Merkel przyznała, że zdaje sobie sprawę z „kruchej sytuacji” między Republika Irlandii a Irlandią Północną. - Myślę, że możemy także znaleźć rozwiązania bez ponownego otwierania umowy o wyjściu – dodała kanclerz Niemiec.

Chodzi o tzw. backstop, czyli mechanizm awaryjny dla Irlandii Północnej zakładający, że w razie braku porozumienia z UE ws. brexitu Wielka Brytania byłaby zmuszona do pozostania w unii celnej i elementach wspólnego rynku UE, a także, że mogłoby dojść do powstania tzw. granic regulacyjnych między Wielką Brytanią a wchodzącą w jej skład Irlandią Północną.

Alternatywą dla backtopu jest utworzenie granicy pomiędzy Republika Irlandii a Irlandią Północną, a gwarancje, że taka już nigdy w historii nie powstanie zapisano w Porozumienie wielkopiątkowym, które zakończyło trwający trzy dekady konflikt w Irlandii Północnej.

Merkel: Unia Europejska „nie ma w planach” renegocjacji umowy brexitowej z Wielką Brytanią

Angela Merkel poformowała, że Unia Europejska „nie ma w planach” renegocjacji umowy brexitowej z Wielką Brytanią. Kanclerz Niemiec odniosła się do tej kwestii na konferencji w Bratysławie, gdzie uczestniczyła w szczycie z premierami państwa Grupy Wyszehradzkiej.