W Sejmie należy szukać rozwiązania problemu wokół Trybunału Konstytucyjnego; szansą na zakończenie sporu byłoby przyjęcie projektu nowelizacji ustawy o TK autorstwa PSL - przekonywał w środę lider ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz.

Kosiniak-Kamysz przypomniał na środowym briefingu w Sejmie, że PSL zaproponował we wtorek m.in. "opcję zerową", czyli przejście w stan spoczynku sześciu sędziów TK, trzech wybranych w poprzedniej kadencji Sejmu i trzech w obecnej, a także wybór nowych sędziów większością 2/3 głosów.

"To jest szansa na zakończenie sporu wokół TK, cieszę się, że w wielu miejscach ten projekt został dobrze odebrany" - mówił w środę Kosiniak-Kamysz, zaznaczając, że takie opinie wyrażali też niektórzy politycy PiS. Według Kosiniaka-Kamysza, "konsensus jest możliwy, trzeba tylko gotowości i chęci". Polityk zapowiedział, że jest gotów do rozmowy z przedstawicielami wszystkich środowisk politycznych, którzy wyrażą taką chęć.

Nawiązał też do tego, że Parlament Europejski ma przyjąć w środę rezolucję dotyczącą kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce. Ocenił, że rezolucja skłoni polskich polityków do zintensyfikowania prac nad osiągnięciem kompromisu wokół TK. "Trochę mnie dziwi złożenie rezolucji przez PiS, bo oni tak wiele mówili o tym, że polskie spory powinniśmy rozwiązywać w polskim domu" - dodał lider PSL.

Podkreślił, że szukanie kompromisu musi odbywać się w polskim parlamencie. Zapowiedział, że europosłowie PSL poprą rezolucję przedstawioną przez Europejską Partię Ludową. "Choć to niedobrze, że rozmawiamy o tym bardziej intensywnie w parlamencie europejskim niż w polskim" - zaznaczył lider ludowców.

Projekt rezolucji stworzyły wspólnie największe frakcje europarlamentu - socjaliści i chadecy. Tę wersję rezolucji poprzeć mają również trzy mniejsze ugrupowania: Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy, Zjednoczona Lewica Europejska – Nordycka Zielona Lewica oraz Zieloni - Wolny Sojusz Europejski. Inicjatorzy projektu zapewniają, że rezolucja jest wyrazem troski o Polskę.

W zaproponowanym projekcie rezolucji Parlament ma m.in. wyrazić zaniepokojenie "tym, że faktyczny paraliż Trybunału Konstytucyjnego w Polsce zagraża demokracji, prawom człowieka i rządom prawa" oraz wezwać rząd w Warszawie do "uszanowania, opublikowania i pełnego wprowadzenia w życie wyroku TK z 9 marca". PE ma również wezwać polski rząd do "pełnej implementacji opinii Komisji Weneckiej" oraz poprzeć decyzję KE o uruchomieniu wobec Polski procedury kontroli praworządności.

Własny projekt rezolucji dotyczącej kryzysu wokół TK zgłosiła Frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR), do której należą europosłowie PiS. Według ich projektu, przyczyną tego kryzysu są decyzje poprzedniego Sejmu. (PAP)