Projekt ustawy o statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego powstał w oparciu o zalecenia komisji powołanej przez marszałka Sejmu - poinformował w piątek Bartłomiej Wróblewski (PiS). Jak podkreślił, projekt zawiera kilka ważnych regulacji "służących autorytetowi" Trybunału.

W piątek po południu projekt pojawił się ponownie na stronie internetowej Sejmu już z nadanym mu numerem druku.

W projekcie ustawy o statusie sędziów TK zawarto przepisy określające m.in. prawa i obowiązki sędziów TK, sprawy immunitetu, nietykalności osobistej, odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów.

Wróblewski podkreślił, że projekt ustawy został opracowany w oparciu o zalecenia przygotowane przez komisję powołaną przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. "W znacznym stopniu bazuje on na rozwiązaniach, które albo obowiązywały wcześniej, dotyczyły sędziów TK, albo - tu zmiany - dotyczyły, czy dotyczą wciąż sędziów Sądu Najwyższego" - powiedział Wróblewski.

Jak mówił, projekt ustawy reguluje kilka grup zagadnień. "Po pierwsze prawa i obowiązki sędziów Trybunału, po drugie kwestie dotyczące nawiązania stosunku służbowego sędziów TK, powstania, zakresu i ustania stosunku służbowego sędziów TK. Trzecia grupa zagadnień dotyczy immunitetu, postępowania dyscyplinarnego dotyczącego sędziów Trybunału" - powiedział polityk PiS.

Dodał, że projekt ustawy zawiera kilka regulacji, "które wydają się ważne i które służą autorytetowi TK".

Wróblewski zwrócił uwagę na rozwiązanie dotyczące jawności oświadczeń majątkowych sędziów Trybunału. "To jest rzecz wydaje się oczywista i zgodna z takim standardem ogólnoświatowym w krajach demokratycznych. Jest oczekiwanie opinii publicznej, aby wszystkie instytucje państwowe, wszędzie tam, gdzie są pieniądze publiczne, wszędzie tam, gdzie jest wykonywana władza publiczna, istniała szeroka transparentność działania instytucji i piastunów władzy publicznej" - powiedział polityk PiS.

Kolejnym ważnym rozwiązaniem jest, według Wróblewskiego, ograniczenie możliwości zarobkowania przez sędziów TK. Przekonywał, że w tym obszarze musi dojść do zmiany.