznych Uniwersytetu Gdańskiego. Absolwent Wydziału Budownictwa Lądowego Politechniki Gdańskiej. Absolwent Studium Podyplomowego Prawa Samorządowego na Uniwersytecie Gdańskim oraz Studium Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego i Central Connecticut State University.
Od 1990 radny i wiceprezydent Sopotu, a w latach 1998-2023 roku Prezydent Sopotu. W latach 1990-98 radny Sejmiku Województwa Gdańskiego. Od 2007 do 20011 roku Wiceprezes Związku Miast Polskich i Delegat do Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych przy Radzie Europy, obecnie członek zarządu Związku Miast Polskich i Współprzewodniczący Zespołu ds. Ustrojowych Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Laureat m.in. Nagrody im. Grzegorza Palki, nazywanej samorządowym „Oskarem” oraz trzykrotny lider rankingu prezydentów miast N15 tygodnika Newsweek. Członek nadzwyczajny Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, ratownik i założyciel sopockiego WOPR, sternik jachtowy i motorowodny, instruktor narciarski.
Maciej Kiełbus
Ziemski & Partners Kancelaria Prawna
Prawnik, Partner Zarządzający w ZIEMSKI&PARTNERS Kancelaria Prawna Kostrzewska, Kołodziejczak i Wspólnicy sp.k. w Poznaniu, współkierujący Działem Prawa Administracyjnego, doświadczony wykładowca i prelegent na licznych konferencjach i seminariach samorządowych, specjalizujący się w ustrojowym prawie samorządowym oraz gospodarce odpadami komunalnymi. Uczestnik prac Zespołu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego ds. Ustroju Samorządu, Obszarów Miejskich i Metropolitalnych oraz Zespołu do spraw systemowych zmian w gospodarce odpadami przy Ministrze Klimatu i Środowiska. Redaktor naczelny czasopisma internetowego Prawo dla samorządu.
W ramach bieżącej działalności przede wszystkim doradza jednostkom samorządu terytorialnego oraz innym podmiotom komunalnym w sprawach związanych z szeroko rozumianym prawem samorządowym.
Dr n. o zdrowiu Tomasz Kopiec
Dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. prof. W. Orłowskiego Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie, pełnomocnik Kanclerza Uniwersytetu Medycznego w Łodzi ds. rozwoju gospodarki senioralnej, asystent w Zakładzie Epidemiologii i Biostatystyki Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, adiunkt w Szkole Zdrowia Publicznego CMKP.
Wykształcenie prawnicze i politologiczne. Absolwent zdrowia publicznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i studiów Executive Master of Business Administration – Zarządzanie w ochronie zdrowia. Od ponad 20 lat związany z sektorem ochrony zdrowia. Wyspecjalizowany w procesach restrukturyzacji, optymalizacji i zarządzania zakładami opieki zdrowotnej. Odpowiedzialny za wdrożenie i nadzór procesów optymalizacji w kilkudziesięciu polskich szpitalach. Doświadczony w pozyskiwaniu wielomilionowych środków na restrukturyzację. Propagator Partnerstwa Publiczno-Prywatnego, jako formuły realizacji i finansowania inwestycji w obszarze usług użyteczności publicznej, wykorzystania sztucznej inteligencji i nowych technologii w zarządzaniu placówkami medycznymi, wspierający nowe rozwiązania procesowe i produktowe w obszarze cyfryzacji. Członek Zarządu Polskiej Federacji Szpitali. Nagrodzony złotą odznaką „Zasłużony dla ratownictwa”, wyróżniony na Liście Stu 2024 najbardziej wpływowych osób w polskim systemie ochrony zdrowia.
Kamil Kowalczyk
Członek zarządu, Dyrektor Handlowy Unihouse SA. Zdobył wykształcenie techniczne na Wojskowej Akademii Technicznej oraz Politechnice Warszawskiej. Studia menedżerskie ukończył na kierunku Zarządzanie i Przywództwo Uniwersytetu SWPS. Z segmentem budownictwa modułowego związany od ponad 10 lat, w tym ze spółką Unihouse od 2022 roku. W tym czasie uczestniczył w kilkudziesięciu projektach, zarządzając zespołami sprzedażowymi, projektowymi i wykonawczymi.
