Gościem Szymon Glonka w Z pierwszej strony jest Michał Szczerba, europoseł Koalicji Obywatelskiej z Warszawy. Przez ostatnie lata jego działalność poselska skupiała się na kontrolach poselskich a ostatnie miesiące na pracy w komisji śledczej.

Zwycięzca warszawskich wyborów

Michał Szczerba otrzymał najwyższe poparcie wśród kandydatów wszystkich partii w Warszawie. Jak sam mówi, ten sukces zawdzięcza ciężkiej pracy, zwłaszcza w okresie rządów PiS, kiedy to wraz z posłem Jońskim aktywnie monitorował działania rządu.

Praca w Komisji Śledczej

Jednym z kluczowych obszarów działalności Szczerby było przewodniczenie w komisji śledczej ds. afery wizowej, gdzie z innymi członkami analizowali m.in. brak kontroli nad granicami i polityką wizową. Pomimo zakończenia jego mandatu w Sejmie, komisja śledcza nadal działa, przygotowując raporty i zawiadomienia do prokuratury.

Działalność w Zgromadzeniu Parlamentarnym NATO

Michał Szczerba pełnił funkcję przewodniczącego polskiej delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego NATO oraz Przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. W związku z wyborem na europosła jego kadencja w tej roli dobiega końca. Jednak zanim to nastąpi, będzie aktywnie uczestniczył w ważnych wizytach w Kijowie oraz na szczycie waszyngtońskim NATO.

Nowe wyzwania w Parlamencie Europejskim

Szczerba zamierza skupić się na kwestiach bezpieczeństwa, obrony oraz współpracy transatlantyckiej. Planuje pracować w podkomisji do spraw obrony oraz kontynuować działania na rzecz Ukrainy. Jego priorytetem będzie również wspieranie polskiego wymiaru sprawiedliwości w uchylaniu immunitetów skompromitowanym europosłom.
Michał Szczerba zapowiedział, że mimo przejścia do Parlamentu Europejskiego, nadal będzie aktywnie uczestniczył w polskiej polityce.