ZSRR, który rozpadł się przed 25 laty, nadal jest czynnikiem wpływającym na życie społeczne i politykę - pisze we wtorek rosyjski dziennik "Wiedomosti". Gazeta zauważa, że stosunek Rosjan do rozpadu ZSRR nie zmienił się znacznie na przestrzeni dekady.

"W 2006 roku 61 proc. (Rosjan) żałowało rozpadu ZSRR, teraz jest to 56 procent. Zarówno przed 10 laty, jak i teraz, większość respondentów (odpowiednio 59 i 51 proc.) uważa, że ZSRR można było uratować. Jako nieunikniony określa rozpad (odpowiednio) 27 proc. i 29 proc." - zauważają "Wiedomosti" w artykule redakcyjnym. Gazeta powołuje się na wyniki najnowszego sondażu Centrum Lewady.

Stosunek Rosjan do ZSRR to - zdaniem "Wiedomosti" - "częściowo wspomnienie o młodości, kiedy powietrze i wódka były czystsze, a kiełbasa smaczniejsza, ale nie tylko". Powołując się na socjologa Centrum Lewady Aleksieja Grażdankina, gazeta zauważa, że "ludzie chcą wrócić do +raju utraconego+ ze względną równością, gwarantowanym zatrudnieniem, regularną pensją i pewnością dnia jutrzejszego".

Zdaniem dziennika obecne elity Rosji "nie zdołały stworzyć atrakcyjnej dla większości (społeczeństwa) wizji przyszłości i teraźniejszości i proponują powrót do świetlanej przeszłości". Ta wyidealizowana przeszłość ma różne formy: Rosji przedrewolucyjnej, ZSRR - zwycięzcy nad nazizmem, a wreszcie "breżniewowskiej stabilności". Zdaniem "Wiedomosti" elity Rosji "udają, że próbują zbudować +ulepszony+ ZSRR - bez deficytu, kolejek i ograniczeń własności".

"Ciągnąca się pamięć o świetlanej radzieckiej przeszłości" jest zdaniem gazety związana z "wysiłkami propagandowymi" obecnych władz Rosji i ich niechęcią do podsumowania minionej epoki.

"Wiedomosti" zwracają również uwagę, że Rosjanie coraz mniej zainteresowani są przywróceniem ZSRR w poprzednim kształcie. Jak wynika z sondażu, taką formę integracji byłych republik obecnie preferuje 12 proc. obywateli. "Imperium radzieckie było czymś niezłym, ale trzeba spojrzeć prawdzie w oczy: imperium mimo wszystko umarło" - podsumowuje gazeta.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)