Grzegorz P. Kubalski
Związek Powiatów Polskich
Doktor nauk prawnych, ekspert w zakresie zarządzania publicznego w samorządzie terytorialnym, wieloletni samorządowiec. Ekspert samorządowy związany od roku 2008 ze Związkiem Powiatów Polskich, obecnie Zastępca Dyrektora Biura tej organizacji. Regularnie uczestniczy w pracach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego oraz w pracach parlamentarnych, ekspert w pracach nad stworzeniem Systemu Monitoringu Usług Publicznych.
W minionych latach udzielał wsparcia eksperckiego m.in. Kancelarii Prezydenta RP, Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji, Głównemu Urzędowi Statystycznemu i Małopolskiej Szkole Administracji Publicznej. W samach swojej działalności samorządowej był m.in. Wójtem Gminy Jabłonna, Przewodniczącym Rady Powiatu Legionowskiego i członkiem Zarządu Powiatu Legionowskiego.
Paweł Kubicki
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Profesor nadzwyczajny w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, gdzie kieruje Katedrą Polityki Społecznej. Specjalizuje się w analizach polityk publicznych, w szczególności w obszarze starości i niepełnosprawności. W ramach AI Lab SGH od niedawna pracuje również nad wykorzystaniem sztucznej inteligencji w administracji publicznej, a we współpracy z Failure Lab Uniwersytetu Warszawskiego zajmuje się badaniem porażek polityk publicznych.
Paulina Legutko-Kobus
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Dr nauk ekonomicznych, kierownik Zakładu Polityki Regionalnej i Lokalnej w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, główny specjalista w Instytucie Ochrony Środowiska. Ekspertka w zakresie: planowania strategicznego na poziomie regionalnym i lokalnym, adaptacji do zmian klimatu, partycypacji społecznej.
Adrian Łuckiewicz
Burmistrz Wasilkowa
Burmistrz Wasilkowa od 2018 roku, samorządowiec nowego pokolenia, menedżer. Absolwent prawa i historii Uniwersytetu w Białymstoku, Studiów Menedżerów Jednostek Samorządu Terytorialnego SGH w Warszawie, Executive MBA i Akademii Psychologii Przywództwa Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej oraz 27 edycji Szkoły Liderów Politycznych.
Doświadczenie zdobywał w sektorze prywatnym oraz w organizacjach pozarządowych, co przekłada się na jego nowoczesne i obywatelskie podejście do zarządzania lokalnego.
Jako burmistrz dał się poznać jako skuteczny i otwarty lider. Wyróżnia się innowacyjnością i zaangażowaniem w sprawy lokalnej społeczności. Konsekwentnie rozwija infrastrukturę i jakość życia mieszkańców, jednocześnie dbając o tożsamość lokalną i środowisko naturalne.
Mariusz Madejczyk
Zastępca Dyrektora NASK, Dyrektor ds. Nowych Technologii dla Polityk Publicznych
Mariusz Madejczyk jest promotorem upraszczania procesów administracyjnych i zwolennikiem ograniczania biurokracji poprzez informatyzację i automatyzację. Z administracją rządową na różnych szczeblach – Podlaski Urząd Wojewódzki, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Cyfryzacji i NASK – jest ściśle związany od 1998 roku do dziś. Był pomysłodawcą i współtwórcą systemu EZD PUW, tworzonego w latach 2008-2010 w Białymstoku wraz z całym otoczeniem legislacyjnym i organizacyjnym. Był również pomysłodawcą i współtwórcą systemu EZD RP (następcy EZD PUW), jako usługi chmurowej polskiej administracji. Tworzył Oddział NASK w Białymstoku, był jego dyrektorem w latach 2018-2022.
Pomysłodawca i współtwórca Strategii Informatyzacji Państwa (SIP) przyjętej do realizacji przez MC w roku 2016. Na bazie SIP powstały takie inicjatywy/projekty jak EZD RP, Architektura Informacyjna Państwa, WIIP czy Rada Architektury.
