W Święto Niepodległości w Warszawie odbędzie się 11 manifestacji. Ulicami stolicy przejdzie też marsz "Razem dla Niepodległej" z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Uroczystości państwowe rozpocznie Msza Święta, natomiast w południe na Placu Piłsudskiego zaplanowano uroczysta odprawę wart i apel pamięci.

Marsz "Razem dla Niepodległej" ruszy trasą sześciu pomników podkreśla dyrektor biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor.

Prezydent Bronisław Komorowski złoży kwiaty przy pomnikach: Wyszyńskiego, Witosa, Grota Roweckiego, Paderewskiego, Dmowskiego i marszałka Piłsudskiego.

Środowisko Obozu Narodowo-Radykalnego zarejestrowało trzy zgromadzenia. Największy będzie Marsz Niepodległości mówi Ewa Gawor. Organizator zgłosił do 50 tysięcy uczestników, którzy przejdą od Ronda Dmowskiego, Marszałkowską, Waryńskiego, Puławską, Goworka, Spacerową, Belwederską i Al. Ujazdowskimi do Placu na Rozdrożu.

Dodatkowo w stolicy tego dnia odbędzie się XXV Bieg Niepodległości, w którym weźmie udział 12 tysięcy osób. To będzie trudny dzień, ale jesteśmy przygotowani wyjaśnia Gawor.

Mimo licznych demonstracji nie będzie sytuacji, kiedy trasa przemarszów pokryje się dodaje Gawor. 11 listopada na ulicach Warszawy porządku będzie pilnować policja, straż miejska, ale też żandarmeria wojskowa mówi Gawor.

Żandarmeria otrzymała uprawnienia policyjne i dlatego też przedstawiciel tej formacji będzie w sztabie kryzysowym.

Także w poniedziałek rozpoczyna się w Warszawie szczyt klimatyczny ONZ COP 19. Od poniedziałku Stadion Narodowy czyli miejsce konferencji jest eksterytorialne i będzie podlegało jurysdykcji ONZ.