Blok I: Rynek Wierzytelności

Jörgen Olsson

CEO Hoist Finance

Jörgen Olsson pracuje w Hoist Finance od 2009 roku, kiedy to został powołany w skład zarządu grupy, a od listopada 2012 pełni funkcję CEO. Wcześniej, przez wiele lat, związany był z Kaupthing Bank w Szwecji, gdzie w znaczącym stopniu przyczynił się do rozwoju tej instytucji. Ponadto Jörgen posiada szerokie doświadczenie z zakresu finansów przedsiębiorstw, był konsultantem w wielu strategicznych, międzynarodowych projektach z zakresu transakcji korporacyjnych.

Bartosz Groele

Adwokat, Wiceprezes Zarządu Instytutu Allerhanda, kancelaria Tomasik, Pakosiewicz i Wspólnicy Sp.k.

Doktorant w katedrze prawa cywilnego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz podyplomowego studium prawa konkurencji i ochrony konsumentów prowadzonego przez Instytut Prawa Własności Intelektualnej Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Laureat konkursu Scientiae Legis Excellentia z pracą magisterską pt. „Wpływ zabezpieczeń rzeczowych na oddalenie wniosku o ogłoszenie upadłości albo umorzenie postępowania upadłościowego”. Autor publikacji z zakresu prawa upadłościowego.
Sekretarz Sekcji Prawa Upadłościowego Instytutu Allerhanda. Współpracownik naukowy Europejskiego Centrum Porównawczego Prawa Gospodarczego i Prawa Spółek (Centrum C-Law.org). Aplikant Krakowskiej Izby Adwokackiej. Od 2006 roku stosuje prawo w kancelarii adwokackiej (obecnie Tomasik, Pakosiewicz i Wspólnicy Spółka komandytowa).

Michał Rączkowski

Adwokat, Wspólnik Zarządzający w kancelarii "Rączkowski, Kwieciński" Adwokaci z siedzibą w Warszawie, zatrudniającej ponad 70 osób.

Posiada wieloletnie doświadczenie w bieżącej obsłudze podmiotów gospodarczych z zakresu prawa cywilnego i handlowego. W kancelarii odpowiedzialny jest za współpracę z instytucjami finansowymi w związku z masowym dochodzeniem wierzytelności na ich rzecz. Specjalizuje się w postępowaniach sądowych reprezentując od wielu lat z sukcesem Klientów w sprawach odszkodowawczych z tytułu niewykonania albo niewłaściwego wykonania umowy.
Ukończył z wyróżnieniem studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Jest absolwentem Centrum Prawa Europejskiego oraz Szkoły Prawa Amerykańskiego (University of Florida, Levin College of Law) we współpracy z WPiA Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie studiów dwukrotnie wyróżniony stypendium Ministra Edukacji Narodowej za wysokie wyniki w nauce i szczególne osiągnięcia w pracy naukowej. Ukończył aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie.

Katarzyna Dwórznik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Specjalizuje się w tematyce szeroko rozumianego prawa gospodarczego oraz w zagadnieniach partnerstwa publiczno-prywatnego i zamówień publicznych. Od ponad siedmiu lat zawodowo związana z organizacjami działającymi na rzecz przedsiębiorców. Samorządowiec i certyfikowany mediator.
Ekspert prawno-gospodarczy Krajowej Izby Gospodarczej.

Blok II: Jak ustrzec się przed niewypłacalnością kontrahenta

Katarzyna Kreczmańska-Gigol

Dr hab., pracownik Instytutu Finansów SGH w Warszawie, kierownik Windykacji Należności oraz sekretarz naukowy Zarządzania Płynnością Finansową Przedsiębiorstwa – studiów podyplomowych w SGH w Warszawie.

Przez kilkanaście lat pracownik sektora bankowego. Od wielu lat prowadzi szkolenia i konsultacje dla przedsiębiorców, pracowników spółek faktoringowych, bankowców, przedsiębiorców i księgowych. Specjalizuje się w źródłach finansowania działalności przedsiębiorstw oraz zarządzaniu płynnością finansową. Autorka i współautorka ponad stu publikacji na ten temat, m. in. ostatnio wydanych książek: „Aktywne zarządzanie płynnością finansową przedsiębiorstwa”, „Windykacja należności – ujęcie interdyscyplinarne” oraz „Faktoring jako jeden z instrumentów zarządzania należnościami i zobowiązaniami handlowymi a struktura kapitału”.

Piotr Badowski

Prezes Zarządu Polskiego Związku Windykacji, współzałożyciel firmy windykacyjnej EULEO, w której pełni funkcję Dyrektora Finansowego.

W 2010 roku objął stanowisko Prezesa Zarządu Polskiego Związku Windykacji. W październiku 2012 r. został wybrany na Członka Zarządu Europejskiej Federacji Związków Krajowych Firm Windykacyjnych FENCA. Prelegent na konferencjach krajowych i międzynarodowych, m.in. EARLY COLLECTIONS Warszawa 2012, CMS World Forum Madryt 2012, BDIU Congress Drezno 2013, IV Bankowe Forum Wierzytelności Warszawa 2013. Absolwent Wydziału Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz studiów podyplomowych z zakresu nowoczesnych sieci i usług telekomunikacyjnych na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Do jego zainteresowań należą: historia konfliktów zbrojnych XX wieku oraz fotografia. Jest również fanem piłki nożnej, biegania i narciarstwa.

Marcin Czugan

Radca Prawny, Dyrektor Departamentu Prawno – Legislacyjnego w KPF

Ukończył Wydział Prawa i Administracji oraz Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego. Od października 2012 roku radca prawny przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Gdańsku. Swoją pracę zawodową rozpoczynał w Kancelarii Radców Prawnych PATRON s.c. w Gdańsku, gdzie zajmował się kompleksową obsługą przedsiębiorstw. W czerwcu 2010 r. rozpoczął współpracę z Konferencją Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce, w której odpowiada za przebieg procesu legislacyjnego na poziomie polskim i europejskim, a od stycznia 2014 r. pełni funkcję Dyrektora Departamentu Prawno – Legislacyjnego. Członek Komitetu Prawno – Politycznego Eurofinas (European Federation of Finance House Associations) z siedzibą w Brukseli oraz Zespołu roboczego ds. kredytu konsumenckiego EBIC (European Banking Industry Committee). Jest autorem artykułów z zakresu prawa europejskiego, prawa cywilnego, administracyjnego i ochrony konsumentów. Brał aktywny udział w procesie implementacji m.in. Dyrektywy o Kredycie Konsumenckim, Dyrektywy w sprawie VAT i innych regulacji dedykowanych rynkowi finansowemu. Obecnie łączy pracę w obszarze stanowienia prawa z jego stosowaniem w praktyce.