Absolwent Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej. Jest także dyplomowanym pszczelarzem.
dr inż. Radosław Nielek
Dyrektor NASK
Inżynier, doktor nauk technicznych w dyscyplinie informatyka, profesor w Katedrze Sieci Komputerowych i Systemów Rozproszonych Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Absolwent Politechniki Szczecińskiej, Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych i studiów podyplomowych na Uniwersytecie Warszawskim. Autor około 100 artykułów naukowych dotyczących sztucznej inteligencji, wiarygodności informacji, uczenia maszynowego, automatycznej analizy tekstów i cyberbezpieczeństwa opublikowanych w prestiżowych międzynarodowych czasopismach i materiałach konferencyjnych. Stały doradca Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii Sejmu RP w latach 2012-2015 i 2020-2023. Pełnił funkcję dyrektora B+R, architekta technologii i product managera odpowiedzialnego za rozwój innowacyjnych produktów w startupach technologicznych (m.in. Vooom Sp. z o.o. i Mudita Sp. z o.o.).
Pełnił rolę kierownika B+R projektów badawczych współfinansowanych w ramach Szybkiej Ścieżki i Horyzontu 2020. Odbył staże badawcze w Nanyang Technological University w Singapurze i Technische Universitaet Berlin.
Główny konsultant i współautor „Strategii Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego Województwa Śląskiego 2020+”.
Patrycja Otto-Duszczyk
„Dziennik Gazeta Prawna”
Dziennikarka w dziale Kadry i Płace. Z Dziennikiem Gazetą Prawną związana od ponad 15 lat. Specjalizuje się w tematyce ochrony zdrowia, samorządowej, rynku pracy. W kręgu jej zainteresowań pozostaje też branża turystyczna, logistyczna, spożywcza i handlowa. Wcześniej pracowała w „Dzienniku” oraz „Pulsie Biznesu”. Z wykształcenia prawniczka.
Joanna Pieńczykowska
„Dziennik Gazeta Prawna”
Redaktor prowadząca cotygodniowy dodatek Samorząd i Administracja w Dzienniku Gazecie Prawnej. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, przez wiele lat pracowała w ogólnopolskich dziennikach jako redaktor i dziennikarka. Specjalizuje się w tematyce samorządowej i gospodarczej.
Jacek Pochłopień
Infor PL
Redaktor ds. projektów specjalnych Infor PL. Dziennikarz, redaktor, publicysta telewizyjny i radiowy. Pełnił między innymi funkcję redaktora naczelnego tygodnika „Wprost” a także zastępcy redaktora naczelnego miesięcznika „Forbes”. Jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Daniel Putkiewicz
Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno
Od urodzenia mieszka w gminie Piaseczno, w Zalesiu Dolnym. Jest politologiem, absolwentem Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, specjalizacja – administracja publiczna. Ukończył podyplomowe studium Urbanistyki i Gospodarki Przestrzennej na Politechnice Warszawskiej a także studia podyplomowe Szkoły Biznesu Politechniki Krakowskiej.
Z Urzędem Miasta i Gminy w Piasecznie związany od 2001 roku. Najpierw jako pracownik a od 2003 roku kierownik biura promocji i informacji gminy. Od 2006 roku aktywnie działał jako radny Powiatu Piaseczyńskiego, gdzie pełnił m.in. funkcję Przewodniczącego Rady Powiatu. W 2007 r. został pełnomocnikiem burmistrza do spraw rozwoju gminy. Koordynował między innymi sprawy związane z rozwojem transportu publicznego, rewitalizacją oraz pozyskiwaniem funduszy zewnętrznych. W wyborach samorządowych w 2010 roku dzięki zaufaniu mieszkańców Piaseczna uzyskał mandat radnego Rady Miejskiej w Piasecznie. W roku 2010 został powołany na stanowisko Zastępcy Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno. Pełniąc przez dwie kadencje tę funkcję realizował projekty związane z rewitalizacją miasta, poprawą jakości przestrzeni publicznej oraz rewaloryzacją zielni miejskiej. Koordynował prace związane z regulacją stanów prawnych gruntów i ochroną środowiska.
W 2018 decyzją mieszkańców objął stanowisko Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno. W wyborach samorządowych w 2024 r. ponownie, tym razem już w pierwszej turze, został wybrany na stanowisko Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno.
Angażuje się również w rozwój regionu. Pełnię m.in. funkcję Wiceprezesa Zarządu Stowarzyszenia Metropolia Warszawa zrzeszającego Warszawę oraz 70 gmin położonych w metropolii warszawskiej.
Prywatnie szczęśliwy mąż Dominiki i ojciec dwóch nastoletnich synów Tymona i Tytusa. Miłośnik dwóch kółek, górskich wędrówek i podróży po Polsce i Europie z oldschoolową przyczepą campingową.
