Coroczna ogólnopolska akcja Dziennika Gazety Prawnej, podczas której dziennikarze, przedsiębiorcy i przedstawiciele rządu wspólnie podejmują działania na rzecz promowania i rozwoju przedsiębiorczości w Polsce.

Dziś największym zmartwieniem nas wszystkich jest pandemia koronawirusa. Ale drugim, które nie daje spokoju - los gospodarki. Firm i miejsc pracy. Z czasem - gdy uporamy się z epidemią - ta kwestia stanie się kluczowa.

To nieprawda, że niewiele możemy zrobić. Spójrzmy na to inaczej: musimy zrobić wszystko, by straty – potencjalnie niewyobrażalne - były jak najmniejsze. To jest nasze wspólne zadanie. Musimy sobie zdać sprawę z tego, że naprawdę - dosłownie - „Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości”. Co roku jesienią pod takim właśnie hasłem „Dziennik Gazeta Prawna” na wiele tygodni oddaje łamy biznesmenom i menedżerom. Do tej pory słyszeliśmy i czytaliśmy głównie o tym, co można i należy zrobić, by polska gospodarka lepiej się rozwijała. Teraz chcemy usłyszeć, co jest konieczne, by przetrwała, a koszty pandemii dla niej, dla pracodawców i pracowników, dla społeczeństwa, były jak najmniejsze.

Powtarzamy więc dziś z najgłębszym przekonaniem: „Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości”. I z nadzieją oddajemy łamy uczestnikom gospodarczej gry. Duch polskiej pomysłowości i przedsiębiorczości jest niezłomny. Wystarczy pozwolić mu działać i wspierać go.

Krzysztof Jedlak, redaktor naczelny Dziennika Gazety Prawnej


Polscy przedsiębiorcy już nie raz udowodnili, że potrafią poradzić sobie nawet w najcięższych sytuacjach. Ta umiejętność przyda się teraz, bo Polska i świat przechodzą wyjątkowo ciężka próbę. Jak sobie z nią radzić, jak mądrze współdziałać, jak siebie wspierać, czego bronić i gdzie dostrzegać szanse?

Już po raz 8 na łamach Dziennika Gazety Prawnej wspólnie będziemy szukać najlepszej przyszłości dla polskiej przedsiębiorczości. Jako redakcja głęboko  wierzymy, że to właśnie dobra kondycja polskiego biznesu jest warunkiem bezpiecznej i zasobnej przyszłości Polski.


Tegoroczna, ósma edycja akcji, zainaugurowana została debatami online:

Debata 17 czerwca: Nic już nie będzie takie samo?

Czy naprawdę na naszych oczach powstaje nowy światowych porządek gospodarczy? Czy naciągnięte i popękane łańcuchy dostaw sprawią że produkcja wróci bliżej domu? Czy już nigdy nie będziemy podróżowali tak swobodnie i konsumowali tak radośnie? A może to tylko chwilowa przerwa, a gospodarka wróci na swoje zwykle tory? Co się zmieni a co pozostanie takie samo?

Zagadnienia

  • na ile trwały jest wpływ obecnego kryzysu na kształt współczesnego kapitalizmu
  • czy pod wpływem napięć w łańcuchach dostaw nastąpi częściowa relokacja produkcji do Europy i Ameryki Północnej
  • czy pod wpływem zagrożeń klimatycznych i zdrowotnych zmieni się model konsumpcji i czy będzie on pozwalał na rozwój gospodarczy


Debata: In technology we trust

Czy digitalizacja uratuje gospodarkę? Czy zamiast w centrach handlowych zakupy będziemy robić w wirtualnych goglach? Czy asystenci głosowi zadbają o to żebyśmy kupowali szybko a rozrywka, edukacja i usługi będą nam dostarczane online? Czy przemysł się zautomatyzuje, czy technologia 5G sprawi że autonomiczne ciężarówki wjadą do pozbawianych pracowników fabryk, a my zakupy i prace wykonanym zdalnie? I czy w tym świecie nie zwariujemy?

Zagadnienia

  • w jaki sposób kryzys wpłynie na wykorzystanie technologii w konsumpcji, usługach i produkcji?
  • w jaki sposób przedsiębiorcy powinni zarządzać organizacjami zdalnymi?
  • technologia 5G, przemysł 4.0, gospodarka cyfrowa – puste buzz words czy rzeczywistość
  • czy polski biznes jest przygotowany do wykorzystania szansy jaką jest nowa rewolucja cyfrowa?


