Wniosek o komisję śledczą ds. Amber Gold, zaskarżenie do Trybunału Konstytucyjnego reformy emerytalnej oraz przedstawienie projektów ustaw dotyczących m.in. opieki zdrowotnej - to według zapowiedzi szefa klubu Mariusza Błaszczaka plany PiS na najbliższy czas.

"Przedstawimy w przyszłym tygodniu projekty dotyczące opieki zdrowotnej, walki z bezrobociem, zahamowania wyprzedaży majątku państwowego, wsparcia dla ludzi chcących prowadzić działalność gospodarczą" - zapowiedział Błaszczak w poniedziałek w radiowej Trójce.

PiS ma też w najbliższych dniach złożyć wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie reformy emerytalnej, która podwyższa i zrównuje wiek emerytalny kobiet i mężczyzn do 67. roku życia.

"Wniosek jest przygotowany, pokazuje niezgodność z konstytucją przymusu pracy do 67. roku życia. My sprzeciwiamy się takiemu przymusowi. Zaprezentujemy alternatywę - tak być nie musi" - powiedział Błaszczak.

Nowelizację ustawy o emeryturach z FUS zaskarżył już do Trybunału OPZZ

PiS ma także złożyć wniosek o powołanie w Sejmie komisji śledczej do sprawy Amber Gold. "Uważamy, że jest skandalem, iż pod rządami Donalda Tuska mamy do czynienia z rozkładem państwa" - stwierdził Błaszczak.

Pytany, czy politycy PiS podpiszą się pod wnioskiem SLD o powołanie takiej komisji, Błaszczak odparł: "10 lat temu wybuchła afera Rywina, ona pokazywała stan rządów za czasów SLD. Kiedy spojrzymy na obraz sprzed 10 lat i na obraz rządów Donalda Tuska - one stanowią lustrzane odbicie".

Amber Gold to firma inwestująca w złoto i inne kruszce, działająca od 2009 r. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji - przekraczającym nawet 10 proc. w skali roku, które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych. W ubiegłym tygodniu poinformowano o likwidacji spółki.

Prokuratura postawiła szefowi spółki Marcinowi P. 6 zarzutów, m.in. prowadzenia działalności bankowej i kantorowej bez zezwoleń. Śledczy zajmują się zawiadomieniami: klientów spółki, Komisji Nadzoru Finansowego i Banku Gospodarki Żywnościowej; w ramach śledztwa prokuratura sprawdza m.in. podejrzenie prania brudnych pieniędzy przez spółkę.