Magdalena Sawicka
Dyrektor Oddziału NASK w Białymstoku
Odpowiada za działanie i rozwój Oddziału NASK w Białymstoku oraz nadzoruje wdrażanie jednolitych systemów klasy EZD – EZD RP oraz EZD PUW – w administracji publicznej RP.
W latach 2000–2010 pracownik Wojewódzkiego Ośrodka Informatyki – Terenowego Banku Danych w Białymstoku. Następnie kierownik w Biurze Informatyki i Rozwoju Systemów Teleinformatycznych Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego. W roku 2010 pełnomocnik Wojewody Podlaskiego ds. pilotażowego wdrożenia elektronicznego zarządzania dokumentami i uczestnik prac zespołu MSWiA ds. opracowywania „elektronicznej” instrukcji kancelaryjnej.
Dr hab. Jacek Sierak
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Prof. SGH, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego w Kolegium Zarządzania i Finansów. Ekspert w dziedzinie finansów samorządowych. Twórca Wskaźnika Aktywności Rozwojowej Samorządu (WARS) innowacyjnego badania prognozującego, w jakim stopniu jednostki samorządu terytorialnego (JST) będą w kolejnych miesiącach zdolne do podejmowania inwestycji na cele rozwojowe. Kierownik podyplomowych studiów: Menedżer Samorządu Terytorialnego, Prawo i Gospodarka Samorządu Terytorialnego oraz Akademii Finansów Samorządu Terytorialnego.
Artur Siodmiak
Asseco Data Systems
Dyrektor Handlowy w Asseco Data Systems. Od ponad 25 lat związany z branżą IT, z czego blisko 20 lat współpracuje z administracją samorządową w zakresie rozwiązań wspierających cyfryzację urzędów. Specjalizuje się w projektach informatyzacji jednostek sektora publicznego, ze szczególnym uwzględnieniem automatyzacji procesów oraz wdrażania usług cyfrowych (pierwsze wdrożenie w Polsce płatności przez aplikację mObywatel oraz rozwiązań automatyzujących proces doręczania korespondencji).
Pasjonat nowych technologii oraz zagadnień związanych ze sztuczną inteligencją, co pozwala mu nie tylko skutecznie identyfikować innowacyjne rozwiązania dla klientów, ale także przewidywać kierunki rozwoju rynku i dostosowywać ofertę firmy do dynamicznie zmieniających się potrzeb. Dzięki temu aktywnie wspiera transformację cyfrową organizacji oraz wdrażanie nowoczesnych narzędzi, które realnie podnoszą efektywność działania jednostek samorządu terytorialnego.
Marcin Skonieczka
Poseł na Sejm RP X kadencji
Poseł na Sejm RP X kadencji, wiceprzewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. Wiceprzewodniczący Zarządu Regionu województwa kujawsko-pomorskiego Polski 2050 Szymona Hołowni.
Wójt gminy Płużnica w latach 2010–2023. Laureat pierwszego miejsca w Polsce w rankingu „Perły Samorządu 2021” na najlepszego włodarza. Kierowana przez niego gmina zdobyła m.in. drugie miejsce w ogólnopolskim rankingu samorządów „Rzeczpospolitej” za najlepsze wykorzystanie funduszy unijnych oraz Nagrodę Obywatelską Prezydenta RP.
Inicjator m.in. „Płużnickiego Forum Edukacyjnego” oraz webinarów „Samorządy dla edukacji” i „e-Wójt w e-Urzędzie”. Pomysłodawca pierwszego w Polsce kalendarza wójta online.
Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Szkoły Liderów oraz programu Leadership Academy for Poland, realizowanego we współpracy z Harvard University.
Agnieszka Stupkiewicz
Absolwentka prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz radczyni prawna. Doświadczenie zawodowe zdobywała najpierw w jednostce organizacyjnej samorządu gminnego, a następnie spółkach z branży ubezpieczeniowej.
Podejmuje działania na rzecz transformacji energetycznej Polski, ochrony środowiska i klimatu. Zajmuje się m.in. tematyką społeczności energetycznych, w szczególności regulacji dotyczących odnawialnych źródeł energii. Jest współautorką obszernej analizy regulacji polskich na tle prawa Unii Europejskiej dotyczących spółdzielni energetycznych oraz podręcznika dla zainteresowanych założeniem społeczności energetycznej.