Kolegium Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości 11.09.2020

Przedsiębiorcy zaproszeni na kolegium (polskie i zagraniczne) wspólnie z redaktorami Dziennika Gazety Prawnej przygotują okolicznościowe wydanie "Dziennika Gazety Prawnej", które ukaże się 7 października.


Zobacz wydanie okolicznościowe z poprzedniej edycji projektu - 2019 rok

Panelowe środy


Panelowa środa: Silni, kompetentni i zdrowi – jak zadbać o kapitał ludzki w czasie kryzysu
Retransmisja: 23.09.2020 r, godzina 11:00, https://www.gazetaprawna.pl

Praca z domu połączona z lękiem o utratę źródeł dochodu – dla wielu pracowników rok 2020 okazał się koszmarnym doświadczeniem. Wróciły najgorsze doświadczenia sprzed lat. W jaki sposób w nowej rzeczywistości mądrze zarządzić kluczowym dla przyszłego rozwoju kapitałem ludzkim w firmie? Jak zadbać o kondycje zespołu? Jak będzie wyglądał rynek pracy w przyszłości który ma być erą automatyzacji i nowej rewolucji przemysłowej? Jak przedstawiać się będą poszczególne jego segmenty? Jakie są kluczowe kompetencje w tym nowym świecie i co to oznacza dla systemu edukacji.

Zagadnienia

  • wpływ pandemii na sytuacje na rynku pracy
  • przemiany gospodarcze wywołane kryzysem a zarządzanie talentami w zespołach
  • stare i nowe kompetencje w gospodarce 5.0
  • zmiany regulacyjne na polskim rynku pracy

Prowadzenie: Marek Tejchman, zastępca redaktora naczelnego DGP.



Panelowa środa: Technologia siłą nowoczesnej gospodarki?
Retransmisja: 30.09.2020 r, godzina 11:00, https://www.gazetaprawna.pl

Gdyby taki kryzys wydarzył się 10 lat temu gospodarka mogłaby nie przetrwać. Okazało się jednak że technologie pozwoliły na zachowanie ciągłości biznesowej wielu procesów. Pytanie tylko czy to wystarczy? Czy uda się podtrzymać siłę nowoczesnej opartej na konsumpcji gospodarki za pomocą narzędzi zdalnych? Czy szybki rozwój technologii będzie budował kolejne ekonomiczne poduszki? W jaki sposób zmieniany będzie sposób naszej pracy, konsumpcji, rozrywki. I jak w tym świecie przyszłości mądrze zarządzać i zarabiać. Jakie narzędzia i kompetencje będą kluczowe? Jak powinna wyglądać polityka rozwojowa państwa aby nowa rewolucja technologiczna nie doprowadziła do petryfikacji półperyferyjnego modelu naszego rozwoju?

Zagadnienia

  • cyfryzacja gospodarki po kryzysie
  • polityka rozwojowa o obszarze nowych technologii
  • rewolucja technologiczna w obszarze usług publicznych

Prowadzenie: Jakub Kapiszewski,dziennikarz DGP



Panelowa środa: Banki a inwestycje przedsiębiorstw i państwa
Retransmisja: 07.10.2020 r, godzina 11:00, https://www.gazetaprawna.pl

Stymulowanie inwestycji to obok odbudowany konsumpcji klucz do wyjścia z pandemicznego kryzysu. Jak jednak sprawić żeby przedsiębiorcy inwestowali. Jak zapewnić że finansowanie prywatnych podmiotów będzie opłacalne i bezpieczne dla banków. Czy prywatne zaangażowanie już na długo pozostanie w cieniu państwowego?

Zagadnienia

  • w jaki sposób najlepiej pobudzać inwestycje w gospodarce
  • jak stymulować inwestycje długoterminowo korzystne dla gospodarki
  • jak sprawić żeby bankom opłacało się finansować inwestycje prywatne
  • jak walka z ociepleniem klimatu i epidemią wpłyną na ocenę atrakcyjności inwestycji

Prowadzenie: Łukasz Wilkowicz, redaktor DGP