Minister zdrowia Izabela Leszczyna zapowiadziała, że jeśli prezydent Andrzej Duda nie podpisze nowelizacji ustawy umożliwiającej kupno hormonalnych środków antykoncepcyjnych bez recepty, to rząd wprowadzi plan B. Chodzi o możliwość wystawienia recepty na pigułki "dzień po" przez farmaceutę. Czym jest recepta farmaceutyczna? Jakie są reguły jej wystawiania? I czy recepta jest objęta refundacją?

Nowelizacja ustawy Prawo farmaceutyczne przewidywała dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych – EllaOne, zawierającego octan uliprystalu. Pigułka "dzień po" bez recepty miała być dostępna dla osób od 15 roku życia. Od tego wieku prawnie dozwolone jest bowiem współżycie seksualne. Andrzej Duda zapowiedział jednak, że nie podpisze ustawy wprowadzającej "niezdrowe, chore i niebezpieczne dla dzieci" zasady. W takiej sytuacji rząd przygotował plan B.

Pigułka "dzień po" w ramach usługi farmaceutycznej

Minister Zdrowia poinformowała, że jeśli prezydent nie podpisze ustawy wprowadzającej pigułki „dzień po” bez recepty, to będzie ona wydawana w aptekach w ramach usługi farmaceutycznej. Takie rozwiązanie ma zacząć funkcjonować od 1 maja i miałoby zostać wprowadzone w drodze rozporządzenia.

Ta tabletka będzie dostępna na podstawie recepty farmaceutycznej (…) Przypomnijmy, że farmaceuta jest zawodem medycznym. Pięć lat studiował właśnie to jak działają leki na organizm człowieka – mówiła w rozmowie z RMF24 minister Izabela Leszczyna.

Podkreśliła, że receptę będzie mógł wystawić wyłącznie farmaceuta – takiego prawa nie będą mieć technicy farmaceutyczni. Minister stwierdziła też, że nie dostrzega przesłanek do zasłaniania się klauzulą sumienia przez farmaceutów, którzy nie chcieliby wystawić recepty na pigułki "dzień po".

Izabela Leszczyna zapowiedziała również, że rozporządzenie ma uregulować kwestię rozmowy farmaceuty z pacjentką, która chciałaby otrzymać receptę na pigułkę "dzień po". Dopiero na jej podstawie farmaceuta będzie mógł wydać kobiecie lek.

Recepta na tabletkę "dzień po" od farmaceuty. Co na to apteki?

W 2020 roku na temat możliwości wystawiania recepty farmaceutycznej na środki antykoncepcyjne wypowiadał się ówczesny wiceprezes (obecny prezes) Naczelnej Rady Aptekarskiej – Marek Tomków. Tak mówił w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną:

– W przypadku antykoncepcji stosowanej przez długi czas rzeczywiście jest możliwość objęcia jej receptą farmaceutyczną. Z kolei w przypadku antykoncepcji awaryjnej – wszystko zależy od tego, jaki jest stan pacjentki i okoliczności danej sprawy, bo zdarzały się sytuacje, gdy takie leki były przepisywane. Dużo mniej skomplikowaną sytuację mamy, jeśli zajście w ciążę jest przeciwwskazane ze względu na leczenie jakiejś choroby. Wtedy bez wątpienia mamy do czynienia z zagrożeniem zdrowia.

Recepta farmaceutyczna. Co to jest? [ZASADY WYSTAWIANIA]

Kwestię wystawiania recepty farmaceutycznej reguluje art. 96 ust. 4 Ustawa z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne. Mówi on, że „farmaceuta posiadający prawo wykonywania zawodu może wystawić […] receptę farmaceutyczną – w przypadku zagrożenia zdrowia pacjenta”.

Jakich produktów leczniczych dotyczy recepta farmaceutyczna?

Recepta farmaceutyczna może być wystawiona na produkty lecznicze o kategorii dostępności Rp. Nie może być jednak wystawiona na produkty lecznicze zawierające środki odurzające lub substancje psychotropowe.

Jakie informacje powinna zawierać recepta farmaceutyczna?

Recepta farmaceutyczna zawiera następujące informacje:

  • dane pacjenta;
  • dane podmiotu, w którym wystawiono receptę;
  • dane osoby wystawiającej receptę;
  • dane przepisanego produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego;
  • datę wystawienia recepty;
  • przyczynę wydania.

Ile kosztuje recepta farmaceutyczna?

Recepta farmaceutyczna jest pełnopłatna. To znaczy, że nie jest objęta refundacją. Klient płaci 100 proc. ceny. W przypadku 1 tabletki EllaOne to koszt od od 78,98 zł do 159,90 zł - według danych portalu gdziepolek.pl.

W jakiej formie farmaceuta wystawia receptę?

Recepta farmaceutyczna wystawiana jest w postaci elektronicznej.

Może również być wystawiona w postaci papierowej, jeśli farmaceuta:

  • nie ma dostępu do systemu teleinformatycznego,
  • nie zna tożsamości osoby, której wystawia receptę,
  • jest obywatelem innego państwa UE, który pracuje w Polsce tymczasowo i okazjonalnie.

W przypadku recepty w postaci elektronicznej można przepisać dla jednego pacjenta jednorazowo maksymalnie ilość produktu leczniczego niezbędną pacjentowi do 180-dniowego okresu stosowania, zaś w przypadku recepty papierowej do 120-dniowego okresu stosowania.