Została wyróżniona w 2023 roku przez kapitułę rankingu prawniczek Forbes Women Polska za działanie na rzecz społeczeństwa obywatelskiego.
Prof. dr hab. Jacek Szlachta
Ekonomiste, doktor nauk ekonomicznych, specjalista w dziedzinie rozwoju regionalnego. Przez kilka dekad związany ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie, gdzie był zatrudniony jako pracownik Katedry Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego. Autor szeregu publikacji dotyczących rozwoju regionalnego, funduszy unijnych i polityki spójności Unii Europejskiej.
Marek Tejchman
„Dziennik Gazeta Prawna”
Zastępca redaktora naczelnego Dziennika Gazety Prawnej. Dziennikarz specjalizujący się w tematach gospodarczych i międzynarodowych, autor filmów dokumentalnych. W latach 2007-2015 prowadził autorskie programy w TVN CNBC, TVN24 i TVN24 BIS. Wcześniej pracował między innymi w Polsacie i Radiu TOK FM, w którym pełnił funkcję zastępcy redaktor naczelnej.
Robert Tomanek
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
Profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach (rektor w kadencji 2016-2020). Autor i współautor ponad 230 publikacji naukowych i popularno-naukowych oraz prac wdrożeniowych dotyczących zrównoważonego rozwoju, polityk publicznych i strategii rozwoju. Ekspert ds. ESG i dekarbonizacji w firmie Ecogreen. Wykładowca studiów podyplomowych „Menedżer zielonej transformacji – raportowanie ESG” oraz programu MBA na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach.
W przeszłości członek Komisji Nadzoru Finansowego, Rady Polskiej Agencji Kosmicznej, Rady NCBiR, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii oraz członek rad nadzorczych Węglokoks SA, JSW SA i Polskiego Radia Katowice SA.
Absolwent Akademii Ekonomicznej w Katowicach oraz programu Personal Leadership Academy ICAN oraz wielu szkoleń ESG (m.in. KIG, PFR, PARP, ADN, Akademii Forbes).
prof. dr hab. Jacek Zaucha
Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Gdańskiego
Profesor ekonomii na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego. Jego badania koncentrują się na ponadnarodowym planowaniu i rozwoju przestrzennym, morskim rozwoju przestrzennym, integracji regionu Morza Bałtyckiego, spójności terytorialnej, Polityce Spójności UE i przestrzennych aspektach wzrostu. Jest autorem ponad 170 publikacji naukowych i kierownikiem kilku międzynarodowych projektów badawczych finansowanych przez Horyzont, Bonus i ESPON. Jego wiedza i doświadczenie zostały wykorzystane do przygotowania kluczowych krajowych i unijnych strategicznych dokumentów przestrzennych, takich jak „Koncepcja Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030”, „Stan terytorialny i perspektywy Unii Europejskiej” i zrewidowana „Agenda terytorialna UE”. Jest współautorem raportów i oświadczeń VASAB, a także pierwszego planu zagospodarowania przestrzennego polskich obszarów morskich. Pełnił funkcję w kilku międzynarodowych organizacjach im krajowych sieciach współpracy zgodnie ze swoimi zainteresowaniami badawczymi. Przewodniczył np. Komitetowi ds. Zagospodarowania Przestrzennego w Regionie Morza Bałtyckiego, pełnił (i) funkcję eksperta polskiej prezydencji w Radzie UE w 2011 i w 2025 r. oraz jest członkiem Prezydium Komitetu i Przestrzennego Zagospodarowania Kraju Polskiej Akademii Nauk.
Kontakt organizacyjny i współpraca
Urszula Jóźwiak
Dział Projektów Korporacyjnych kom. 668 291 266 e-mail: urszula.jozwiak@infor.pl
Robert Lubański
Dział Projektów Korporacyjnych kom. 510 784 560 e-mail: robert.lubanski@infor.pl
Anna Beczek
Dział Projektów Korporacyjnych kom. 510 024 984 e-mail: anna.beczek@infor.pl
W sprawach związanych z rankingami
W sprawach techniczno-organizacyjnych:
Edgar Jurkevic
Dział Projektów Korporacyjnych kom. 510 024 784 e-mail: edgar.jurkevic@infor.pl
W sprawach merytorycznych:
Ranking Perły Samorządu
Konrad Abramowski
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie kom. 691 112 448 e-mail: perlysamorzadu@sgh.waw.pl