Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) poinformował, że zdyskwalifikowana za doping została trójka rosyjskich lekkoatletów. Ponowne badania próbek pobranych od nich podczas igrzysk w Pekinie w 2008 roku dały wynik pozytywny.

Wśród trójki zdyskwalifikowanych jest Anastazja Kapaczinska, które w sztafecie 4x400 m wywalczyła srebrny medal. Teraz po dyskwalifikacji będzie on przyznany Jamajce, która była trzecia, a medal brązowy otrzyma Białoruś, która zajęła w 2008 roku czwarte miejsce.

U Kapaczinskiej, która ma dzisiaj 36 lat, wykryto sterydy anaboliczne, które osiem lat temu nie były wykrywalne.

Druga dyskwalifikacja dotyczy dziesięcioboisty Aleksandra Pogoriełowa, który uplasował się w Pekinie na czwartej pozycji. Trzeci przyłapany po latach na dopingu to Iwan Juszkow, który w finale konkursu pchnięcia kulą był 10.

Wcześniej złoty medal olimpijski z Pekinu straciła rosyjska sztafeta kobiet 4x100 m. Powodem dyskwalifikacji było wykrycie sterydów anabolicznych u jednej z zawodniczek, Julii Czermoszanskiej.